
Gökmen T. niet meer in rechtszaal bij slachtofferverklaringen
UTRECHT (ANP) - Gökmen T. mag gedurende zijn strafproces niet meer aanwezig zijn in de rechtszaal als slachtoffers en nabestaanden van de tramaanslag in Utrecht aan het woord zijn. Dat besloot de rechtbank dinsdag nadat T. reageerde op het verhaal van een jonge vrouw die bij de aanslag zo zwaar gewond raakte dat voor haar leven werd gevreesd.
De vrouw had haar emotionele slachtofferverklaring net besloten met de woorden 'Gökmen, je hebt me niet verslagen', toen T. voor het eerst sinds de start van de strafzaak zijn mond opendeed. "Jammer, jammer", galmde het door de rechtszaal. T. werd direct daarna door agenten scheldend afgevoerd naar een andere ruimte, waar hij via een videoverbinding kon meekijken en -luisteren.
Voor de rechtbank was met het incident de maat vol. Maandag moest T. al tijdelijk uit de zaal worden verwijderd nadat hij zijn eigen advocaat had bespuugd. De voorzitter van de rechtbank zei toen al de situatie periodiek te beoordelen. Dinsdag zei hij dat hij niet wil dat de orde verder nog wordt verstoord.
Slachtoffer
Het slachtoffer op wier verhaal T. reageerde is een nu 21-jarige vrouw, die uit de tram sprong toen het eerste slachtoffer werd geraakt. Ze verzwikte bij die sprong haar enkel en werd vervolgens in haar rug geschoten. Ze lag negen dagen in coma en onderging zes levensreddende operaties. Ze vertelde huilend over de heftige lichamelijke en geestelijke strijd die ze tot op de dag van vandaag voert.
Tot het moment dat T. daarop reageerde, had hij zijn mond gehouden. Wel verscheen op zijn gezicht steeds een glimlach bij het aanhoren van de vaak heftige verklaringen van slachtoffers en nabestaanden.
Die vroegen de rechtbank zonder uitzondering T. voor de rest van zijn leven op te bergen. "Deze idioot verdient de zwaarste straf die er is", zei de zus van een man die werd doodgeschoten. De vader van het slachtoffer vroeg de rechtbank T. "lang genoeg uit de samenleving te verwijderen, zodat mijn kleinkinderen straks niet hoeven te horen: kijk, daar loopt de man die je vader heeft vermoord."
Meer uit Binnenland
OOSTERBEEK (ANP) - Een recordaantal deelnemers doet zaterdag mee aan de 78e Airborne Wandeltocht in het Gelderse Oosterbeek, meldt een woordvoerder. De wandeltocht is een eerbetoon aan de Britse en Poolse militairen die omkwamen bij de Slag om Arnhem.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD "overweegt serieus" om in de oppositie te gaan, mocht GroenLinks-PvdA gaan meeregeren. Dat zei partijleider Dilan Yeşilgöz tegen de verzamelde pers op het VVD-congres. "Wij zijn niet getrouwd met het pluche."
3 uur geledenROERMOND (ANP) - "Terwijl wij hier herdenken, weten we dat ook vandaag de wereld onrustig is", sprak demissionair staatssecretaris van Defensie Gijs Tuinman zaterdag in Roermond. Daar was de 38e jaarlijkse herdenking van de omgekomen militairen in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. Na zijn toespraak legde Tuinman een krans bij het Nationaal Indië-monument 1945-1962 in de Limburgse stad.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Zondagavond is in Nederland een maansverduistering te zien. Tussen 19.31 en 20.53 uur verschijnt de totaal verduisterde maan laag aan de oostelijke horizon. Wel kan sluierbewolking langs de oostgrens en boven Duitsland de zichtbaarheid beperken, verwacht Weeronline.
10 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Een deel van de omgeving van een winkelcentrum in Lelystad is afgezet omdat daar een mogelijk explosief is aangetroffen. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) doet onderzoek naar de situatie.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Dolle Mina's zijn zaterdagochtend vroeg in meerdere steden in Nederland de straat op gegaan om "leuzen en logo's" achter te laten "om aandacht te vragen voor de veiligheid van vrouwen op straat", aldus een woordvoerster van de actiegroep. Zelf is zij in Amsterdam op pad met zo'n vijftig andere actievoerders, zegt ze.
12 uur geledenOOSTERBEEK (ANP) - In Oosterbeek (Gelderland) staan tegen 07.30 uur ongeveer 33.000 mensen klaar voor de 78ste Airborne Wandeltocht. De tocht is een eerbetoon aan de ruim 1700 Britse en Poolse militairen die omkwamen bij de Slag om Arnhem.
12 uur geleden