Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL: nu echt aan de slag om gehandicapte volop mee te laten doen

GL: nu echt aan de slag om gehandicapte volop mee te laten doen

DEN HAAG (ANP) - De mate waarin gehandicapten in Nederland kunnen meedoen aan de samenleving hangt volgens GroenLinks nog te vaak af van persoonlijke initiatieven en vrijwilligers. Dat moet anders, vindt Lisa Westerveld van de fractie in de Tweede Kamer, die er vrijdag een zogenoemde initiatiefnota voor presenteerde. Een betere landelijke aanpak is nodig om mensen met alle soorten beperking overal toegang te verschaffen.

Dat ze kunnen meedoen is gewoon een mensenrecht en ze moeten bij het internationale mensenrechtencomité dan ook kunnen klagen als dat recht wordt geschonden, via een speciaal nog door Nederland in te voeren protocol. Ook moeten gegevens over gehandicapten worden bijgehouden om te kunnen meten of er wel vooruitgang wordt geboekt in het ontsluiten van de hele samenleving voor gehandicapten, aldus GroenLinks.

Verschillende uitgangspunten staan al in het VN-verdrag voor gehandicapten dat Nederland heeft ondertekend, maar intussen wordt het er voor deze groep toch niet beter op, blijkt volgens Groen Links uit onderzoek uit 2019. "Mensen met een beperking hebben een lager inkomen, werken minder vaak en zijn vaker werkloos. De ondersteuning om mee te kunnen doen in Nederland is slechter geworden. Hulpmiddelen worden soms niet gegeven. Onderwijs op maat is vaak niet mogelijk. En meer mensen worden opgenomen in een zorginstelling tegen hun wil."

Bureaucratie

GroenLinks wil dat alle nieuwe wetgeving getoetst wordt aan het VN-verdrag voor de rechten van mensen met een handicap. De fractie wil ook dat mensen met een aandoening die langdurend en blijvend is, dit niet iedere keer opnieuw hoeven aan te tonen. "Dat bespaart enorm veel stress en bureaucratie."

"Om ervoor te zorgen dat mensen met een beperking volwaardig mee kunnen doen aan de samenleving is het belangrijk dat zij zelf kunnen voorzien in hun inkomen", vindt GroenLinks. "Zij hebben recht op langdurend en passend werk met begeleiding en fatsoenlijke arbeidsvoorwaarden." Tevens wil GroenLinks dat er een vast bedrag wordt vastgesteld voor de totale eigen bijdrage voor zorg.

"Het is belangrijk dat er vanuit alle ministeries wordt gekeken naar beleid dat passend is voor gehandicapten", aldus Westerveld. De mensen die het aangaat, moeten daar ook zelf over kunnen meepraten.

Meer uit Politiek

Klaver: fundamentele koerswijziging bij coalitie nodig voor steun

UTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."

10 uur geleden
Amnesty bezorgd over rechten vluchtelingen in coalitieakkoord

AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.

1 dag geleden
Bontenbal verwacht dat regeringsdeelname lastig gaat worden

DEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."

1 dag geleden
Rob Jetten zou jongste premier ooit worden

DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.

1 dag geleden
Halsema doet verwachtingsvolle handreiking aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".

2 dagen geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

2 dagen geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

2 dagen geleden