Google en Apple halen verkiezingsapp Navalni uit appstores
MOSKOU (ANP/RTR) - Google en Apple hebben de verkiezingsapp van de Russische oppositieleider Alexej Navalni uit hun appstores verwijderd op de dag dat de Russische verkiezingen beginnen. De techbedrijven liggen al enige tijd in de clinch met de Russische media- en internetwaakhond Roskomnadzor, die dreigde met een boete als de app niet weggehaald zou worden. Rusland beschuldigde Amerikaanse techbedrijven van bemoeienis met de Russische verkiezingen.
Aanleiding voor de botsing van Roskomnadzor met Google en Apple is dat de organisatie van Navalni in juni als extremistisch is verklaard en dus verboden. Ook beweerde Rusland dat de Navalni-app gelinkt zou zijn aan het Amerikaanse ministerie van Defensie.
Naasten van de oppositieleider vinden de actie van Google en Apple belachelijk en spreken van "schandalige politieke censuur". Ze vinden dat de techbedrijven toegeven aan druk van het Kremlin. Het Kremlin is blij met de zet en meent dat de bedrijven zich nu goed aan de Russische wet houden. Google en Apple hebben nog niet gereageerd.
Tactisch stemmen
De app hoort bij de "Smart Voting"-campagne van Navalni, die momenteel naar eigen zeggen een politieke celstraf uitzit. Hiermee wilde de oppositieleider kiezers aansporen om tactisch te stemmen en de grootste partij, Verenigd Rusland, uit haar machtspositie te verdringen. Verenigd Rusland is mede opgericht door president Vladimir Poetin. Momenteel roept Navalni op om te stemmen voor de Communistische Partij, de op één na grootste partij in het Russische parlement.
Vrijdag tot en met zondag kunnen de ruim 100 miljoen Russische stemgerechtigden naar de stembus. De verwachting is dat Verenigd Rusland opnieuw de grootste partij van het land wordt. Poetin heeft in de aanloop naar de verkiezingen alles op alles gezet om Kremlin-critici de mond te snoeren.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP/AFP) - De aanklagers van het Kosovotribunaal hebben een gevangenisstraf van 45 jaar geëist voor de Kosovaarse oud-president Hashim Thaçi. Hij wordt in Den Haag vervolgd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië, eind jaren negentig.
14 minuten geledenTRIPOLI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het instorten van woongebouwen in het Libanese Tripoli is gestegen naar veertien. Acht mensen konden worden gered, melden de autoriteiten in Libanese media.
28 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier Sanae Takaichi ziet in haar monsterzege bij de parlementsverkiezingen een signaal dat er draagvlak is voor grote veranderingen. "Wij geloven dat het publiek begrip en sympathie heeft getoond voor onze oproepen over de dringende noodzaak van een grote beleidsverandering", zei ze op een persconferentie.
32 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine zijn "diep verontrust" door de onthullingen in het schandaal rond de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, waarbij ook de voormalige Britse prins Andrew betrokken is. Het is de eerste keer dat ze publiekelijk reageren op de kwestie.
38 minuten geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft in Australië een krans gelegd bij Bondi Beach. Het bezoek van het staatshoofd ging volgens de Australische omroep ABC gepaard met protesten.
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie betreurt de "zware gevangenisstraf van twintig jaar" die het Hooggerechtshof van Hongkong maandag heeft opgelegd aan de Britse burger en mediaondernemer Jimmy Lai (78). Hij moet "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" worden vrijgelaten, mede gezien zijn hoge leeftijd en gezondheidstoestand, herhaalt de EU in een schriftelijke verklaring.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De grootste kerncentrale ter wereld in Japan is maandag voor de tweede keer in korte tijd opgestart. Deze stond sinds 2011 stil, na de kernramp in het Oost-Aziatische land. Een van de zeven reactoren van de centrale Kashiwazaki-Kariwa werd om 14.00 uur lokale tijd wederom opgestart.
3 uur geleden