GL en VVD: produceer medicijnen dichter bij huis
DEN HAAG (ANP) - Europese farmaceuten zouden weer meer op Europese bodem moeten produceren, in plaats van in lagelonenlanden zoals India. Om dat te regelen zou de productielocatie een rol moeten gaan spelen in de aanbesteding, vinden GroenLinks en VVD. Ze roepen het kabinet op te onderzoeken of dit mogelijk is.
Veel medicijnen en medische hulpmiddelen worden in China en India gemaakt, door de "eenzijdige focus op prijs in aanbestedingen", stellen GL en VVD. Toen de coronacrisis eerder dit jaar losbarstte, kwamen de productie en het vervoer van deze dingen stil te liggen. Daar willen de liberale regeringspartij VVD en de linkse oppositiepartij GL verandering in brengen, door de locatie van de fabriek als een van de criteria mee te nemen in aanbestedingen.
De partijen erkennen dat het verplaatsen van de productie naar Europa gevolgen zou hebben voor de prijs van medicijnen, omdat de lonen hier hoger liggen en er strengere eisen op het gebied van duurzaamheid bestaan.
De partijen richten zich nu alleen op medicijnen, omdat het productieproces van medische hulpmiddelen een stuk ingewikkelder is. Daarbij gaat het vaak om veel verschillende onderdelen, die op allerlei verschillende plekken worden vervaardigd, zegt VVD-Kamerlid Hayke Veldman in een toelichting.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
5 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
5 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
5 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
5 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
8 uur geleden