Gouverneur Cuomo van New York stapt op
WASHINGTON (ANP) - Andrew Cuomo, de gouverneur van de staat New York, stapt op. Veel Democratische partijgenoten, onder wie president Joe Biden, hadden de 63-jarige politicus recent opgeroepen te vertrekken nadat uit onderzoek was gebleken dat Cuomo jarenlang vrouwen, vooral oud-medewerkers, seksueel lastig heeft gevallen.
Cuomo zei in een livestream die veel Amerikaanse media uitzonden dat hij wil blijven doorvechten, maar dat het geplande proces om hem af te zetten de aandacht zou afleiden van belangrijke zaken die de regering moet doen, zoals het bestrijden van corona. "Ik denk dat de beste manier waarop ik kan helpen is een stap opzij te zetten."
Cuomo viel elf vrouwen seksueel lastig van 2013 tot 2020, bleek begin deze maand uit het onderzoek dat procureur-generaal Letitia James van New York had laten uitvoeren. Het ging om seksuele intimidatie, ongewenst en ongepast betasten, kussen, knuffelen en opmerkingen die vermeende slachtoffers "diep vernederend, ongemakkelijk, aanstootgevend of ongepast" noemden. Cuomo ontkende toen iets verkeerds te hebben gedaan.
Fouten
Dinsdag erkende Cuomo wel fouten te hebben gemaakt. "Maar ik heb nooit de intentie gehad een vrouw respectloos te behandelen en aanvaard de verantwoordelijkheid", zei hij. Volgens hem is de "redelijkheid" verdwenen en is de aanval op hem politiek gemotiveerd.
Na publicatie van het onderzoek volgden een aangifte en een strafrechtelijk onderzoek, en het parlement van de staat New York liet weten dat het onderzoek naar mogelijke afzetting van de gouverneur bijna is afgerond. Volgens Cuomo zou dat proces maanden in beslag kunnen nemen terwijl het functioneren van de regering volgens hem "een zaak van leven of dood" is. "Energie verspillen is het laatste dat we nodig hebben, en ik wil daar niet voor verantwoordelijk zijn."
Vrouwelijke gouverneur
Cuomo is sinds 2010 drie keer tot gouverneur van New York verkozen. Hij werkte daarvoor onder meer voor president Bill Clinton. Hij kreeg veel lof voor zijn aanpak van de coronacrisis.
Cuomo's vertrek is over twee weken een feit. Vicegouverneur Kathy Hochul volgt hem op. Zij wordt de eerste vrouwelijke gouverneur van New York.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.
32 minuten geledenSEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
4 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
7 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
9 uur geleden