Goudhandel profiteert fors van hoge goudprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Goudhandelaren doen goede zaken met de goudprijs die de afgelopen weken tot recordhoogtes is gestegen. De goudprijs steeg deze week zelfs even tot boven de 2300 dollar per troy ounce (31,1 gram). AmsterdamGold, naar eigen zeggen marktleider, zag het aantal transacties de laatste weken vervijfvoudigen.
"Vooral veel nieuwe particuliere investeerders ontdekken goud als belegging", zegt AmsterdamGold-directeur Edzard van Engelsdorp Gastelaars. "Maar we zien ook veel nieuwe klanten uit het vastgoed die vanwege de strengere regelgeving in die branche op zoek zijn naar nieuwe investeringsmogelijkheden."
Goudhandelsbedrijf Doijer & Kalff, met naar eigen zeggen 30.000 klanten, heeft het ook razend druk. "De afgelopen twee weken hebben we vijf tot zes keer zoveel nieuwe klanten. Winstnemingen zien we ook, net als bestaande klanten die hun posities uitbouwen."
Nieuwe kantoren
Goudwisselkantoor, met 150 vestigingen in Nederland, België en Duitsland, zag de inkoop van goud en sieraden de laatste weken eveneens sterk toenemen. In het eerste kwartaal was het aantal inkooptransacties bijna de helft hoger dan het jaar daarvoor. "Dat zijn dus vooral consumenten die oude sieraden of erfstukken te gelde maken, omdat ze daar nu een mooie prijs voor kunnen krijgen", zegt directeur Johan de Ruiter. Goudwisselkantoor opent volgens hem door de grote belangstelling elke twee weken een nieuw kantoor.
Opvallend is volgens de goudhandelaren dat de zilverprijs, die lang bij goud achterbleef, ook sterk aantrekt. Het is volgens AmsterdamGold niet voor het eerst dat de goudhandel in korte tijd zo snel toeneemt. "Aan het begin van de coronacrisis zagen we ook zo'n stijging. Het is met goud hollen of stilstaan."
Opmerkelijke dubbelrol
Volgens veel experts is de top nog niet in zicht. De geopolitieke onrust, met conflicten In Oekraïne en Israël, dragen daaraan bij, zegt Van Engelsdorp Gastelaars. "Je ziet nu ook dat dat grote institutionele beleggers en centrale banken in goud investeren. Dat zorgt voor een bodem."
Doijer & Kalff wijst op een opmerkelijke dubbelrol die centrale banken in de stijging van de goudprijs spelen. Centrale banken hebben de afgelopen jaren massaal goud gekocht. Tegelijkertijd is de hoge inflatie, die particulieren aanzet om goud te kopen, het gevolg van hun beleid.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een aanzienlijk aantal beleidsmakers bij de Federal Reserve heeft bij de recentste rentevergadering gepleit tegen een nieuwe verlaging van de leenkosten in december. Dat staat in de notulen van die vergadering eind oktober, toen de Fed de rente voor de tweede keer op rij verlaagde.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Warner Music Group (WMG) heeft een overeenkomst gesloten met de AI-startup Udio over het gebruik van liedjes van artiesten die het muziekconcern vertegenwoordigt. Via Udio kunnen gebruikers met kunstmatige intelligentie zelf gemakkelijk liedjes maken. Vanaf volgend jaar mogen ze daarbij muziek gebruiken van Warner Music-artiesten die daar toestemming voor hebben gegeven.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De erfgenaam van de familie achter Prada wordt de nieuwe topman van rivaal Versace. Het modehuis maakte eerder dit jaar bekend Versace over te nemen. Na de afronding van die deal krijgt Lorenzo Bertelli de leiding over dat merk. Hij is de zoon van ontwerpster Miuccia Prada en Prada-bestuursvoorzitter Patrizio Bertelli.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext is erin geslaagd voldoende steun te krijgen voor zijn overnamebod op ATHEX, het bedrijf achter de beurs in Athene. De eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Parijs, Milaan en Brussel heeft bij de deal in aandelen ongeveer 413 miljoen euro over voor zijn Griekse branchegenoot.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Beleggers wereldwijd zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van chipontwikkelaar Nvidia, die worden gezien als barometer voor de groei van de AI-sector. Eerder maakten zorgen over mogelijk te hoge waarderingen voor techbedrijven en forse investeringen in datacenters beleggers nerveus.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland beschouwt het als een "heel goed teken" dat Nederland zijn beperkingen voor de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft opgeschort. De chips van Nexperia zijn cruciaal voor de Duitse auto-industrie, maar sinds er een rel is ontstaan tussen Nederland en China zijn de leveringen verstoord. Daar is nu sprake van chiptekorten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel een debat met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) over de ontwikkelingen rond chipmaker Nexperia. Zijn rol in deze kwestie roept "ontzettend veel vragen op", vindt Volt-voorman Laurens Dassen. Zijn verzoek om een debat kreeg steun van een Kamermeerderheid.
6 uur geleden