Grapperhaus berispt na uitspraken over dierenactivisten
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Ferd Grapperhaus is op de vingers getikt wegens uitspraken die hij deed over dierenactivisten. Tijdens een bijeenkomst van varkenshouders in november vorig jaar noemde hij dierenactivisten die een stal in Boxtel hadden bezet onder meer "dierenextremisten".
Een aanwezige tweette over de uitspraken van de minister, waarna een klacht tegen hem werd ingediend. De minister verwees naar de bezetters ook in termen als "die lui', "die gasten" en "deze ongeremde figuren". Een klachtencommissie van het ministerie van Justitie oordeelt dat deze uitspraken inderdaad laatdunkend zijn en dat een klacht daarover gegrond is.
Grapperhaus zei ook dat dierenactivisten "met een hogedrukspuit" verjaagd mochten worden. De klagers vonden dat hij hiermee opriep tot het breken van de wet. Hier ging de commissie niet in mee.
Emoties
Het is niet bekend van wie deze specifieke klacht kwam. Eerder reageerden dierenrechtenorganisaties, waaronder Animal Rights en Comité Dierennoodhulp, woest op de uitspraken van de minister. Zij dreigden toen ook met aangifte.
De minister zei eerder over die avond dat de emoties hoog opliepen en dat hij de varkensboeren wilde meegeven wat zij konden doen als hun boerderij door activisten bezet zou worden. Hij zei toen dat veehouders zich op hun eigen erf moeten kunnen verdedigen, waaronder met een hogedrukspuit. "Dat is gewoon water, daar word je een beetje nat van en dan word je misschien een metertje achterover geblazen", aldus de minister.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten is "heel blij" dat de EU-regeringsleiders vrijdag hebben afgesproken gezamenlijk meer te doen om illegale drugshandel tegen te gaan en ook strenger te zijn op landen die drugscriminelen faciliteren. Nederland heeft daarop aangedrongen, mede omdat Sierra Leone de veroordeelde Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos weigert uit te leveren. Jetten is ervan overtuigd dat als Nederland en andere EU-landen steun aan het West-Afrikaanse land stopzetten, de druk wordt opgevoerd om hem uit te leveren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob worden volgende week verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronavirus. De verhoorweek staat in het teken van het effect van de coronamaatregelen op het onderwijs.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt de optie open om nieuwe kerncentrales te bouwen in de buurt van de Eemshaven in Groningen. Daar zijn twee mogelijke locaties. Ook het Zeeuwse Terneuzen staat nog op de lijst. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat benadrukt dat er nog geen besluit is genomen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Bij de EU-regeringsleiders overheerst het gevoel van hoop op een stabielere situatie in Iran "zonder naïef te zijn", zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top vrijdag. "Maar wel in de wetenschap dat het Iraanse regime nog steeds in positie zit, wat slecht nieuws is voor de Iraanse bevolking."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De reparaties aan de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Rotterdam en de invoering van een nieuw Europees systeem voor spoorbeveiliging zijn "echt nodig", zegt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA). Later dit jaar moet ze zich buigen over mogelijke bezuinigingen op infrastructuur.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openlijk steunen van een terroristische organisatie moet strafbaar worden, als het aan justitieminister David van Weel ligt. Het "loven en prijzen" van terroristische daden, bijvoorbeeld door beelden daarvan op het internet te delen, kan dan dus bestraft worden. Onder het voorstel valt ook het publiekelijk steunen van terroristen met symbolen. "Denk daarbij aan het zwaaien van een vlag van een verboden terroristische organisatie", legt Van Weel uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stelt Reaper-verkenningsdrones beschikbaar aan de NAVO om afgezegde Amerikaanse drones te vervangen, zegt defensieminister Dilan Yeşilgöz. Ze staan voortaan klaar voor het geval de NAVO ze nodig heeft om Europa te verdedigen tegen bijvoorbeeld een aanval van Rusland. De NAVO had om de MQ-9-drones gevraagd omdat de VS die niet langer voor Europa achter de hand willen houden.
5 uur geleden