Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gommers, Ficq en Kamerleden bij 200e protestactie tegen Chemours

Gommers, Ficq en Kamerleden bij 200e protestactie tegen Chemours

DORDRECHT (ANP) - Voor de tweehonderdste keer strooien actievoerders zaterdagochtend met PFAS vervuilde grond uit voor de poort van chemiebedrijf Chemours in Dordrecht. Intensivist Diederik Gommers, advocate Bénédicte Ficq en enkele leden van de Tweede Kamer zijn volgens de organisatoren aanwezig bij dat 'jubileum'. De actievoerders zeggen dat ze met hun wekelijkse actie doorgaan tot Chemours geen stoffen meer uitstoot die schadelijk zijn voor de gezondheid en het milieu.

"We stoppen pas als ons doel is bereikt. En dat is 'nul uit de pijp' of dat Chemours helemaal stopt", zegt Kees van der Hel, een van de leiders van de groep. Omwonenden van de fabriek voeren al jaren actie. Vorig jaar dienden ze met hulp van Ficq een massa-aangifte in tegen alle leidinggevenden van Chemours en voorloper DuPont. Het Openbaar Ministerie startte daarna een strafrechtelijk onderzoek. Ic-arts Gommers, die in een dorp nabij Dordrecht woont, behoort tot de ruim 4000 mensen die aangifte hebben gedaan.

De actievoerders willen gezamenlijk ook een financiële claim indienen zodra de rechtszaak is afgerond die de gemeenten Dordrecht, Papendrecht, Sliedrecht en Molenlanden hebben aangespannen. De vier gemeenten houden Chemours verantwoordelijk voor de schade die is ontstaan door de PFAS-uitstoot.

Protest Sliedrechters

Inwoners van Sliedrecht, dat tegenover Chemours aan de andere kant van de rivier Beneden-Merwede ligt, begonnen in maart 2018 met hun actie. Ze legen voor de toegangspoort van de fabriek wekelijks emmers met grond en gieten daar water overheen. Zowel in de grond, afkomstig van een bouwplaats, als in het kraanwater zitten volgens de actievoerders schadelijke stoffen. In de coronatijd lag het protest een tijdje stil.

Chemours staat de 'emmertjesactie' voor de poort toe. "Als we weg zijn, gooien ze de grond keurig in het plantsoen. Ja, dát ruimt Chemours wel zelf op", aldus Van der Hel. Vorige week ging de groep naar Brussel, om bij het Europees Parlement te pleiten voor een Europees PFAS-verbod. "Het gaat allemaal stroperig langzaam", zegt actievoerder Joop Keesmaat. "Maar we vechten door."

Meer uit Binnenland

Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

2 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

2 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

3 uur geleden
Rechtse initiatiefwet: schrap voorrang statushouders op huurhuis

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.

3 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

3 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

3 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

3 uur geleden