Grapperhaus berispt na uitspraken over dierenactivisten
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Ferd Grapperhaus is op de vingers getikt wegens uitspraken die hij deed over dierenactivisten. Tijdens een bijeenkomst van varkenshouders in november vorig jaar noemde hij dierenactivisten die een stal in Boxtel hadden bezet onder meer "dierenextremisten".
Een aanwezige tweette over de uitspraken van de minister, waarna een klacht tegen hem werd ingediend. De minister verwees naar de bezetters ook in termen als "die lui', "die gasten" en "deze ongeremde figuren". Een klachtencommissie van het ministerie van Justitie oordeelt dat deze uitspraken inderdaad laatdunkend zijn en dat een klacht daarover gegrond is.
Grapperhaus zei ook dat dierenactivisten "met een hogedrukspuit" verjaagd mochten worden. De klagers vonden dat hij hiermee opriep tot het breken van de wet. Hier ging de commissie niet in mee.
Emoties
Het is niet bekend van wie deze specifieke klacht kwam. Eerder reageerden dierenrechtenorganisaties, waaronder Animal Rights en Comité Dierennoodhulp, woest op de uitspraken van de minister. Zij dreigden toen ook met aangifte.
De minister zei eerder over die avond dat de emoties hoog opliepen en dat hij de varkensboeren wilde meegeven wat zij konden doen als hun boerderij door activisten bezet zou worden. Hij zei toen dat veehouders zich op hun eigen erf moeten kunnen verdedigen, waaronder met een hogedrukspuit. "Dat is gewoon water, daar word je een beetje nat van en dan word je misschien een metertje achterover geblazen", aldus de minister.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat niet in op het verzoek van een meerderheid van de Tweede Kamer om een deel van de begroting voor volgend jaar al openbaar te maken. Dat schrijft minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aan de Tweede Kamer. Een groot deel van de plannen lekte een dag eerder al uit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beledigende appjes die oud-justitieminister Ferd Grapperhaus stuurde over medebewindspersonen en burgemeesters werkten voor hem als uitlaatklep. Tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona zei de CDA'er dat zijn appberichten niet afleidden van de inhoud. Hij uitte zich onder meer laatdunkend over onderwijsminister Arie Slob en burgemeester Hubert Bruls (Nijmegen), die het Veiligheidsberaad leidde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-justitieminister Ferd Grapperhaus vond zichzelf het juridisch geweten van het kabinet tijdens de coronapandemie. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei de CDA'er dat hij daarom snel begon te praten over betere juridische borging van de coronamaatregelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De burgemeesters in het veiligheidsberaad speelden "ministerraadje" rond een aantal grote besluiten tijdens de coronapandemie. Dat zei oud-justitieminister Ferd Grapperhaus woensdag in Den Haag. Tegen de parlementaire enquêtecommissie corona zei de CDA'er dat de 25 burgemeesters in het beraad besluiten volledig over wilden doen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Niemand wilde een avondklok instellen om de coronapandemie te bestrijden, maar door een gebrek aan alternatieven kwam die er toch. Dat zei toenmalig minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken, D66) woensdagochtend bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Aanvankelijk verzette ze zich tegen de maatregel, maar gaandeweg raakte ze ervan overtuigd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij alle coronamaatregelen werd vooraf een inschatting gemaakt van wat het voor de grondrechten van mensen betekende, zei voormalig minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren woensdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens de oud-vicepremier deed haar ministerie de eerste weging en werd het daarna in het kabinet besproken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 750 jongeren zaten in mei in een vorm van jeugdzorg waarbij ze het grootste deel van de dag exclusief met één begeleider of meer zijn. Minister Mirjam Sterk (Jeugd, CDA) is "geschrokken" van dat aantal, schrijft ze aan de Tweede Kamer. Zembla schatte eerder dat het in drie jaar tijd om minimaal 400 kinderen in zo'n "een-op-eenplaatsing" ging. Over de kwaliteit van deze zorg bestaan ernstige twijfels.
23 uur geleden