Gouden generatie Belgen 'staat of valt niet met zilverwerk'
BRUSSEL (ANP) - Eden Hazard heeft een droom. De aanvaller wil op 19 december, een dag na de finale van het WK in Qatar, met de Belgische ploeg op het balkon van het stadhuis in Brussel staan. Niet zoals in 2018 om een derde plaats te vieren. Maar wel om de wereldbeker te tonen.
"We moeten naar Qatar gaan om te winnen", zei Hazard in de aanloop naar het thuisduel van vrijdag met het Nederlands elftal in de Nations League. "We hebben niet meer dezelfde ploeg als op het vorige WK. Maar we hebben nog altijd grote spelers en talenten. We kunnen iets moois neerzetten."
Hazard maakt al jaren deel uit van een gouden generatie Belgische voetballers die nog steeds op een hoofdprijs wacht. De Rode Duivels strandden in de kwartfinales van het WK van 2014 en de laatste twee EK's. Op het laatste WK ging het mis in de halve finale. Zelfs de Nations League werd nooit gewonnen.
Nu of nooit
Veel Belgische internationals strijden in Qatar voor het laatst om de wereldtitel. Thomas Vermaelen, Vincent Kompany, Mousa Dembélé, Marouane Fellaini en Steven Defour zijn al afgezwaaid, Jan Vertonghen (35 jaar), Dries Mertens (35) Toby Alderweireld (33) en Axel Witsel (33) ontbreken over vier jaar ook. En niemand weet of Hazard (31), Thibaut Courtois (30), Kevin de Bruyne (30) en Romelu Lukaku (29) het WK van 2026 nog halen.
In Qatar moet het gebeuren voor België, het lijkt nu of nooit. Maar kleine naties worden zelden wereldkampioen. Alleen Uruguay wist de hegemonie van Brazilië, Argentinië, Italië, Duitsland, Frankrijk en Engeland tweemaal te doorbreken. Uruguay veroverde de wereldtitel in 1930 en 1950, in de prehistorie van het voetbal.
Fantastische periode
Het Nederlands elftal eindigde driemaal als tweede op het WK en won het EK van 1988. Zo ver kwamen de Belgen nooit. Landen met weinig inwoners blijven niet lang aan de top. Vraag dat maar aan de opvolgers van Johan Cruijff, Willem van Hanegem, Wim Jansen en Johan Neeskens of de internationals die in de voetsporen mochten treden van Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard. En na mooie tijden met Arjen Robben, Wesley Sneijder en Robin van Persie miste Oranje het EK van 2016 en WK van 2018.
België voerde lange tijd de wereldranglijst aan, totdat Brazilië twee maanden geleden de koppositie overnam. Roberto Martínez, de Spaanse bondscoach van België, wil dolgraag wereldkampioen worden in Qatar. "Maar deze generatie heeft het voetbal in België sowieso veranderd", zei hij onlangs. "Deze generatie staat of valt niet met zilverwerk. Zij kunnen wedijveren met de beste ploegen van de wereld. Dit is een fantastische periode voor het Belgische voetbal."
Meer uit Voetbal
ZÜRICH (ANP/RTR) - Wereldvoetbalbond FIFA is van plan het prijzengeld voor het komende WK voetbal verder te verhogen. Er ligt een voorstel dat dinsdag moet worden goedgekeurd op een congres in Vancouver.
1 uur geledenTURIJN (ANP) - Internazionale heeft op weg naar de 21e landstitel punten verspeeld. De club uit Milaan gaf in Turijn een voorsprong van 2-0 tegen Torino uit handen en liet de thuisploeg terugkomen tot 2-2. Inter blijft ondanks het gelijkspel de koploper in de Serie A met nog altijd een comfortabele voorsprong van 10 punten op nummer 2 Napoli. Er zijn nog vier speelronden te gaan in Italië.
4 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De voetbalsters van PSV hebben met een zege bij Heerenveen de koppositie in de Eredivisie verstevigd. De club uit Eindhoven won in Friesland met 1-0 door een doelpunt van Renate Jansen in de tweede helft.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De voetbalsters van Arsenal hebben de eerste wedstrijd in de halve finale van de Champions League gewonnen van Olympique Lyon. In Londen versloeg de titelhouder van coach Renée Slegers de Franse ploeg met 2-1. De returnwedstrijd is zaterdag 2 mei in Frankrijk.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Vitesse heeft Joost de Wit aangesteld als tijdelijk algemeen directeur. Hij neemt de werkzaamheden over van Ben Mansvelder, die door ziekte afwezig is. De club uit Arnhem zegt in een persbericht voor een ervaren bestuurder te hebben gekozen met uitgebreide kennis van de club en het betaald voetbal. De 62-jarige De Wit was van 2013 tot en met 2019 ook al algemeen directeur van Vitesse.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Chelsea heeft ten koste van Leeds United de finale van de FA Cup bereikt. De ploeg van interim-trainer Calum McFarlane was op Wembley met 1-0 te sterk en houdt de kans op een prijs dit seizoen levend. De Argentijnse middenvelder Enzo Fernández maakte het enige doelpunt van de wedstrijd.
6 uur geledenALMELO (ANP) - De wedstrijd tussen Heracles Almelo en FC Volendam is zondag in de slotfase tijdelijk gestaakt. Dat gebeurde nadat supporters van Heracles stukken vuurwerk op het veld gooiden. Heracles staat met 2-0 achter en degradeert bij een nederlaag naar de eerste divisie.
7 uur geleden