Google weert reclames voor dure bemiddeling bij overheidsdiensten
AMSTERDAM (ANP) - Google heeft tientallen advertenties geblokkeerd van bemiddelingsbureaus die tegen betaling aanbieden om aanvragen te doen bij de overheid. Het gaat bijvoorbeeld om hulp bij het opvragen van een verklaring omtrent gedrag of huur- en zorgtoeslagen, wat in Nederland ook gewoon bij een loket kan. Het bedrijf achter de zoekmachine geeft aan dat inmiddels zeker veertig advertenties zijn tegengehouden.
De actie volgt op een meldingen van de Consumentenbond, die zich fel uitspreekt tegen de "dubieuze" bemiddelingsbureaus. "Het gaat hier om volstrekt overbodige diensten. Consumenten zouden veel geld kunnen besparen door de aanvragen zelf in te dienen", zegt Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond. "Daarvoor hoeven ze alleen maar bij het juiste loket uit te komen. Maar dat gebeurt nu niet omdat deze bemiddelaars de officiële loketten met hun advertenties verdringen in de zoekresultaten."
Molenaar is blij dat Google nu actie onderneemt tegen de advertenties. Het techbedrijf paste in mei al zijn beleid omtrent advertenties aan. Voortaan zijn via Google, wereldwijd de grootste speler op het vlak van online-advertenties, aanbiedingen verboden voor het opvragen van documenten of diensten die ook rechtstreeks bij de Nederlandse overheid of uitvoeringsinstanties te krijgen zijn.
Google noemt als verdere voorbeelden het aanvragen van huwelijkscertificaten, paspoorten of identiteitsbewijzen. Ook zijn advertenties voor betaalde hulp bij uitkeringen of officiële adreswijzigingen verboden. Hoeveel van deze reclames sinds dit voorjaar in totaal zijn geweerd, is niet bekend.
Google Nederland geeft wel aan dat vorig jaar 29 miljoen advertenties zijn tegengehouden die tegen richtlijnen van de zoekmachine indruisten. Het ging daarbij om aanprijzingen om producten te kopen die in werkelijkheid gratis beschikbaar zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
1 uur geledenMAPUTO (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies heeft een groot gasproject in het noorden van Mozambique formeel weer opgestart. De bouw van een grote lng-installatie is omstreden. Volgens milieuorganisaties gaat die ten koste van lokale boeren en vissers en draagt de gaswinning bij aan instabiliteit in de regio, die gebukt gaat onder jihadistische aanvallen.
2 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
2 uur geledenMIDLAND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chemieconcern Dow schrapt 4500 banen om de bedrijfsvoering te vereenvoudigen en de kosten te drukken. Daarbij wil het bedrijf sterker inzetten op AI en automatisering.
3 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Zwitserland exporteerde in 2025 een recordhoeveelheid goederen naar de Verenigde Staten, zoals horloges, medische apparatuur, geneesmiddelen en Zwitserse kazen. Dit gebeurde ondanks de hoge importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op veel Zwitserse goederen had ingesteld.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG/AFP) - De doorzoeking van kantoren van Deutsche Bank heeft mogelijk te maken met verdachte transacties rondom de Russische oligarch Roman Abramovitsj. Woensdag vielen Duitse autoriteiten kantoren van de bank in Berlijn en Frankfurt binnen om beschuldigingen van witwassen te onderzoeken. Volgens de krant Süddeutsche Zeitung gingen één of meerdere witwasmeldingen over transacties met betrekking tot bedrijven van Abramovitsj.
5 uur geleden