Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL-PvdA wil bezuiniging 511 miljoen euro op jeugdzorg van tafel

GL-PvdA wil bezuiniging 511 miljoen euro op jeugdzorg van tafel

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA gaat opnieuw proberen om een aangekondigde bezuiniging van een half miljard euro op de jeugdzorg terug te draaien. Kamerlid Lisa Westerveld van die partij wil dat de bezuiniging "per direct wordt geschrapt". Maandag zal zij tijdens een debat hierover een motie indienen.

De jeugdzorg zit al jaren in een klem, omdat het stelsel niet goed loopt en mede daardoor een personeelstekort en lange wachtlijsten zijn ontstaan. De sector moet hervormingen doorvoeren die uiteindelijk structureel een bezuiniging moeten opleveren van een miljard euro. Daarbovenop is een bezuiniging van 511 miljoen euro ingeboekt vanaf 2025.

Volgens Westerveld geeft het inmiddels demissionaire kabinet al twee jaar geen enkele reden voor die bezuiniging en is het onduidelijk waarop bezuinigd moet worden. "Het gaat om zeer kwetsbare jongeren die de dupe worden van domme politieke besluiten. Jongeren die hulp nodig hebben en soms maanden op een wachtlijst staan. Medewerkers die uitvallen vanwege de hoge werkdruk." Deze extra bezuiniging werkt averechts, vindt ze.

De afgelopen jaren zijn er vanuit de oppositie vaker voorstellen gedaan om de bezuiniging te schrappen, maar de coalitie van VVD, D66, CDA en CU hield dat tegen. In de nieuwe Tweede Kamer zou er wel een meerderheid voor de nieuwe oproep moeten zijn. "Ik hoop dat de formerende partijen hun mooie woorden over hulp aan kinderen nakomen en dus deze bezuiniging van tafel halen. In lijn met hun woorden en hun stemgedrag van de afgelopen jaren."

De formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB houden deze weken echter de kaarten tegen de borst over hun plannen. Zo wil de PVV geen steun geven aan een hernieuwde motie om de eigen bijdrage in de zorg te schrappen, iets waar de partij zelf jarenlang nadrukkelijk op had aangedrongen.

Staatssecretaris Maarten van Ooijen (VWS) heeft toegezegd dat hij nog voor het debat in een Kamerbrief aangeeft hoe hij de bezuiniging van 511 miljoen wil invullen.

Meer uit Politiek

Meer reclametijd moet NPO 12 miljoen euro opleveren

DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.

18 uur geleden
Wiersma verwacht 'positieve grondhouding' Brussel over mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.

21 uur geleden
Voorzitter klimaatplatform: nieuw kabinet moet 'gretig' zijn

DEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

21 uur geleden
Minister: hoge verkeersboetes nodig voor politie en brandweer

DEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."

21 uur geleden
Brekelmans zet 'grote vraagtekens' bij vredesplan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.

22 uur geleden
Kabinet bekijkt gevolgen overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.

22 uur geleden
Voormalig ASML-baas: Europa handelt te traag bij grote transities

DEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.

22 uur geleden