Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië

Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië

DEN HAAG (ANP) - Op Giro555 is uiteindelijk 128 miljoen euro binnengekomen voor de slachtoffers van de zware aardbevingen in Turkije en Syrië. Daarmee is de actie de op twee na grootste Giro555-actie ooit, meldt de organisatie maandag. Meer dan 50.000 mensen kwamen om het leven door de aardbeving in februari vorig jaar.

In de eerste maanden na de ramp richtten de dertien hulporganisaties achter Giro555 zich met name op acute en levensreddende steun. Ze haalden mensen onder het puin vandaan, deelden voedselpakketten uit, verschaften toegang tot schoon drinkwater, boden medische hulp en tijdelijk onderdak. De hulp bereikte ten minste 5,5 miljoen mensen, aldus Giro555.

Dit blijft nodig, aldus de organisatie, met name in Syrië en een aantal gebieden in Turkije. Maar de focus verschuift langzaam naar het herstel van de lokale economie en inkomstenbronnen. De hulporganisaties bieden ook psychosociale hulp, onder andere gericht op kinderen.

Voedsekpakketten

Afgelopen oktober meldde Giro555 al dat er ruim 124 miljoen euro was opgehaald. Met dat geld konden onder meer ruim 500.000 voedselpakketten worden uitgedeeld. In Turkije werden veel tijdelijke tenten- en containerkampen opgezet en veiligheidsinspecties en reparaties aan huizen en gebouwen verricht. In Syrië ging de meeste hulp naar het verzorgen van drinkwater en het opzetten van hygiënevoorzieningen.

In Turkije werd 21 procent van de hulpgelden besteed aan onderdak en 19 procent aan levensonderhoud, zoals het financieel ondersteunen van lokale ondernemers. 16 procent ging naar voorzieningen voor schoon water en hygiëne. In Syrië ging de meeste hulp (26 procent) naar water en sanitaire voorzieningen, 18 procent naar projecten waarbij mensen zelf bepalen waaraan ze het hulpgeld besteden en 9 procent naar levensonderhoud.

Extra hulp

Het bedrag dat is besteed, is nagenoeg gelijk in Turkije en Syrië. De evenredige verdeling zal ook de komende maanden aan de orde zijn, aldus de organisatie. Die noemt de omvang van de hulpoperatie "enorm door de grootte van de getroffen gebieden met elk hun eigen uitdagingen". De actieopbrengst wordt nog tot maart 2025 gebruikt voor hulp in de regio.

"We blijven doorgaan met onze activiteiten in beide landen", zegt Michiel Servaes, actievoorzitter van Giro555. "Door het extreme winterweer hebben we momenteel extra hulp ingezet voor die mensen die helaas nog in tentenkampen verblijven, bijvoorbeeld meer dekens en warme kleding."

Meer uit Binnenland

Mentale problemen jongeren houden jaren na corona aan

DEN HAAG (ANP) - De mentale gezondheid van jongeren tussen de 16 en 25 jaar is nog niet hersteld van de coronapandemie. Het aandeel jongeren met suïcidegedachten steeg in korte tijd van 9 procent in december 2021 naar 17 procent in maart 2022 en bleef tot eind 2025 verhoogd. Dat blijkt uit vijf jaar onderzoek van vijf gezondheidsorganisaties, waaronder het RIVM en Nivel.

42 minuten geleden
XR dagvaardt politie en Staat om duidelijke identificatie agenten

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft de politie en de Nederlandse staat gedagvaard om af te dwingen dat agenten bij demonstraties duidelijke identificatie dragen. Doen zij dat niet, dan is het lastig om effectief klachten in te dienen bij gevallen van "buitensporig politiegeweld", schrijft de klimaatactiegroep. Eerder dit jaar zei een rechter dat het niet mogelijk was iemand te vervolgen voor de gebroken pols van een aangehouden XR-demonstrant omdat het niet vast te stellen was welke agenten betrokken waren.

2 uur geleden
Oproep aan Kamer: schrap belastingverhoging op leidingwater

DEN HAAG (ANP) - Tien brancheorganisaties hebben de Tweede Kamer opgeroepen om de voorgenomen belastingverhoging op leidingwater te schrappen. Het kabinet wil het tarief vanaf 1 januari met 10 cent verhogen, naar 0,537 euro per 1000 liter. Volgens de brancheorganisaties van onder meer drinkwaterbedrijven, zakelijke energie- en waterverbruikers, de chemische industrie, horeca, bierbrouwerijen en autowasserijen, schiet het kabinet hiermee zijn doel voorbij.

6 uur geleden
Oud-minister Hoogervorst: Curaçao moet voor rijkere toerist gaan

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.

9 uur geleden
Flevoland investeert miljoenen in nieuwe buitendijkse haven Urk

LELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.

9 uur geleden
ASML draagt 100 miljoen bij aan Rijksmuseum Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.

13 uur geleden
Man aangehouden voor het vliegen met drone boven Eemshaven

EEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.

13 uur geleden