Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Giro555 wil helft opgehaalde geld Oekraïne in half jaar uitgeven

Giro555 wil helft opgehaalde geld Oekraïne in half jaar uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Giro555 wil de helft van de opbrengst voor Oekraïners binnen een half jaar uitgeven aan acute noodhulp in en rond het land. Het gaat dan bijvoorbeeld om het bevoorraden van schuilplekken met waterflessen, voedsel en medicijnen. Het grootste gedeelte van het geld verwachten de samenwerkende hulporganisaties het komende jaar te hebben besteed. "Dit hangt wel af van hoe de situatie zich ontwikkelt", aldus de stichting.

Als de opbrengst hoger is dan benodigd voor noodhulp, gaat een deel van het geld ook naar de wederopbouw van het land. Maandagavond was er ruim 106 miljoen euro opgehaald. Wanneer Giro555 stopt met geld ophalen voor Oekraïne, is nog niet bekend.

Het geld gaat naar de samenwerkende hulporganisaties achter Giro555. Meerdere daarvan waren al actief in Oekraïne en hebben daar lokale netwerken. Hierdoor weten deze organisaties wat er nodig is en hoe de hulp het beste geleverd kan worden, legt een woordvoerster uit. Daarnaast vindt er ook overstijgend coördinatie plaats. Zo overziet de VN de noodhulp in Oekraïne, de Poolse overheid in Polen en gaat de VN-tak UNHCR over de opvang van de vluchtelingen. Tussen hen en de aangesloten hulporganisaties kan er dus overleg plaatsvinden over waar behoefte aan is.

Voedselkonvooien

De samenwerkende hulporganisaties ter plekke richten zich "op alle getroffenen van deze ramp, zoals kwetsbare mensen en ontheemde mensen in Oekraïne". Ook mensen die voor het geweld zijn gevlucht en de grens zijn overgestoken naar buurlanden als Polen, Roemenië en Moldavië krijgen hulp. Er gaan onder meer voedselkonvooien vanuit Hongarije naar Oekraïense steden om die te bevoorraden.

Giro555 verdeelt het geld volgens een verdeelsleutel. Dat gebeurt na aftrek van onder meer overheadkosten. De verdeelsleutel is voor 40 procent gebaseerd op de hoeveelheid geld die de organisaties zelf ontvangen van mensen in Nederland en voor 60 procent op de bijdrage van de organisaties aan geleverde noodhulp en hulp bij wederopbouw.

Verdeelsleutel

De verdeelsleutel wordt elk jaar opnieuw vastgesteld op basis van de cijfers van de laatste drie jaar. Hoe de verdeelsleutel er bij de actie voor Oekraïne gaat uitzien, kan de stichting nog niet zeggen, want de cijfers moeten nog worden bijgewerkt. De aangesloten hulporganisaties mogen niet meer dan 7 procent van de opbrengst besteden aan organisatiekosten. Deze 7 procent gaat onder meer naar het beoordelen en het controleren van de hulpprogramma's.

De hulporganisaties achter Giro555 zijn CARE Nederland, Cordaid Mensen in Nood, ICCO & Kerk in Actie, Nederlandse Rode Kruis, Oxfam Novib, Plan International Nederland, Save the Children, Stichting Vluchteling, Terre des Hommes, UNICEF Nederland en World Vision.

Meer uit Binnenland

Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.

40 minuten geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

2 uur geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

6 uur geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

16 uur geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

16 uur geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

17 uur geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

17 uur geleden