GL en PvdA 'fuseren' in Zuid-Holland en zijn nu grootste partij
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA hebben in de Provinciale Staten van Zuid-Holland hun fracties samengevoegd en zijn vanaf nu de grootste partij met negen zetels. Volgens GroenLinkser Sinan Özkaya, die fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA wordt, geeft dat 'verenigd links' meer slagkracht en invloed in de Staten. "We bundelen onze krachten en kunnen zo straks meer voor elkaar krijgen", aldus Özkaya, die de 'fusie' een "diepgewortelde wens" van de leden noemt.
Sinds de Provinciale Statenverkiezingen van begin dit jaar werken de twee linkse partijen al nauw samen in Zuid-Holland. GroenLinks (vijf zetels) en PvdA (vier) zijn samen in de coalitie gekomen, met BBB, VVD (beide acht zetels) en CDA (vier). Vorige week lekte uit dat GroenLinks en PvdA hun al langer bestaande plannen om samen door te gaan nu omzetten in een 'fusie' van beide fracties.
"We zijn met deze stap de grootste fractie in de provincie, waardoor we ook meer impact hebben op alle zaken waar de provincie over gaat", aldus Adem Negash, die fractievoorzitter van PvdA was en nu doorgaat als vicevoorzitter van de gezamenlijke fractie. Volgens Negash bleek de afgelopen maanden dat er nauwelijks verschil zit tussen de politieke waardes van beide fracties. "Door onze invalshoeken te combineren, komen we tot verrijkte inzichten. In een tijd van politieke versplintering laten wij bovendien zien dat het ook anders kan." PvdA-Statenlid Lars Klappe omschreef het woensdag tijdens de laatste Statenvergadering met twee aparte fracties zo: "alleen ga je snel, maar samen kom je verder".
Gedeputeerden
De BBB en VVD hebben beide twee gedeputeerden in het college en dat geldt nu ook voor GroenLinks-PvdA: Berend Potjer en Anne Koning. Het CDA levert één gedeputeerde. De Zuid-Hollandse Staten bestaat uit 55 leden en telt nu veertien fracties en één groep, van de uit de GroenLinks-fractie gezette Debora Fernald.
In de Eerste Kamer hebben GroenLinks en PvdA al een gezamenlijke fractie. Voor de komende Tweede Kamerverkiezingen trekken de linkse partijen ook samen op. Frans Timmermans voert de kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA aan.
In de provincie Zeeland vormen de twee partijen al wat langer een gezamenlijke fractie, die daar uit zes leden bestaat. In enkele andere provincies, waaronder Noord-Holland en Noord-Brabant, werken GroenLinks en PvdA nauw samen. Daar zijn echter geen plannen om de fracties samen te voegen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
11 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden