Gorbatsjov hoopt op verbetering van relatie tussen EU en Rusland
MOSKOU (ANP/DPA) - Oud-Sovjetleider Michail Gorbatsjov hoopt dat de betrekkingen tussen Rusland en de Europese Unie zullen verbeteren. Volgens de Nobelprijswinnaar zijn onderhandelingen op het hoogste niveau nodig om de spanningen tussen Brussel en Moskou te verminderen. "Ik geloof erin", zei Gorbatsjov tegen het Russische persbureau Interfax.
"Je moet begrijpen dat we allemaal Europeanen zijn", stelde Gorbatsjov tegenover Interfax, dat hem interviewde vanwege zijn negentigste verjaardag komende dinsdag. "Dat betekent dat we moeten onderhandelen."
De relaties tussen Rusland en de Europese Unie zijn al jaren verzuurd, onder meer vanwege de steun van Moskou aan pro-Russische rebellen in Oekraïne. Recent zijn de spanningen nog hoger opgelopen door de arrestatie en veroordeling van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni.
Persoonlijke ontmoeting met Biden
Naast onderhandelingen opstarten met Brussel, moet president Vladimir Poetin wat Gorbatsjov betreft ook een persoonlijke ontmoeting regelen met zijn Amerikaanse collega Joe Biden. De twee zouden nieuwe gesprekken moeten voeren over nucleaire ontwapening. "Vandaag de dag is het voorkomen van een nucleaire oorlog het belangrijkste", aldus de oud-president van de Sovjet-Unie. "Om vooruitgang te boeken, moet je elkaar openlijk benaderen."
Gorbatsjov verschijnt niet vaak meer in het openbaar. Als laatste leider van de Sovjet-Unie voerde hij in de jaren 80 belangrijke hervormingen door die uitmondden in het einde van de Koude Oorlog en de alleenheerschappij van de communistische partij in zijn land. Hij kreeg hiervoor in 1990 de Nobelprijs voor de Vrede. Ook ondertekende Gorbatsjov in 1987 met de Amerikaanse president Ronald Reagan het INF-verdrag, waarin een verbod op het testen met (nucleaire) middellangeafstandsraketten was geregeld.
Meer uit Buitenland
PISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
5 minuten geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
1 uur geledenTOEAPSE (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne heeft de olieterminal in de haven van het Russische Toeapse weer aangevallen, aldus de lokale autoriteiten. Dit was de vierde aanval op de olie-installaties in de afgelopen twee weken.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.
3 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.
4 uur geledenHUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
9 uur geleden