Giro555: 128 miljoen euro opgehaald voor Turkije en Syrië
DEN HAAG (ANP) - Op Giro555 is uiteindelijk 128 miljoen euro binnengekomen voor de slachtoffers van de zware aardbevingen in Turkije en Syrië. Daarmee is de actie de op twee na grootste Giro555-actie ooit, meldt de organisatie maandag. Meer dan 50.000 mensen kwamen om het leven door de aardbeving in februari vorig jaar.
In de eerste maanden na de ramp richtten de dertien hulporganisaties achter Giro555 zich met name op acute en levensreddende steun. Ze haalden mensen onder het puin vandaan, deelden voedselpakketten uit, verschaften toegang tot schoon drinkwater, boden medische hulp en tijdelijk onderdak. De hulp bereikte ten minste 5,5 miljoen mensen, aldus Giro555.
Dit blijft nodig, aldus de organisatie, met name in Syrië en een aantal gebieden in Turkije. Maar de focus verschuift langzaam naar het herstel van de lokale economie en inkomstenbronnen. De hulporganisaties bieden ook psychosociale hulp, onder andere gericht op kinderen.
Voedsekpakketten
Afgelopen oktober meldde Giro555 al dat er ruim 124 miljoen euro was opgehaald. Met dat geld konden onder meer ruim 500.000 voedselpakketten worden uitgedeeld. In Turkije werden veel tijdelijke tenten- en containerkampen opgezet en veiligheidsinspecties en reparaties aan huizen en gebouwen verricht. In Syrië ging de meeste hulp naar het verzorgen van drinkwater en het opzetten van hygiënevoorzieningen.
In Turkije werd 21 procent van de hulpgelden besteed aan onderdak en 19 procent aan levensonderhoud, zoals het financieel ondersteunen van lokale ondernemers. 16 procent ging naar voorzieningen voor schoon water en hygiëne. In Syrië ging de meeste hulp (26 procent) naar water en sanitaire voorzieningen, 18 procent naar projecten waarbij mensen zelf bepalen waaraan ze het hulpgeld besteden en 9 procent naar levensonderhoud.
Extra hulp
Het bedrag dat is besteed, is nagenoeg gelijk in Turkije en Syrië. De evenredige verdeling zal ook de komende maanden aan de orde zijn, aldus de organisatie. Die noemt de omvang van de hulpoperatie "enorm door de grootte van de getroffen gebieden met elk hun eigen uitdagingen". De actieopbrengst wordt nog tot maart 2025 gebruikt voor hulp in de regio.
"We blijven doorgaan met onze activiteiten in beide landen", zegt Michiel Servaes, actievoorzitter van Giro555. "Door het extreme winterweer hebben we momenteel extra hulp ingezet voor die mensen die helaas nog in tentenkampen verblijven, bijvoorbeeld meer dekens en warme kleding."
Meer uit Binnenland
VICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
1 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
7 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
7 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
10 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
11 uur geleden