Gouverneur Loehansk claimt herovering deel Severodonetsk
SEVERODONETSK (ANP/RTR) - Het leger van Oekraïne heeft een deel van de Oost-Oekraïense stad Severodonetsk heroverd op de Russen, zegt de gouverneur van Loehansk Sergej Gaidai. Het Russische leger heeft een groot deel van de stad in handen, maar volgens de gouverneur hebben de Oekraïners weer een deel van het verloren gebied terug.
Gaidai zei dat de Russen urenlang Oekraïense posities in Severodonetsk hebben beschoten. Ze rukten langzaam op, maar de Oekraïense soldaten konden ze terugdringen, waarna de beschietingen opnieuw begonnen. Volgens de gouverneur vernietigen de Russen alles met beschietingen en bommen, maar maken ze geen vorderingen. Gaidai wacht op genoeg westerse langeafstandswapens om de stad definitief te heroveren. "Geloof me, dan zal de Russische infanterie vluchten."
Al dagen is de omsingelde stad het toneel van bloedige straatgevechten. Als de Russen Severodonetsk innemen, hoeven ze alleen de naastgelegen stad Lisitsjansk te veroveren om heel de regio Loehansk te controleren. Het Britse ministerie van Defensie schreef vrijdag dat de Russen de regio naar verwachting binnen twee weken hebben veroverd.
Donetsk
Dan kunnen de Russische troepen zich focussen op Donetsk, de andere helft van de Donbas-regio. Volgens het Oekraïense leger maken de Russen zich al klaar voor een aanval op Slovjansk. Ten noorden van die stad, niet ver van Severodonetsk, zouden zich nu tussen de zeshonderd en achthonderd soldaten verzamelen.
In Severodonetsk zijn zo'n tien buitenlandse strijders aangekomen om de stad te verdedigen. Een 22-jarige Georgiër zei tegen een verslaggever van Reuters dat ze de Russen terug willen dringen, hoelang het ook duurt. "Wij staan aan de goede kant van de geschiedenis." Een ander sprak Portugees en wil de bevolking beschermen. "Ik zal alleen vertrekken met een overwinning."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
1 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
6 uur geleden