Gommers, Ficq en Kamerleden bij 200e protestactie tegen Chemours
DORDRECHT (ANP) - Voor de tweehonderdste keer strooien actievoerders zaterdagochtend met PFAS vervuilde grond uit voor de poort van chemiebedrijf Chemours in Dordrecht. Intensivist Diederik Gommers, advocate Bénédicte Ficq en enkele leden van de Tweede Kamer zijn volgens de organisatoren aanwezig bij dat 'jubileum'. De actievoerders zeggen dat ze met hun wekelijkse actie doorgaan tot Chemours geen stoffen meer uitstoot die schadelijk zijn voor de gezondheid en het milieu.
"We stoppen pas als ons doel is bereikt. En dat is 'nul uit de pijp' of dat Chemours helemaal stopt", zegt Kees van der Hel, een van de leiders van de groep. Omwonenden van de fabriek voeren al jaren actie. Vorig jaar dienden ze met hulp van Ficq een massa-aangifte in tegen alle leidinggevenden van Chemours en voorloper DuPont. Het Openbaar Ministerie startte daarna een strafrechtelijk onderzoek. Ic-arts Gommers, die in een dorp nabij Dordrecht woont, behoort tot de ruim 4000 mensen die aangifte hebben gedaan.
De actievoerders willen gezamenlijk ook een financiële claim indienen zodra de rechtszaak is afgerond die de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden hebben aangespannen. De vier gemeenten houden Chemours verantwoordelijk voor de schade die is ontstaan door de PFAS-uitstoot.
Protest Sliedrechters
Inwoners van Sliedrecht, dat tegenover Chemours aan de andere kant van de rivier Beneden-Merwede ligt, begonnen in maart 2018 met hun actie. Ze legen voor de toegangspoort van de fabriek wekelijks emmers met grond en gieten daar water overheen. Zowel in de grond, afkomstig van een bouwplaats, als in het kraanwater zitten volgens de actievoerders schadelijke stoffen. In de coronatijd lag het protest een tijdje stil.
Chemours staat de 'emmertjesactie' voor de poort toe. "Als we weg zijn, gooien ze de grond keurig in het plantsoen. Ja, dát ruimt Chemours wel zelf op", aldus Van der Hel. Vorige week ging de groep naar Brussel, om bij het Europees Parlement te pleiten voor een Europees PFAS-verbod. "Het gaat allemaal stroperig langzaam", zegt actievoerder Joop Keesmaat. "Maar we vechten door."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag twee verdachten vrijgesproken van betrokkenheid bij het doodsteken van de 17-jarige Myron in mei 2021 op de Rijswijksestraat in Den Haag. In hoger beroep is een derde verdachte, Jermain D., veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en zes maanden.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In Maastricht is woensdagmiddag 19,3 graden gemeten. Niet eerder werd het op een plek in Nederland zo warm op 25 februari, meldt Weeronline. Het laatste record stamde uit 2019, toen werd 19,1 graden gemeten in Gilze-Rijen.
13 uur geleden