Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Giro555 wil helft opgehaalde geld Oekraïne in half jaar uitgeven

Giro555 wil helft opgehaalde geld Oekraïne in half jaar uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Giro555 wil de helft van de opbrengst voor Oekraïners binnen een half jaar uitgeven aan acute noodhulp in en rond het land. Het gaat dan bijvoorbeeld om het bevoorraden van schuilplekken met waterflessen, voedsel en medicijnen. Het grootste gedeelte van het geld verwachten de samenwerkende hulporganisaties het komende jaar te hebben besteed. "Dit hangt wel af van hoe de situatie zich ontwikkelt", aldus de stichting.

Als de opbrengst hoger is dan benodigd voor noodhulp, gaat een deel van het geld ook naar de wederopbouw van het land. Maandagavond was er ruim 106 miljoen euro opgehaald. Wanneer Giro555 stopt met geld ophalen voor Oekraïne, is nog niet bekend.

Het geld gaat naar de samenwerkende hulporganisaties achter Giro555. Meerdere daarvan waren al actief in Oekraïne en hebben daar lokale netwerken. Hierdoor weten deze organisaties wat er nodig is en hoe de hulp het beste geleverd kan worden, legt een woordvoerster uit. Daarnaast vindt er ook overstijgend coördinatie plaats. Zo overziet de VN de noodhulp in Oekraïne, de Poolse overheid in Polen en gaat de VN-tak UNHCR over de opvang van de vluchtelingen. Tussen hen en de aangesloten hulporganisaties kan er dus overleg plaatsvinden over waar behoefte aan is.

Voedselkonvooien

De samenwerkende hulporganisaties ter plekke richten zich "op alle getroffenen van deze ramp, zoals kwetsbare mensen en ontheemde mensen in Oekraïne". Ook mensen die voor het geweld zijn gevlucht en de grens zijn overgestoken naar buurlanden als Polen, Roemenië en Moldavië krijgen hulp. Er gaan onder meer voedselkonvooien vanuit Hongarije naar Oekraïense steden om die te bevoorraden.

Giro555 verdeelt het geld volgens een verdeelsleutel. Dat gebeurt na aftrek van onder meer overheadkosten. De verdeelsleutel is voor 40 procent gebaseerd op de hoeveelheid geld die de organisaties zelf ontvangen van mensen in Nederland en voor 60 procent op de bijdrage van de organisaties aan geleverde noodhulp en hulp bij wederopbouw.

Verdeelsleutel

De verdeelsleutel wordt elk jaar opnieuw vastgesteld op basis van de cijfers van de laatste drie jaar. Hoe de verdeelsleutel er bij de actie voor Oekraïne gaat uitzien, kan de stichting nog niet zeggen, want de cijfers moeten nog worden bijgewerkt. De aangesloten hulporganisaties mogen niet meer dan 7 procent van de opbrengst besteden aan organisatiekosten. Deze 7 procent gaat onder meer naar het beoordelen en het controleren van de hulpprogramma's.

De hulporganisaties achter Giro555 zijn CARE Nederland, Cordaid Mensen in Nood, ICCO & Kerk in Actie, Nederlandse Rode Kruis, Oxfam Novib, Plan International Nederland, Save the Children, Stichting Vluchteling, Terre des Hommes, UNICEF Nederland en World Vision.

Meer uit Binnenland

België eist stemming over songfestival, anders geen deelname

WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.

3 minuten geleden
Canadese opvarende Hondius test positief op hantavirus

VICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.

1 uur geleden
Demonstranten blokkeren spoorlijn haven Rotterdam opnieuw

BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.

5 uur geleden
Protesten in veel steden, ook tegengeluiden

DEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.

8 uur geleden
Tientallen jongeren vallen politie aan op kermis Purmerend

PURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.

8 uur geleden
Presentator Bas Westerweel (62) onverwachts overleden

ENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.

8 uur geleden
Flinke rijen voor nieuw horloge, winkels rest van de dag dicht

DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.

11 uur geleden