
Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië
DEN HAAG (ANP) - Op Giro555 is uiteindelijk 128 miljoen euro binnengekomen voor de slachtoffers van de zware aardbevingen in Turkije en Syrië. Daarmee is de actie de op twee na grootste Giro555-actie ooit, meldt de organisatie maandag. Meer dan 50.000 mensen kwamen om het leven door de aardbeving in februari vorig jaar.
In de eerste maanden na de ramp richtten de dertien hulporganisaties achter Giro555 zich met name op acute en levensreddende steun. Ze haalden mensen onder het puin vandaan, deelden voedselpakketten uit, verschaften toegang tot schoon drinkwater, boden medische hulp en tijdelijk onderdak. De hulp bereikte ten minste 5,5 miljoen mensen, aldus Giro555.
Dit blijft nodig, aldus de organisatie, met name in Syrië en een aantal gebieden in Turkije. Maar de focus verschuift langzaam naar het herstel van de lokale economie en inkomstenbronnen. De hulporganisaties bieden ook psychosociale hulp, onder andere gericht op kinderen.
Voedsekpakketten
Afgelopen oktober meldde Giro555 al dat er ruim 124 miljoen euro was opgehaald. Met dat geld konden onder meer ruim 500.000 voedselpakketten worden uitgedeeld. In Turkije werden veel tijdelijke tenten- en containerkampen opgezet en veiligheidsinspecties en reparaties aan huizen en gebouwen verricht. In Syrië ging de meeste hulp naar het verzorgen van drinkwater en het opzetten van hygiënevoorzieningen.
In Turkije werd 21 procent van de hulpgelden besteed aan onderdak en 19 procent aan levensonderhoud, zoals het financieel ondersteunen van lokale ondernemers. 16 procent ging naar voorzieningen voor schoon water en hygiëne. In Syrië ging de meeste hulp (26 procent) naar water en sanitaire voorzieningen, 18 procent naar projecten waarbij mensen zelf bepalen waaraan ze het hulpgeld besteden en 9 procent naar levensonderhoud.
Extra hulp
Het bedrag dat is besteed, is nagenoeg gelijk in Turkije en Syrië. De evenredige verdeling zal ook de komende maanden aan de orde zijn, aldus de organisatie. Die noemt de omvang van de hulpoperatie "enorm door de grootte van de getroffen gebieden met elk hun eigen uitdagingen". De actieopbrengst wordt nog tot maart 2025 gebruikt voor hulp in de regio.
"We blijven doorgaan met onze activiteiten in beide landen", zegt Michiel Servaes, actievoorzitter van Giro555. "Door het extreme winterweer hebben we momenteel extra hulp ingezet voor die mensen die helaas nog in tentenkampen verblijven, bijvoorbeeld meer dekens en warme kleding."
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben afgelopen nacht 2015 asielzoekers geslapen. Dat is boven de 2000 mensen, de grens van een dwangsom.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam maakt voor 2026 "forse bedragen vrij" voor onder meer jeugdzorg, de aanpak van armoede en dakloosheid, opvang en een goede verbinding over het IJ, het water tussen de binnenstad en stadsdeel Noord. Om dat te kunnen betalen, is onder meer een besparing voorzien op de eigen "ambtelijke organisatie". Dat maakte wethouder Hester van Buren (Financiën) donderdag bekend bij de presentatie van de Amsterdamse begroting van volgend jaar.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis ziet dat het tekort aan opvangplekken voor Oekraïners tot steeds meer schrijnende situaties leidt. Steeds meer Oekraïners melden dat ze op straat of in een auto hebben geslapen. De hulporganisatie roept de overheid op om te zorgen voor genoeg opvangplekken. "Wat moet er nog gebeuren voordat de overheid in actie komt?", vraagt Suzanne Segaar, hoofd Nationale Hulp van het Rode Kruis, zich af.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwelijke werknemers verbergen hormoongerelateerde klachten vaker op het werk dan andere gezondheidsklachten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.
9 uur geledenMILOS (ANP) - Een Nederlandse boot is woensdag samen met vijf andere boten vanaf het Griekse eiland Milos vertrokken om zich aan te sluiten bij de Global Sumud Flotilla (GSF). Dat is een vloot met hulpgoederen die onderweg is naar Gaza. De ongeveer twintig boten worden bemand door pro-Palestijnse activisten, onder wie Greta Thunberg.
14 uur geledenALKMAAR (ANP) - De drie doden die woensdag werden aangetroffen in een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn niet door toedoen van derden om het leven gekomen, meldt de politie op basis van onderzoek. "Er zijn geen aanwijzingen dat er anderen bij betrokken waren." Waardoor de drie dan wel zijn overleden, is niet bekendgemaakt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.
15 uur geleden