Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GL en PvdA 'fuseren' in Zuid-Holland en zijn nu grootste partij

GL en PvdA 'fuseren' in Zuid-Holland en zijn nu grootste partij

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en PvdA hebben in de Provinciale Staten van Zuid-Holland hun fracties samengevoegd en zijn vanaf nu de grootste partij met negen zetels. Volgens GroenLinkser Sinan Özkaya, die fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA wordt, geeft dat 'verenigd links' meer slagkracht en invloed in de Staten. "We bundelen onze krachten en kunnen zo straks meer voor elkaar krijgen", aldus Özkaya, die de 'fusie' een "diepgewortelde wens" van de leden noemt.

Sinds de Provinciale Statenverkiezingen van begin dit jaar werken de twee linkse partijen al nauw samen in Zuid-Holland. GroenLinks (vijf zetels) en PvdA (vier) zijn samen in de coalitie gekomen, met BBB, VVD (beide acht zetels) en CDA (vier). Vorige week lekte uit dat GroenLinks en PvdA hun al langer bestaande plannen om samen door te gaan nu omzetten in een 'fusie' van beide fracties.

"We zijn met deze stap de grootste fractie in de provincie, waardoor we ook meer impact hebben op alle zaken waar de provincie over gaat", aldus Adem Negash, die fractievoorzitter van PvdA was en nu doorgaat als vicevoorzitter van de gezamenlijke fractie. Volgens Negash bleek de afgelopen maanden dat er nauwelijks verschil zit tussen de politieke waardes van beide fracties. "Door onze invalshoeken te combineren, komen we tot verrijkte inzichten. In een tijd van politieke versplintering laten wij bovendien zien dat het ook anders kan." PvdA-Statenlid Lars Klappe omschreef het woensdag tijdens de laatste Statenvergadering met twee aparte fracties zo: "alleen ga je snel, maar samen kom je verder".

Gedeputeerden

De BBB en VVD hebben beide twee gedeputeerden in het college en dat geldt nu ook voor GroenLinks-PvdA: Berend Potjer en Anne Koning. Het CDA levert één gedeputeerde. De Zuid-Hollandse Staten bestaat uit 55 leden en telt nu veertien fracties en één groep, van de uit de GroenLinks-fractie gezette Debora Fernald.

In de Eerste Kamer hebben GroenLinks en PvdA al een gezamenlijke fractie. Voor de komende Tweede Kamerverkiezingen trekken de linkse partijen ook samen op. Frans Timmermans voert de kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA aan.

In de provincie Zeeland vormen de twee partijen al wat langer een gezamenlijke fractie, die daar uit zes leden bestaat. In enkele andere provincies, waaronder Noord-Holland en Noord-Brabant, werken GroenLinks en PvdA nauw samen. Daar zijn echter geen plannen om de fracties samen te voegen.

Meer uit Politiek

Pas beëdigde kabinet-Jetten houdt eerste ministerraad

DEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.

1 dag geleden
Nieuwe ministers door voorgangers verwelkomd op hun ministeries

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.

1 dag geleden
Jetten krijgt felicitaties van premiers België en Luxemburg

DEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".

1 dag geleden
Zorgministers willen sector spreken voordat ze besluiten nemen

DEN HAAG (ANP) - Zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk willen eerst met de zorgsector praten, voordat ze besluiten nemen over bezuinigingen. VVD-minister Hermans hoopt daar de oplossingen te horen om de bezuinigingen samen te laten gaan met een kwaliteitsverbetering.

1 dag geleden
Schoof draagt voorzittershamer ministerraad over aan Jetten

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.

1 dag geleden
Protestgeluiden van XR te horen tijdens bordesscène

DEN HAAG (ANP) - Bij de bordesscène van het pas beëdigde kabinet-Jetten waren maandagochtend protestgeluiden te horen van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij voerden actie bij het hek van Huis ten Bosch in Den Haag omdat zij teleurgesteld zijn in de klimaatambities van het nieuwe kabinet. Terwijl de staatssecretarissen en ministers poseerden voor de foto, waren daardoor onder andere fluitjes en alarmgeluiden te horen.

1 dag geleden
Alle ministers en staatssecretarissen van kabinet-Jetten beëdigd

DEN HAAG (ANP) - Alle bewindspersonen van het nieuwe kabinet zijn beëdigd ten overstaan van koning Willem-Alexander. Inclusief premier Rob Jetten zitten achttien ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet. De ministers die ook al in het kabinet-Schoof zaten, hoefden niet opnieuw een eed of belofte af te leggen, de staatssecretarissen wel.

1 dag geleden