Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gommers: rek is eruit op ic's, eventjes opschalen kan niet meer

Gommers: rek is eruit op ic's, eventjes opschalen kan niet meer

ROTTERDAM (ANP) - De rek is er nu echt uit op intensivecareafdelingen, zegt voorzitter Diederik Gommers van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care (NVIC). Hij vreest dat het ziekenhuizen dit najaar niet zal lukken om al het werk gedaan te krijgen als het aantal ernstig zieke coronapatiënten weer gaat toenemen en er een zware griepgolf zal komen, wat volgens deskundigen een reëel gevaar is. "We hebben ook nog heel veel reguliere zorg in te halen. Dat kunnen we dan eigenlijk niet aan. De planbare zorg valt dan als eerste weer af."

"Tijdens korte pieken kunnen we opschalen, maar als het continu is, dan moeten we grenzen stellen", zegt Gommers. Van een crisissituatie, waarin tijdelijk extra hard moet worden gewerkt, kan na zo'n lange tijd niet meer worden gesproken, vindt Gommers. "De crisis is voorbij, we moeten leren leven met Covid. Het is na anderhalf jaar gewoon structureel. Eventjes opschalen kan niet meer."

"We zijn op het punt dat verpleegkundigen denken: is dit waar ik voor gekozen heb?", vervolgt hij. "Covid doet veel met mensen." Omdat meer ic-verpleegkundigen stoppen dan er worden opgeleid, is sprake van een structureel probleem, zegt de voorzitter van de NVIC. Hij zegt dat het kabinet met "een grandioos plan" moet komen om meer ic-verpleegkundigen op te leiden. Daar hoort wat hem betreft ook bij dat "je mensen enthousiasmeert" en goed betaalt.

Krapte

De Volkskrant meldde woensdag dat diverse ziekenhuizen vacatures op de ic hebben, maar daar geen mensen meer voor kunnen vinden. Gommers herkent dat beeld. "We wisten dat dit gevaar bestond. Het probleem was er al voordat Covid ging spelen, toen was er al krapte." Hij wijst erop dat in Nederland zes ic-bedden per 100.000 inwoners beschikbaar zijn. In Duitsland zijn dat er 25. "Dit zijn keuzes die we in het verleden gemaakt hebben."

Nu het grootste deel van de bevolking is gevaccineerd tegen het virus, maar de besmettingen mede door de extra besmettelijke Delta-variant toch weer dreigen op te lopen, hebben we "niet zoveel knoppen meer om aan te draaien", stelt Gommers vast.

Coronavaccins blijken in de meeste gevallen behoorlijk effectief in het voorkomen van ernstige ziekte, maar de bescherming is nooit 100 procent. Zo'n 15 procent van de volwassen bevolking is niet gevaccineerd en bij mensen met een verzwakt immuunsysteem blijken vaccins ook minder goede bescherming te bieden, bleek onlangs uit Nederlands onderzoek. Door die combinatie van factoren voorzien ziekenhuizen en virologen toch weer een toename van het aantal coronagevallen en ziekenhuisopnames in het najaar.

Meer uit Binnenland

Minderjarigen opgepakt voor gefilmde mishandeling Enkhuizen

ENKHUIZEN (ANP) - Drie minderjarige verdachten uit Enkhuizen zijn woensdagochtend aangehouden voor een mishandeling eerder in maart. Het slachtoffer werd gedwongen om te vechten en door meerdere mensen mishandeld. Dit werd gefilmd en de beelden hiervan werden op sociale media geplaatst.

46 minuten geleden
Drachtige melkkoeien vaak naar slachthuis, NVWA doet onderzoek

UTRECHT (ANP) - Veehouders overtreden regelmatig het verbod op het vervoeren van hoogdrachtige melkkoeien naar slachthuizen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tussen 1 januari 2025 en nu in totaal 227 keer geconstateerd dat dit gebeurde. De autoriteit onderzoekt "waarom veehouders dat toch doen", terwijl het te voorkomen valt door bij te houden sinds wanneer een koe drachtig is.

4 uur geleden
Nagenoeg alle stembureaus zijn open

DEN HAAG (ANP) - Nagenoeg alle stembureaus zijn sinds 07.30 uur open. In totaal zijn er 9964 locaties. Op verschillende plekken in het land kan al sinds middernacht gestemd worden.

4 uur geleden
Stemmers kunnen uit bijna net zoveel partijen kiezen als in 2022

DEN HAAG (ANP) - Gemiddeld zijn er bijna negen partijen verkiesbaar per gemeente, nagenoeg net zoveel als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit jaar doen er gemiddeld 8,61 partijen mee per gemeente, bij de vorige verkiezingen waren dat er 8,66. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data van de Kiesraad.

5 uur geleden
Weinig partijen met alleen vrouwelijke kandidaten op stembiljet

DEN HAAG (ANP) - Slechts enkele partijen hebben op de stembiljetten voor de gemeenteraadsverkiezingen uitsluitend vrouwelijke kandidaten. Dat blijkt uit een analyse van ANP op basis van gegevens van Stem op een Vrouw. Zonder partijen met minder dan vijf kandidaten mee te tellen, zijn er vier partijen die volledig uit vrouwen bestaan. Daartegenover staan 95 partijen met alleen mannelijke kandidaten.

6 uur geleden
Koning Willem-Alexander in Antillen vanwege jubileum Aruba

ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan Curaçao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.

8 uur geleden
Goede opkomst bij nachtelijk stemmen in meerdere gemeenten

DEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.

9 uur geleden