Grapperhaus: De Vries onderdeel van fundament van de rechtsstaat
DEN HAAG (ANP) - "Een moedig man is dood, vermoord", schrijft demissionair minister van Justitie Ferd Grapperhaus in reactie op het overlijden van Peter R. de Vries. De minister prijst zijn kritische en vasthoudende houding, en menselijkheid ten opzichte van de slachtoffers. "De moord op Peter R. de Vries is dan ook niets minder dan een directe aanslag op onze samenleving."
Grapperhaus noemt De Vries als journalist "een waakhond van onze rechtsstaat". "Zijn hele leven spoorde hij onrecht op. Daarmee leverde hij een enorme bijdrage aan onze democratische rechtsstaat. Hij maakte deel uit van het fundament daarvan." De minister betuigde ook zijn medeleven met De Vries' "familie, collega's en vele vrienden".
De minister reageerde eerder al geëmotioneerd op het nieuws over de moordaanslag op De Vries. Toch waarschuwde hij dat de strijd tegen de georganiseerde misdaad, die mogelijk verantwoordelijk is voor de dood van de journalist, er een zal zijn van een lange adem. Dat deed hij ook al na de moord op advocaat Derk Wiersum. "Ik heb na die verschrikkelijke moord in september 2019 ook gezegd: mensen, dit is echt een strijd, een gevecht van tien jaar."
De minister laat ook uitzoeken of mensen die bedreigd worden voldoende worden beschermd. Een speciaal adviescollege was daar al mee bezig. Daarnaast wordt een onafhankelijk onderzoek geopend naar de bewaking van Peter R. de Vries, dat weer losstaat van het strafrechtelijk onderzoek naar de moordaanslag. De twee onderzoeken vullen elkaar aan, en de resultaten worden in september verwacht, schreef de minister aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
EMMEN (ANP) - Bij de Kleine Rietplas in Emmen hebben hulpdiensten woensdag het lichaam van een overleden persoon uit het water gehaald, zo meldt de politie Drenthe in een bericht op X. Rond 17.00 uur werd een melding gemaakt dat een persoon te water was geraakt, waarna hulpdiensten een reddingsactie startten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buiten de Randstad zijn studenten steeds meer geld kwijt voor een kamer. Dat constateert Kamernet. Het verhuurplatform zag in Eindhoven een stijging van bijna 23 procent ten opzichte van een jaar geleden. In Maastricht stegen de huurprijzen met ongeveer 16 procent, in Tilburg met ruim 11 procent en in Enschede met meer dan 10 procent. Een verklaring daarvoor geeft Kamernet niet.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Honderden mensen zijn woensdagavond op het Utrechtse Domplein bijeengekomen om de aanslag op de Berlin Pride afgelopen zaterdag te herdenken. De bijeenkomst onder de naam 'Liebe überwindet Hass' (Liefde overwint haat) is georganiseerd door Utrecht Queer Culture Festival.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vier mannen die eerder deze maand werden aangehouden voor betrokkenheid bij een groot drugslab in een woonwijk in Den Haag, blijven langer vastzitten. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Een 71-jarige man blijft dertig dagen langer zitten, van de drie andere verdachten is het voorarrest met negentig dagen verlengd.
10 uur geledenAXEL (ANP) - De ouders en andere nabestaanden van de slachtoffers van het ernstige verkeersongeval in Vogelwaarde hebben "vol afschuw" kennisgenomen van het "asociale en roekeloze rijgedrag van de verdachte en de gigantische reeks grove verkeersovertredingen die hij op zo'n jonge leeftijd heeft begaan." Dat laat Namens de Familie weten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Madonna is komend weekeinde zoals verwacht in Amsterdam. De Amerikaanse superster laat zich zaterdag zien tijdens het World Pride Music Festival in AFAS Live, kondigt ze woensdag aan via Instagram. Het is niet duidelijk of ze ook zal zingen.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - Met 31,7 graden in De Bilt is woensdag de warmste 29 juli ooit. Het oude record uit 1948 is verbroken, meldt Weeronline. Toen werd een temperatuur van 31,5 graden gemeten.
13 uur geleden