Grapperhaus: De Vries onderdeel van fundament van de rechtsstaat
DEN HAAG (ANP) - "Een moedig man is dood, vermoord", schrijft demissionair minister van Justitie Ferd Grapperhaus in reactie op het overlijden van Peter R. de Vries. De minister prijst zijn kritische en vasthoudende houding, en menselijkheid ten opzichte van de slachtoffers. "De moord op Peter R. de Vries is dan ook niets minder dan een directe aanslag op onze samenleving."
Grapperhaus noemt De Vries als journalist "een waakhond van onze rechtsstaat". "Zijn hele leven spoorde hij onrecht op. Daarmee leverde hij een enorme bijdrage aan onze democratische rechtsstaat. Hij maakte deel uit van het fundament daarvan." De minister betuigde ook zijn medeleven met De Vries' "familie, collega's en vele vrienden".
De minister reageerde eerder al geëmotioneerd op het nieuws over de moordaanslag op De Vries. Toch waarschuwde hij dat de strijd tegen de georganiseerde misdaad, die mogelijk verantwoordelijk is voor de dood van de journalist, er een zal zijn van een lange adem. Dat deed hij ook al na de moord op advocaat Derk Wiersum. "Ik heb na die verschrikkelijke moord in september 2019 ook gezegd: mensen, dit is echt een strijd, een gevecht van tien jaar."
De minister laat ook uitzoeken of mensen die bedreigd worden voldoende worden beschermd. Een speciaal adviescollege was daar al mee bezig. Daarnaast wordt een onafhankelijk onderzoek geopend naar de bewaking van Peter R. de Vries, dat weer losstaat van het strafrechtelijk onderzoek naar de moordaanslag. De twee onderzoeken vullen elkaar aan, en de resultaten worden in september verwacht, schreef de minister aan de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
7 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
8 uur geledenALMERE (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal noemde het tijdens het CDA-congres weer een gok om het belastingplan zonder meerderheid naar de Eerste Kamer te laten gaan. Hij zei de komende dagen nog zijn best te gaan doen om een meerderheid te krijgen, omdat het anders "onverantwoord" is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
16 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
1 dag geleden