
Google kan teksten nu ook vertalen naar Limburgs en Papiaments
AMSTERDAM (ANP) - Mensen kunnen Google Translate nu ook gebruiken om teksten van en naar het Limburgs en het Papiaments te vertalen. Die zijn donderdag toegevoegd aan het vertaalplatform.
In totaal komen er donderdag 110 talen bij. Die hebben bij elkaar 614 miljoen sprekers. Onder de nieuwe talen zijn Kantonees uit het zuiden van China, het Manx van het Isle of Man, Punjabi uit Pakistan en Tamazight uit Noord-Afrika.
Voorzitter Yuri Michielsen van de Limburgse Academie spreekt in een verklaring via Google van een "belaankrieke en zier gewinsde stap" (een belangrijke en zeer gewenste stap). De Limburgse erfgoedgedeputeerde Jasper Kuntzelaers zegt dat hij "gruuëts" is, oftewel trots. "Eenvoudig kunnen vertalen van en naar het Limburgs via je smartphone of laptop, helpt iedereen maar zeker ook jongeren de taal te kunnen gebruiken en beleven."
ABC-eilanden
President Elsmarie Beukenboom van de Fundashon Akademia Papiamentu, de organisatie achter het Papiaments, zegt door te willen te gaan tot lesboeken van en naar die taal kunnen worden vertaald. Papiaments wordt gesproken op Aruba, Curaçao en Bonaire. De taal is in de tijd van de slavenhandel gevormd uit West-Afrikaanse talen en het Portugees.
Met de uitbreiding zijn er ongeveer tweehonderd talen beschikbaar op Google Translate. Nederlands en Fries stonden er al bij.
Meer uit Binnenland
VESSEM (ANP) - Bij de brand in het Brabantse Vessem zijn zondagavond laat duizenden kippen omgekomen, laat de veiligheidsregio weten. De brand brak uit in een loods aan de Keijenhurkseweg en sloeg over naar een naastgelegen kippenstal.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Centrum Seksueel Geweld Amsterdam-Amstelland zijn dit weekend vijf meldingen binnengekomen van mensen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De organisatie van Pride Amsterdam kijkt tevreden terug op de editie van dit jaar, die zondagavond eindigt met een drukbezocht slotfeest op de Dam. "Het was een aaneenschakeling van hoogtepunten", zegt een woordvoerder van de organisatie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Afvalinzamelaars hebben na de Canal Parade ruim 84 ton afval opgehaald in het centrum van Amsterdam. Medewerkers van de gemeente zijn zaterdagavond begonnen met het opruimen van de stad en hebben volgens een woordvoerder van de gemeente de hele nacht doorgewerkt. De opruimactie verliep volgens hem goed. Vorig jaar werd meer afval opgehaald, toen ging het om zo'n 101 ton.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker duizend mensen liepen zondagmiddag een mars tegen femicide door de straten van Rotterdam. De stoet vertrok na een programma met sprekers rond 13.25 uur van het Schouwburgplein. Omstreeks 14.50 uur kwam de menigte daar weer aan.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Honderden mensen lopen zondagmiddag in een mars tegen femicide door Rotterdam, ziet een verslaggever van het ANP. De tocht is rond 13.25 uur gestart op het Schouwburgplein. Deelnemers hebben borden bij zich met daarop teksten als 'Niet alle mannen, maar altijd een man' en 'I got 99 problems and the patriarchy is all of them'.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft een man aangehouden die het podium op rende bij het sprekersprogramma rond de mars tegen femicide. De man trok de microfoon uit de handen van een nabestaande die op dat moment aan het spreken was en begon dingen te roepen, zag een verslaggever van het ANP.
12 uur geleden