
Google beschuldigd van misleiden adverteerders en uitgevers
MOUNTAIN VIEW (ANP/RTR) - Google heeft adverteerders en uitgevers jarenlang misleid bij de veilingen voor zijn advertenties. Dat staat in een aanklacht van meer dan tien Amerikaanse staten, die vrijdag helemaal openbaar is geworden. De zaak speelt al sinds eind 2020.
Google inde het verschil tussen wat het adverteerders en uitgevers vertelde wat een advertentie kostte. Met dat geld manipuleerde het bedrijf dan weer nieuwe veilingen, staat in de aanklacht. Google ontkent de beschuldigingen.
De manier waarop advertenties op internet worden verhandeld is een complex proces. Daarin speelt Google een heel grote rol als beheerder van de veilingen maar ook als deelnemer. Het is ook eigenaar van platforms zoals YouTube, waarop consumenten worden bereikt. Zo kan het concurrenten uitsluiten, zeggen critici.
Deal
In de aanklacht staat ook dat Google-topman Sundar Pichai en Facebook-topman Mark Zuckerberg in 2018 toestemming hebben gegeven voor een deal waarin werd afgesproken dat Facebook een bepaald percentage van de veilingen zou winnen, wat ook wordt ontkend door Google. Klanten van Facebook zouden door de deal meer advertenties kunnen plaatsen dan klanten van andere Google-partners. De twee bedrijven zouden ook afspraken hebben gemaakt over de hoogtes van prijzen voor advertenties, aldus de klacht. En Facebook zou ermee hebben ingestemd om zich terug te trekken uit de ondersteuning van software van concurrenten van Google.
Eind 2020 werd al bekend dat een aantal Amerikaanse staten, waaronder Texas, Google voor de rechter sleepten vanwege vermeend machtsmisbruik met zijn reclamediensten. De rechtszaak tegen Google volgde op een afzonderlijke claim van het ministerie van Justitie in de VS. Die beweert dat Google illegaal een monopoliepositie heeft verkregen met zijn zoekmachine. Dit deed Google door concurrenten te weren van belangrijke distributiekanalen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht lager gesloten, na de opmars een dag eerder. Beleggers waren terughoudender, nadat China sancties heeft opgelegd aan de Amerikaanse onderdelen van een Zuid-Koreaanse scheepvaartgigant. Ook dreigde Beijing meer vergeldingsmaatregelen te nemen.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft geheel op eigen gezag besloten in te grijpen bij chipfabrikant Nexperia. Dat meldt minister Vincent Karremans (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman benadrukt dit besluit "zonder last of ruggespraak met welk land dan ook" te hebben genomen.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Na de Europese Centrale Bank (ECB) pleit ook het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voor uitbreiding van het financiële toezicht op schaduwbanken. Bij de jaarvergadering van het IMF in Washington wezen experts van het fonds op de opmars van deze instellingen, die de laatste jaren taken van banken hebben overgenomen, maar zelf geen banken zijn.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - FNV hoopt donderdag een cao-akkoord te bereiken met sjorbedrijven ILS en Matrans. Dit meldt FNV-bestuurder Niek Stam na onderhandelingen op dinsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De huidige golf van investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren 90. Daarvoor waarschuwde hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas dinsdag bij de presentatie van de nieuwe ramingen van het fonds.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - General Motors (GM) behoorde dinsdag tot de dalers in New York. Het autoconcern achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC waarschuwde dat de kwartaalcijfers, die volgende week naar buiten komen, worden gedrukt door een last van 1,6 miljard dollar. Dat komt doordat de plannen voor elektrische auto's niet volgens plan verlopen. Het aandeel verloor 1,4 procent.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De EU werkt samen met leiders van de G7-landen aan een gezamenlijke reactie op China's "ongegronde" exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen, zei EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič dinsdag.
2 uur geleden