Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gommers, Ficq en Kamerleden bij 200e protestactie tegen Chemours

Gommers, Ficq en Kamerleden bij 200e protestactie tegen Chemours

DORDRECHT (ANP) - Voor de tweehonderdste keer strooien actievoerders zaterdagochtend met PFAS vervuilde grond uit voor de poort van chemiebedrijf Chemours in Dordrecht. Intensivist Diederik Gommers, advocate Bénédicte Ficq en enkele leden van de Tweede Kamer zijn volgens de organisatoren aanwezig bij dat 'jubileum'. De actievoerders zeggen dat ze met hun wekelijkse actie doorgaan tot Chemours geen stoffen meer uitstoot die schadelijk zijn voor de gezondheid en het milieu.

"We stoppen pas als ons doel is bereikt. En dat is 'nul uit de pijp' of dat Chemours helemaal stopt", zegt Kees van der Hel, een van de leiders van de groep. Omwonenden van de fabriek voeren al jaren actie. Vorig jaar dienden ze met hulp van Ficq een massa-aangifte in tegen alle leidinggevenden van Chemours en voorloper DuPont. Het Openbaar Ministerie startte daarna een strafrechtelijk onderzoek. Ic-arts Gommers, die in een dorp nabij Dordrecht woont, behoort tot de ruim 4000 mensen die aangifte hebben gedaan.

De actievoerders willen gezamenlijk ook een financiële claim indienen zodra de rechtszaak is afgerond die de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden hebben aangespannen. De vier gemeenten houden Chemours verantwoordelijk voor de schade die is ontstaan door de PFAS-uitstoot.

Protest Sliedrechters

Inwoners van Sliedrecht, dat tegenover Chemours aan de andere kant van de rivier Beneden-Merwede ligt, begonnen in maart 2018 met hun actie. Ze legen voor de toegangspoort van de fabriek wekelijks emmers met grond en gieten daar water overheen. Zowel in de grond, afkomstig van een bouwplaats, als in het kraanwater zitten volgens de actievoerders schadelijke stoffen. In de coronatijd lag het protest een tijdje stil.

Chemours staat de 'emmertjesactie' voor de poort toe. "Als we weg zijn, gooien ze de grond keurig in het plantsoen. Ja, dát ruimt Chemours wel zelf op", aldus Van der Hel. Vorige week ging de groep naar Brussel, om bij het Europees Parlement te pleiten voor een Europees PFAS-verbod. "Het gaat allemaal stroperig langzaam", zegt actievoerder Joop Keesmaat. "Maar we vechten door."

Meer uit Binnenland

Ontnemingszaak Klaas Otto uitgesteld

BREDA (ANP) - De ontnemingszaak tegen Klaas Otto (58) is uitgesteld. De rechtbank concludeerde donderdagmiddag dat er te weinig tijd was om de zaak nog inhoudelijk te behandelen. Nu moet dat gebeuren op 31 maart. Het Openbaar Ministerie wil bijna 1,9 miljoen euro afnemen van de oprichter van motorclub No Surrender. Volgens justitie is dat geld niet op legale wijze verdiend.

1 uur geleden
Geen andere rechters voor ontnemingszaak Klaas Otto

BREDA (ANP) - De wrakingskamer van de rechtbank Breda heeft een verzoek om andere rechters in een ontnemingszaak over Klaas Otto (58) donderdag afgewezen. De advocaat van de oprichter van motorclub No Surrender had de rechtbank gewraakt, omdat Otto vond dat die vooringenomen was. Hiervan was volgens de wrakingskamer die het verzoek behandelde geen sprake.

2 uur geleden
Iraniërs vragen in Den Haag aandacht voor situatie in hun land

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen Iraniërs hebben donderdagmiddag in Den Haag op het Lange Voorhout aandacht gevraagd voor de situatie in hun land van herkomst. Bij de Britse ambassade scandeerden ze leuzen en draaiden ze harde muziek. Ze riepen onder meer op tot een einde van het Iraanse regime.

2 uur geleden
Nabestaanden willen geen uitstel van hoger beroep Lucky

DEN HAAG (ANP) - Nabestaanden dringen er bij het gerechtshof in Den Haag op aan dat het hoger beroep doorgaat in de zaak over de dodelijke schietpartij bij winkelcentrum Walburg in Zwijndrecht komende maandag. Dit laat slachtofferadvocaat Willem Backer weten. Hij staat drie dochters en de kleinkinderen bij van Michel (66), die bij de schietpartij om het leven kwam. Hun zus Anneke (38) overleefde de aanslag van haar ex-partner.

2 uur geleden
Ook zaterdag repatriëringsvlucht uit Oman

DEN HAAG (ANP) - Er is een akkoord over een derde vlucht om gestrande Nederlanders op te halen, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag. Komende zaterdag zal in samenwerking met Corendon een vliegtuig van Muscat (Oman) naar Amsterdam vliegen.

3 uur geleden
Verdediging van Klaas Otto wraakt rechtbank in ontnemingszaak

BREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.

4 uur geleden
Hof spreekt FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren vrij van opruiing

DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie in hoger beroep vrijgesproken van opruiing. Eerder legde de rechtbank de politicus een werkstraf op van tweehonderd uur, zoals door het Openbaar Ministerie was geëist.

5 uur geleden