Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gorbatsjov hoopt op verbetering van relatie tussen EU en Rusland

Gorbatsjov hoopt op verbetering van relatie tussen EU en Rusland

MOSKOU (ANP/DPA) - Oud-Sovjetleider Michail Gorbatsjov hoopt dat de betrekkingen tussen Rusland en de Europese Unie zullen verbeteren. Volgens de Nobelprijswinnaar zijn onderhandelingen op het hoogste niveau nodig om de spanningen tussen Brussel en Moskou te verminderen. "Ik geloof erin", zei Gorbatsjov tegen het Russische persbureau Interfax.

"Je moet begrijpen dat we allemaal Europeanen zijn", stelde Gorbatsjov tegenover Interfax, dat hem interviewde vanwege zijn negentigste verjaardag komende dinsdag. "Dat betekent dat we moeten onderhandelen."

De relaties tussen Rusland en de Europese Unie zijn al jaren verzuurd, onder meer vanwege de steun van Moskou aan pro-Russische rebellen in Oekraïne. Recent zijn de spanningen nog hoger opgelopen door de arrestatie en veroordeling van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni.

Persoonlijke ontmoeting met Biden

Naast onderhandelingen opstarten met Brussel, moet president Vladimir Poetin wat Gorbatsjov betreft ook een persoonlijke ontmoeting regelen met zijn Amerikaanse collega Joe Biden. De twee zouden nieuwe gesprekken moeten voeren over nucleaire ontwapening. "Vandaag de dag is het voorkomen van een nucleaire oorlog het belangrijkste", aldus de oud-president van de Sovjet-Unie. "Om vooruitgang te boeken, moet je elkaar openlijk benaderen."

Gorbatsjov verschijnt niet vaak meer in het openbaar. Als laatste leider van de Sovjet-Unie voerde hij in de jaren 80 belangrijke hervormingen door die uitmondden in het einde van de Koude Oorlog en de alleenheerschappij van de communistische partij in zijn land. Hij kreeg hiervoor in 1990 de Nobelprijs voor de Vrede. Ook ondertekende Gorbatsjov in 1987 met de Amerikaanse president Ronald Reagan het INF-verdrag, waarin een verbod op het testen met (nucleaire) middellangeafstandsraketten was geregeld.

Meer uit Buitenland

Piloten overleden na botsing op LaGuardia-luchthaven New York

NEW YORK (ANP) - De cockpitcrew van het vliegtuig dat op een brandweerwagen botste bij luchthaven LaGuardia in New York is overleden. Dat meldt NBC News. Eerder werd gemeld dat naast de piloten twee politieagenten in de brandweerwagen gewond raakten bij het voorval. Zij zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het vliegverkeer is tot nader order stilgelegd op de luchthaven voor onderzoek.

1 uur geleden
Gewonden bij botsing op Amerikaanse luchthaven LaGuardia

NEW YORK (ANP/RTR) - Bij een botsing tussen een vliegtuig van Air Canada Express en een brandweerwagen op een landingsbaan van vliegveld LaGuardia in New York zijn vier mensen gewond geraakt. Dat meldt onder meer NBC News. Onder de gewonden zijn de piloot en copiloot; zij zouden zwaargewond zijn. Een sergeant en een politieagent zouden met botbreuken zijn opgenomen in het ziekenhuis, schrijft NBC.

2 uur geleden
Ambulances van Joodse organisatie in Londen in brand gestoken

LONDEN (ANP/RTR) - Vier ambulances van een Joodse organisatie in het noorden van Londen zijn in de nacht van zondag op maandag in brand gestoken, meldt de Britse politie. Zij zegt de brandstichting te behandelen als een "antisemitisch haatmisdrijf".

3 uur geleden
VN: aarde hield recordhoeveelheid warmte vast in 2025

GENÈVE (ANP/AFP) - De hoeveelheid warmte die door de aarde wordt vastgehouden heeft in 2025 een recordniveau bereikt, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) van de Verenigde Naties maandag. Volgens de organisatie kunnen de gevolgen van die opwarming duizenden jaren aanhouden.

4 uur geleden
Israëlisch leger: grootschalige aanvallen op Teheran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) zegt dat het maandagochtend aanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran. "De IDF is begonnen met een grootschalige golf van aanvallen gericht op de infrastructuur van het Iraanse terreurregime in Teheran", meldt de legertop op Telegram.

5 uur geleden
Gekozen burgemeester Parijs: stad zal nooit radicaal-rechts zijn

PARIJS (ANP) - De linkse Emmanuel Grégoire heeft zondagavond voor het stadhuis van Parijs zijn aanhangers toegesproken na zijn winst bij de burgemeestersverkiezingen in de Franse hoofdstad, meldt de Franse krant Le Monde. Grégoire versloeg de conservatieve oud-minister Rachida Dati. Daarmee verlengde hij de kwart eeuw durende heerschappij van de socialisten in de Franse hoofdstad.

7 uur geleden
Exitpoll: liberale partij premier Golob nipt grootste in Slovenië

LJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.

13 uur geleden