Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL-PvdA zorgt voor meer groei en kleinere inkomensverschillen

GL-PvdA zorgt voor meer groei en kleinere inkomensverschillen

DEN HAAG (ANP) - De plannen uit het verkiezingsprogramma van GroenLinks-PvdA pakken relatief gunstig uit voor de economische groei en de koopkracht van met name armere huishoudens. De linkse combinatie legt de rekening zoals gebruikelijk vooral bij grote bedrijven en vermogenden, al is de lastenverzwaring die zij voor de kiezen krijgen ditmaal iets gematigder. Dat staat in de doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB).

De aangekondigde miljardeninvesteringen in woningbouw en infrastructuur zorgen er volgens het CPB voor dat het woningaanbod en de betaalbaarheid van huizen verbeteren. Dat geldt voor zowel huur- als koopwoningen. Dit effect wordt wel deels tenietgedaan door een iets hogere inflatie. De hypotheekrenteaftrek wordt in twaalf jaar afgebouwd.

Mensen met lage inkomens gaan er in de plannen van GroenLinks-PvdA het meest op vooruit. Hoe hoger het inkomen, hoe minder huishoudens er aan koopkracht bij krijgen. Dat komt mede doordat de partij een nieuw belastingstelsel met vijf schijven introduceert. De verschillen in uitkomst binnen inkomensgroepen zijn volgens het CPB groot, doordat regelingen verdwijnen en daar weer nieuwe voor in de plaats komen.

Investeringsklimaat

Ondanks de forse lastenverzwaring voor het bedrijfsleven pakken de plannen van GroenLinks-PvdA naar verwachting relatief gunstig uit voor het investeringsklimaat. Dat komt doordat de partij tegelijkertijd zorgt voor meer investeringsruimte, innovatie stimuleert en beperkingen wegneemt door de uitstoot van stikstof en broeikasgassen fors te verminderen.

De uitgaven aan defensie nemen bij GroenLinks-PvdA deze kabinetsperiode met 6,3 miljard euro toe. Net als NSC en BBB kiest de partij ervoor de extra opgave die na 2030 nodig is om vijf jaar later aan de nieuwe NAVO-norm te voldoen, nu nog niet in te vullen.

Meer uit Politiek

GroenLinks-PvdA staat voor hogere NAVO-norm, verzekert Timmermans

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil net als andere partijen de uitgaven aan defensie opvoeren tot minimaal 3,5 procent van de omvang van de economie in 2035, verzekert partijleider Frans Timmermans. Hij kreeg tijdens het eerste grote lijsttrekkersdebat op Radio 1 kritiek omdat zijn partij slechts tot 2030 financiering heeft bedacht voor de hogere NAVO-norm. Waar de rest van moet worden betaald "is aan het kabinet-Timmermans II", zei hij.

4 minuten geleden
Dijk over kerncentrales FVD: 'Dom, duur en onmogelijk'

DEN HAAG (ANP) - De wens van Forum voor Democratie om tien nieuwe kerncentrales te bouwen, is volgens SP-leider Jimmy Dijk een "ontzettend domme, dure en ook onmogelijke opgave". Volgens Dijk zou dat 200 miljard euro kosten, genoeg geld om tien keer alle huizen in Nederland te isoleren, zei hij vrijdag in het debat op Radio 1 tussen lijsttrekkers.

9 minuten geleden
Jetten bekritiseert Van der Plas om nieuwbouw: 'BBB levert niets'

DEN HAAG (ANP) - BBB doet volgens D66-leider Rob Jetten te weinig om voor meer nieuwbouwwoningen te zorgen. In een NOS-verkiezingsdebat op NPO Radio 1 vrijdag bekritiseerde Jetten de plattelandspartij. "'BBB levert' is de slogan, maar ze leveren eigenlijk niets. Dit jaar is er een diepterecord in het opleveren van nieuwe woningen."

11 minuten geleden
PBL: klimaatdoelen blijven bij meeste partijen buiten beeld

DEN HAAG (ANP) - Bij slechts vier van de partijen die hun verkiezingsplannen hebben laten doorrekenen, blijven de doelen uit de Klimaatwet in zicht, zegt directeur Marko Hekkert van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie en Volt doen het op dat vlak beduidend beter dan de rest.

56 minuten geleden
Wilders voorlopig niet naar NOS-Radiodebat na dreiging

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders doet voorlopig nog niet mee aan het NOS-Radiodebat. Hij zou daar vanaf 14.00 uur aanwezig zijn, maar de Belgische zender VTM meldde op basis van bronnen dat hij net als de Belgische premier Bart De Wever doelwit zou zijn van een Antwerpse terreurcel.

1 uur geleden
Minister Moes wil dat Radboud aangifte doet tegen docent

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Onderwijs Gouke Moes wil dat de Radboud Universiteit in Nijmegen aangifte doet tegen docent Harry Pettit. Dat zei de BBB-minister na afloop van de ministerraad. Volgens Moes "vermoeden" de tweets van de docent een oproep tot geweld.

1 uur geleden
VTM: Wilders mogelijk doelwit aanslag Antwerpse terreurcel

ANTWERPEN (ANP) - Geert Wilders was mogelijk ook doelwit van de Antwerpse terreurcel die donderdag in Antwerpen werd gearresteerd. Dat meldt de Vlaamse zender VTM op basis van anonieme bronnen. De arrestaties hielden verband met een mogelijke aanslag op premier Bart De Wever. Die zou daarmee zijn verijdeld.

1 uur geleden