
GL-PvdA twijfelt aan reden Wiersma om Woo-verzoek te blokkeren
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Glimina Chakor van GroenLinks-PvdA denkt dat landbouwminister Femke Wiersma (BBB) mogelijk onder druk van lobbyorganisaties en voor politiek gewin heeft ingegrepen bij een Woo-procedure over het openbaar maken van emissiegegevens van boeren. BBB-Kamerlid Caroline van der Plas en Kamerlid namens de SGP André Flach gingen daar tijdens een debat fel tegenin en zeiden dat dit "ernstige beschuldigingen" zijn.
Wiersma hield in januari het openbaar maken van bedrijfsgegevens van boeren tegen tijdens een rechtbankzitting over het verzoek van NRC, Omroep Gelderland en Follow the Money. In een pauze belde zij met de jurist van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) en zei dat hij de goedkeuring voor het delen van de gegevens moest intrekken. Volgens Chakor gebeurde dit mogelijk onder druk van lobbyorganisaties en was er geen reden voor, omdat de bedrijfsgegevens van boeren onder verdragen vallen en openbaar gemaakt moeten worden als milieugegevens.
Van der Plas zei dat de suggestie wordt gewekt dat minister Wiersma zich "voor het karretje van een lobbygroep laat spannen en dat ze heeft ingegrepen in een juridische procedure. Een hele zware beschuldiging aan een bewindspersoon."
Onderzoek
Na de tegenwerpingen van Van der Plas zei Chakor dat het misschien te ver gaat om te zeggen dat het voor politiek gewin was, "maar ik wil gewoon weten wat er is gebeurd en wat kunnen we ervan leren?" Chakor wil dat de situatie wordt opgehelderd. Daarom wil ze dat het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI) onderzoek gaat doen. Ze wil ook dat minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken met Wiersma in gesprek gaat over wat er is gebeurd.
Uitermark zei in het debat dat minister Wiersma ruimte had om dit besluit te nemen. Ze wil het ACOI vragen om advies over de zaak. Daarnaast wil Uitermark dat het ACOI onderzoekt of het mogelijk is om de emissiegegevens te openbaren, maar meer privacy voor boeren te waarborgen.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - Minister Reinette Klever van Ontwikkelingssamenwerking heeft toen zij zakelijk directeur was bij Ongehoord Nederland meer vergoeding ontvangen dan de omroep volgens zijn eigen statuten toestaat. Dat meldt Ongehoord Nederland (ON!) woensdag in zijn jaarverslag 2024.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Barry Madlener (Infrastructuur) om snelwegen rond Utrecht te verbreden kunnen voorlopig niet worden uitgevoerd. Hij moet eerst onderzoeken of het stikstofrekenwerk wel in orde is, oordeelt de Raad van State.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten amendementen laten nakijken op de gevolgen en de uitvoerbaarheid, stelt de Raad van State in een advies. Nu worden de voorstellen voor een wetswijziging vaak snel gemaakt en ingediend tijdens debatten, wat volgens de raad ten koste kan gaan van de kwaliteit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "De grootsheid van paus Franciscus schuilde in zijn eenvoud en medemenselijkheid", schrijft minister-president Dick Schoof op X na de uitvaart van de paus. "Die levensinstelling was ook vandaag bij zijn uitvaart duidelijk te zien en te horen."
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt geen geld uit om de stijging van de prijskaartjes bij de NS volgend jaar te dempen. Dat heeft ov-staatssecretaris Chris Jansen gemeld aan de Tweede Kamer. Mogelijk worden ritten op rustige trajecten geschrapt.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma trekt 2,2 miljard euro uit voor een startpakket aan stikstofmaatregelen. Het kabinet begint met een regionale aanpak rondom natuurgebieden de Veluwe en De Peel.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) verwacht niet snel een vredesdeal tussen Oekraïne en Rusland waar de VS op aandringen. "Ik voorzie niet op heel korte termijn een uitkomst", zei hij vrijdag. President Donald Trump dreigt zich terug te trekken uit de onderhandelingen als er niet snel een akkoord komt.
5 dagen geleden