Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gouverneur Californië beschuldigt grote olieconcerns van liegen

Gouverneur Californië beschuldigt grote olieconcerns van liegen

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, beschuldigt olieconcerns waaronder Shell van "liegen". Hij zei dat een baanbrekende rechtszaak die de Amerikaanse staat heeft aangespannen tot doel heeft de oliebedrijven verantwoordelijk te houden voor het maken van buitensporige winsten ten koste van de inwoners van de staat en het milieu.

"De klimaatcrisis is per slot van rekening een crisis van fossiele brandstoffen", heeft Newsom gezegd tijdens de openingsceremonie van de New Yorkse Climate Week. "Ze blijven ons voor de gek houden. Ik heb er genoeg van en ik ben dit beu."

Californië heeft de afgelopen dagen vijf van 's werelds grootste olieconcerns aangeklaagd. De staat beschuldigt ExxonMobil, Shell, BP, ConocoPhillips en Chevron ervan het publiek en beleidsmakers jarenlang misleid te hebben over de schade die fossiele brandstoffen veroorzaken. Californië eist behalve een schadevergoeding onder meer ook de komst van een fonds om maatregelen tegen klimaatverandering te financieren.

Einde winstgevendheid

Volgens de aanklacht hebben de bedrijven niet alleen enorme winsten behaald, maar ook doelbewust de transitie naar een koolstofvrije economie vertraagd. Dit zou hebben geleid tot tientallen miljarden dollars aan schade aan het milieu en de volksgezondheid. "Dit is ernstig", zei Newsom in een toelichting. Hij noemde de aangerichte schade eigenlijk onberekenbaar.

De zaak kan mogelijk grote gevolgen hebben voor de oliebedrijven. "De kosten van de gevolgen van klimaatverandering zijn vele malen groter dan de winsten die ze nu maken", zei oprichter Mark van Baal van de activistische beleggersgroep Follow This zondag tegen Nieuwsuur. "Als de rechter Californië gelijk geeft, is dat het einde van de winstgevendheid van oliebedrijven."

Primeur

Chevron reageert met de opmerking dat de klimaatverandering een mondiaal probleem betreft "dat een gecoördineerde internationale beleidsreactie vereist". Dit soort rechtszaken zouden alleen maar goed zijn voor advocaten en politici. Shell is ook met een verklaring gekomen. "Wij geloven niet dat de rechtszaal de juiste locatie is om de klimaatverandering aan te pakken", aldus het concern.

Milieudefensie won in 2021 al eens een rechtszaak tegen Shell. Het vonnis was een wereldwijde primeur. Hierin wees de rechter op de risico's van klimaatverandering. Shell moet uiterlijk in 2030 in ieder geval de CO2-uitstoot van de eigen operaties met 45 procent hebben teruggebracht ten opzichte van het niveau van 2019. Shell heeft tegen dat vonnis beroep aangetekend.

Meer uit Financieel

Chinese president: overeenstemming met Trump over handel

BUSAN (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt op het gebied van handel na gesprekken tussen presidenten Donald Trump en Xi Jinping. Dat heeft Xi gezegd na de ontmoeting in de Zuid-Koreaanse stad Busan.

24 minuten geleden
Hardere verkoopdaling voor brouwer achter Hertog Jan en Jupiler

BRUSSEL (ANP) - AB InBev, de grootste bierbrouwer ter wereld, heeft afgelopen kwartaal opnieuw minder bier verkocht. De verkoopdaling bij de brouwer achter Hertog Jan, Jupiler en Leffe was in de zomermaanden ook groter dan in de maanden ervoor. Met het Mexicaanse merk Corona boekte AB InBev nog wel goede resultaten.

26 minuten geleden
Wereldwijde goudvraag naar record in derde kwartaal

LONDEN (ANP/AFP) - De wereldwijde vraag naar goud is in het derde kwartaal naar een record gestegen, terwijl ook de goudprijs zelf naar ongekende hoogtes klom. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag in de afgelopen periode 1313 ton. Dat is 3 procent meer dan een jaar eerder.

29 minuten geleden
ING kondigt nieuwe aandeleninkoop aan ondanks lagere winst

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft afgelopen kwartaal minder winst in de boeken gezet. De rente-inkomsten lieten wel een kleine verbetering zien en ING ziet ruimte om komende tijd weer 1,6 miljard euro naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Zo gaat ING weer aandelen inkopen.

31 minuten geleden
Verkoopprijzen Nederlandse industrie nemen weer toe

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in september weer toegenomen, na een kleine daling in augustus. Gemiddeld stegen de afzetprijzen met 0,6 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In augustus daalden de prijzen met 0,1 procent.

1 uur geleden
Vertrouwen Nederlandse producenten op hoogste niveau in 2,5 jaar

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in oktober verder toegenomen tot het hoogste niveau in 2,5 jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten in de industrie zijn volgens het CBS vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid. Daarnaast zijn ze minder negatief over de voorraden gereed product en hun orderportefeuille.

1 uur geleden
Trump in Air Force One: belangrijke beslissingen genomen met Xi

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zei na zijn ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea dat de twee leiders "belangrijke beslissingen" hebben genomen. Trump deed zijn uitspraken tegen verslaggevers in het presidentiële vliegtuig Air Force One, nadat hij ruim anderhalf uur met Xi had gesproken.

1 uur geleden