Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Goederenvervoer over spoor daalt na topjaar

Goederenvervoer over spoor daalt na topjaar

DEN HAAG (ANP) - Het goederenvervoer over het spoor in Nederland is vorig jaar stevig teruggevallen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afname komt vooral doordat er minder kolen en goederen in containers werden vervoerd. In 2023 werd er 39,3 miljoen ton aan goederen vervoerd over het spoor. Dat is 11,5 procent minder dan in het topjaar 2022.

Van het totale per trein vervoerde gewicht aan goederen wordt bijna 44 procent in containers vervoerd. Vorig jaar nam de hoeveelheid goederen in containers met 11,5 procent af tot 17,3 miljoen ton. Ook het aantal vervoerde containers daalde met 11,5 procent. De meeste goederen in containers komen uit of gaan naar Duitsland en Italiƫ. Het gewicht aan goederen in containers die binnen Nederland vervoerd worden nam met bijna 28 procent het meest af.

Na goederen in containers worden kolen en metaalertsen het meest vervoerd over het spoor. Het vervoer van kolen zakte in 2023 met 22,1 procent ten opzichte van een jaar eerder en het vervoer van metaalertsen daalde met 4,6 procent. Daarnaast werden er 3,7 procent minder chemische producten vervoerd en 10 procent minder metalen, waaronder staal.

Vrachtsoorten

De meeste over het spoor vervoerde goederen worden in Nederland geladen en in het buitenland gelost. Deze goederenstroom daalde met 12 procent tot 24 miljoen ton. Vooral de afvoer van kolen naar Duitsland nam met ruim 22 procent sterk af.

De aanvoer van goederen daalde met 4 procent tot 10,1 miljoen ton. Deze afname bestond vooral uit goederen in containers en metaalertsen en andere delfstoffen. De aanvoer van producten binnen de landbouw, bosbouw en visserij die in bulk worden vervoerd, steeg daarentegen met ruim 45 procent. Deze groep bestaat uit onder andere graan en mais.

Meer uit Financieel

Postkluisjesbedrijf InPost wordt overgenomen voor 7,8 miljard

AMSTERDAM (ANP) - Het aan de Amsterdamse aandelenbeurs genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost wordt overgenomen door een investeringsconsortium met onder meer investeringsmaatschappij Advent International en pakketbezorger FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro, werd maandag bekendgemaakt.

9 minuten geleden
Oproep tot opstappen handelsminister VS om contacten Epstein

WASHINGTON (ANP/DPA) - Een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden wil dat de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick zijn functie neerlegt over diens vermeende contacten met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Afgevaardigde Thomas Massie deed de oproep in een interview met CNN.

17 minuten geleden
Uber gebruikt technologie Adyen voor Uber-kiosken op vliegvelden

AMSTERDAM (ANP) - Uber komt wereldwijd met eigen Uber-kiosken die draaien op technologie van het Nederlandse Adyen. Ze komen onder meer op grote luchthavens en in hotels. Om dit mogelijk te maken breiden de Amerikaanse taxi-app en het betalingsbedrijf hun samenwerking uit, werd maandag naar buiten gebracht.

41 minuten geleden
Nikkei op record na verkiezingswinst Japanse premier Takaichi

TOKIO (ANP/AFP) - De aandelenbeurs in Tokio is maandag flink gestegen na de verkiezingsoverwinning van de Japanse premier Sanae Takaichi. Haar regeringscoalitie heeft volgens de Japanse publieke omroep NHK een tweederdemeerderheid behaald in het Lagerhuis van het parlement, bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen.

44 minuten geleden
Dsm-firmenich verkoopt diervoedingstak voor 2,2 miljard aan CVC

KAISERAUGST/MAASTRICHT (ANP) - Speciaalchemieconcern dsm-firmenich verkoopt de tak voor ingrediƫnten en vitamines voor diervoeding ter waarde van 2,2 miljard euro aan investeringsmaatschappij CVC Capital Partners. Na het afstoten van Animal Nutrition & Health (ANH) richt het Nederlands-Zwitserse bedrijf zich alleen nog op grondstoffen voor verzorgingsproducten en voedingssupplementen voor consumenten. CVC en dsm-firmenich zijn beide genoteerd in de Amsterdamse AEX-index.

1 uur geleden
ECB beoordeelt effect wisselkoers euro op prijzen in maart

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.

18 uur geleden
Concurrent Novo Nordisk stopt met verkoop namaakversie afslankpil

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.

22 uur geleden