Goud en zilver duurder door tariefonzekerheid VS, bitcoin daalt
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud en zilver stegen maandag in waarde door de toegenomen onzekerheid over de Amerikaanse importheffingen. Die onzekerheid werd aangewakkerd door de beslissing van het Amerikaanse hooggerechtshof om een groot deel van de door president Donald Trump ingestelde importheffingen te verwerpen. De bitcoin zakte daarentegen tot onder de 65.000 dollar, omdat beleggers minder risico's nemen in afwachting van de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van Trump.
Ook de Amerikaanse dollar daalde in waarde. "De daling van de dollar weerspiegelt waarschijnlijk de nieuwe golf van beleidsonzekerheid", schreven valutastrategen van zakenbank Goldman Sachs.
De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) steeg in Singapore met bijna 2 procent tot ongeveer 5177 dollar. Het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige belegging wordt gezien, steeg tot het hoogste niveau in drie weken. Zilver werd bijna 3 procent duurder op 87 dollar, het hoogste niveau in meer dan twee weken.
Onzekerheid
"De uitspraak van het hof over de importheffingen heeft, naast de woede van de Amerikaanse president, een extra laag onzekerheid aan de wereldwijde markten toegevoegd, waardoor handelaren zich opnieuw tot goud wenden als veilige belegging", zei hoofdanalist Tim Waterer van KCM Trade.
Trump haalde na de uitspraak van het hof uit naar de rechters en kondigde meteen een nieuw wereldwijd importtarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Hij verhoogde dat zaterdag naar 15 procent.
Beurzen Azië
De Aziatische aandelenbeurzen gingen maandag overwegend omhoog door de hoop dat de uitspraak vooral gunstig zou zijn voor China en India. Dat zijn de twee grootste economieën in de regio die het zwaarst zijn getroffen door Trumps importheffingen. De beurs in Hongkong steeg 2,6 procent en de Kospi in Seoul won 0,7 procent. In Tokio en Shanghai waren de beurzen gesloten.
De Amsterdamse beurs koerst af op een licht lager begin van de nieuwe week. Ook Wall Street lijkt later op de dag met verlies te openen, na de koerswinsten op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
4 uur geleden