
GM daalt op Wall Street na bijstelling plan voor stekkerauto's
NEW YORK (ANP) - General Motors (GM) behoorde dinsdag tot de dalers in New York. Het autoconcern achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC waarschuwde dat de kwartaalcijfers, die volgende week naar buiten komen, worden gedrukt door een last van 1,6 miljard dollar. Dat komt doordat de plannen voor elektrische auto's niet volgens plan verlopen. Het aandeel verloor 1,4 procent.
GM stelt de investerings- en productieplannen voor elektrische voertuigen te hebben herzien door het beleid van president Donald Trump. "Na recente beleidswijzigingen van de Amerikaanse overheid, waaronder de beëindiging van bepaalde belastingvoordelen voor de aankoop van elektrische auto's, verwachten we dat de adoptiesnelheid van elektrische auto's afneemt", aldus GM.
De algehele stemming op Wall Street was eveneens negatief. De Dow-Jonesindex stond kort na opening 0,8 procent lager op 45.666 punten. De S&P 500-index zakte 1 procent tot 6585 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 1,6 procent op 22.331 punten.
Hoewel Trump afgelopen zondag een mildere toon aansloeg tegenover China, bleven beleggers voorzichtig door de aanhoudende handelsspanningen tussen de twee grootste economieën ter wereld. Zo zijn de VS en China dinsdag begonnen met het heffen van extra havengelden op rederijen die van alles vervoeren, van kerstspeelgoed tot ruwe olie.
Beleggers verwerkten daarnaast de resultaten van de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase (min 2,5 procent), Wells Fargo (plus 3,8 procent) en Goldman Sachs (min 4,4 procent). JPMorgan Chase, de grootste bank van de VS, verdiende meer met bijvoorbeeld zakenbankieren, vermogensbeheer en de handel in aandelen en obligaties. Volgens JPMorgan-topman Jamie Dimon blijft de Amerikaanse economie over het algemeen weerbaar, hoewel er tekenen zijn van een afzwakkende arbeidsmarkt.
De kwartaalberichten van de banken verschaffen meer inzicht in de Amerikaanse economie, nu de publicatie van veel economische cijfers wordt uitgesteld door de sluiting van de overheid, die al veertien dagen duurt. Zo is het belangrijke inflatiecijfer, dat voor woensdag op het programma stond, uitgesteld tot 24 oktober.
Johnson & Johnson verloor 1,3 procent. Dit ondanks dat de farmaceut het afgelopen kwartaal beter presteerde dan verwacht en de omzetverwachting voor het hele jaar verhoogde. J&J kondigde daarnaast aan de orthopedische activiteiten te willen afsplitsen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De fiscale opsporingsdienst FIOD heeft dinsdag twee mannen opgepakt omdat ze worden verdacht van belastingfraude bij het verhuren van woningen. De mannen van 65 en 37 jaar zijn aangehouden in Groningen en het Noord-Hollandse Blaricum.
18 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, producent van onder meer de handtassen van Louis Vuitton, mode van Christian Dior en champagne van Moët & Chandon, heeft in het afgelopen kwartaal een onverwachte omzetgroei laten zien. Mogelijk wijst dit erop dat de aanhoudende dip in de vraag naar luxegoederen afneemt.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht lager gesloten, na de opmars een dag eerder. Beleggers waren terughoudender, nadat China sancties had opgelegd aan de Amerikaanse onderdelen van een Zuid-Koreaanse scheepvaartgigant. Ook dreigde Beijing meer vergeldingsmaatregelen te nemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft geheel op eigen gezag besloten in te grijpen bij chipfabrikant Nexperia. Dat meldt minister Vincent Karremans (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman benadrukt dit besluit "zonder last of ruggespraak met welk land dan ook" te hebben genomen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Na de Europese Centrale Bank (ECB) pleit ook het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voor uitbreiding van het financiële toezicht op schaduwbanken. Bij de jaarvergadering van het IMF in Washington wezen experts van het fonds op de opmars van deze instellingen, die de laatste jaren taken van banken hebben overgenomen, maar zelf geen banken zijn.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - FNV hoopt donderdag een cao-akkoord te bereiken met sjorbedrijven ILS en Matrans. Dit meldt FNV-bestuurder Niek Stam na onderhandelingen op dinsdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De huidige golf van investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren 90. Daarvoor waarschuwde hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas dinsdag bij de presentatie van de nieuwe ramingen van het fonds.
3 uur geleden