Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië

Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië

DEN HAAG (ANP) - Op Giro555 is uiteindelijk 128 miljoen euro binnengekomen voor de slachtoffers van de zware aardbevingen in Turkije en Syrië. Daarmee is de actie de op twee na grootste Giro555-actie ooit, meldt de organisatie maandag. Meer dan 50.000 mensen kwamen om het leven door de aardbeving in februari vorig jaar.

In de eerste maanden na de ramp richtten de dertien hulporganisaties achter Giro555 zich met name op acute en levensreddende steun. Ze haalden mensen onder het puin vandaan, deelden voedselpakketten uit, verschaften toegang tot schoon drinkwater, boden medische hulp en tijdelijk onderdak. De hulp bereikte ten minste 5,5 miljoen mensen, aldus Giro555.

Dit blijft nodig, aldus de organisatie, met name in Syrië en een aantal gebieden in Turkije. Maar de focus verschuift langzaam naar het herstel van de lokale economie en inkomstenbronnen. De hulporganisaties bieden ook psychosociale hulp, onder andere gericht op kinderen.

Voedsekpakketten

Afgelopen oktober meldde Giro555 al dat er ruim 124 miljoen euro was opgehaald. Met dat geld konden onder meer ruim 500.000 voedselpakketten worden uitgedeeld. In Turkije werden veel tijdelijke tenten- en containerkampen opgezet en veiligheidsinspecties en reparaties aan huizen en gebouwen verricht. In Syrië ging de meeste hulp naar het verzorgen van drinkwater en het opzetten van hygiënevoorzieningen.

In Turkije werd 21 procent van de hulpgelden besteed aan onderdak en 19 procent aan levensonderhoud, zoals het financieel ondersteunen van lokale ondernemers. 16 procent ging naar voorzieningen voor schoon water en hygiëne. In Syrië ging de meeste hulp (26 procent) naar water en sanitaire voorzieningen, 18 procent naar projecten waarbij mensen zelf bepalen waaraan ze het hulpgeld besteden en 9 procent naar levensonderhoud.

Extra hulp

Het bedrag dat is besteed, is nagenoeg gelijk in Turkije en Syrië. De evenredige verdeling zal ook de komende maanden aan de orde zijn, aldus de organisatie. Die noemt de omvang van de hulpoperatie "enorm door de grootte van de getroffen gebieden met elk hun eigen uitdagingen". De actieopbrengst wordt nog tot maart 2025 gebruikt voor hulp in de regio.

"We blijven doorgaan met onze activiteiten in beide landen", zegt Michiel Servaes, actievoorzitter van Giro555. "Door het extreme winterweer hebben we momenteel extra hulp ingezet voor die mensen die helaas nog in tentenkampen verblijven, bijvoorbeeld meer dekens en warme kleding."

Meer uit Binnenland

Man krijgt cel voor plannen aanslag op Songfestival in Rotterdam

LUXEMBURG (ANP) - Een Zweed is schuldig bevonden aan het plannen van een aanslag op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam in 2020. Een Luxemburgse rechtbank heeft hem acht jaar gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk, melden Luxemburgse media.

32 minuten geleden
Utrecht wil met gebiedsplan natuur, bouwers en boeren helpen

UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht heeft een uitgebreid pakket maatregelen opgesteld voor de komende tien jaar in het landelijk gebied. Belangrijkste doel van het ontwerp Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG) is het weer op gang brengen van de vergunningverlening. Daarnaast wil de provincie met de maatregelen werken aan natuurherstel, de kwaliteit van bodem en water verbeteren en de boeren weer perspectief bieden.

46 minuten geleden
Vermist meisje uit Tilburg is terecht en 'in goede gezondheid'

TILBURG (ANP) - Het 15-jarige meisje uit Tilburg dat vermist was, is terecht. De politie meldt dat ze "in goede gezondheid" is gevonden.

1 uur geleden
Wetenschappers willen bescherming betrouwbare klimaatinformatie

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet zich inzetten voor betrouwbare informatie over het klimaat, vinden meer dan 120 wetenschappers. Ze roepen de formerende partijen D66 en CDA op tot maatregelen "die de kwaliteit van klimaatinformatie beschermen", zowel online als offline.

2 uur geleden
Zeer grote brand in pand in het centrum van Delft

DELFT (ANP) - In het centrum van Delft woedt donderdagochtend vroeg brand, in een pand aan de Oost-Indiëplaats. Een persoon die mogelijk rook had ingeademd, is door ambulancepersoneel nagekeken, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Het vuur begon volgens de brandweer in een afvalcontainer op een binnenplaats en sloeg toen over naar het naastgelegen pand.

3 uur geleden
Negen aanhoudingen bij demonstratie Universiteit Leiden

LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.

11 uur geleden
Ruim 1500 mensen brengen laatste groet aan René Karst

HOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.

15 uur geleden