Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL-PvdA, VVD en D66 roepen op tot vrijlating mediatycoon Jimmy Lai

GL-PvdA, VVD en D66 roepen op tot vrijlating mediatycoon Jimmy Lai

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet moet zich aansluiten bij een oproep om de Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai vrij te laten, vinden GroenLinks-PvdA, de VVD en D66. Lai was onder anderen uitgever van een veelgelezen prodemocratische krant en is uitgesproken China-criticus.

Vanwege verschillende rechtszaken zit Lai al sinds 2020 in eenzaamheid opgesloten. Als hij in een nieuwe zaak schuldig wordt bevonden, kan de 76-jarige mediatycoon levenslang krijgen. Hij wordt beschuldigd van "samenspanning met buitenlandse mogendheden".

Het hooggerechtshof in Hongkong besloot maandag unaniem dat een veroordeling van Lai en zes medestanders voor de democratie in de semi-autonome regio overeind blijft. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk zetten zich al langer in voor de vrijlating van Lai, omdat volgens hen zijn straf politiek gemotiveerd is. De Europese Unie en Canada hebben zich al bij die oproep aangesloten.

Ingeperkte mensenrechten

De drie Nederlandse partijen wijzen op de ingeperkte mensenrechten in Hongkong, zoals de vrijheid van meningsuiting. Zij willen dat het Nederlandse kabinet erop aandringt bij de Chinese en Hongkongse regeringen om Lai vrij te laten. Ook moeten schendingen van internationale verdragen door China volgens hen niet onbesproken blijven.

Hongkong heeft een speciale status binnen China, maar de regering in Beijing probeert steeds meer invloed over de regio te krijgen. Kritische bewegingen zijn sinds 2020, toen een speciale "veiligheidswet" werd ingevoerd, de kop ingedrukt.

Meer uit Politiek

Van den Brink noemt situatie opvang Ter Apel 'teleurstellend'

DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.

1 uur geleden
Rekenkamer: controle op bestrijdingsmiddelen schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.

1 uur geleden
Rekenkamer bezorgd over steeds langere wachtrij asielaanvragen

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.

1 uur geleden
Rekenkamer: belastingbetaler krijgt (weer) geen waar voor geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.

1 uur geleden
Heinen wil gesprek Defensie en Rekenkamer over aanbesteding

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."

1 uur geleden
Tielen: niet alle scholen voor speciaal onderwijs moeten dicht

DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.

1 dag geleden
Gemeenten zien kabinet stap naar voren zetten na asielrellen

DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.

1 dag geleden