
Gideon van Meijeren veroordeeld tot 200 uur taakstraf om opruiing
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren is dinsdag veroordeeld tot een taakstraf van tweehonderd uur voor opruiing. Het Openbaar Ministerie had dit in de opruiingszaak ook geëist tegen de politicus van Forum voor Democratie.
Van Meijeren werd vervolgd voor twee gevallen van opruiing. De rechtbank acht ze beide bewezen. Volgens de rechter heeft Van Meijeren als Kamerlid de openbare orde in gevaar gebracht.
De opruiingszaak ging over twee gevallen. Het eerste moment was op 2 juli 2022, tijdens een boerenmanifestatie in het Gelderse Tuil, waarbij de politicus van Forum voor Democratie in een toespraak sprak over geweld tegen de overheid indien er boerenbedrijven onteigend zouden worden.
'Opruiende karakter'
Het tweede geval betreft uitspraken in een interview dat op 13 november 2022 gepubliceerd werd op internet. In dat gesprek spoorde hij aan om op te trekken naar het parlement, en er net zolang te blijven tot de regering weg is.
"U zegt zelf voorstander te zijn van vreedzaam verzet, maar die enkele mededeling hoeft het opruiende karakter niet weg te nemen", legde de rechtbank uit. "U benoemt de mogelijkheid om met geweld in opstand te komen. U bent zelf misschien wel voorstander van vreedzaam en geweldloos verzet, maar uw publiek hoeft dat niet te zijn."
Positie als volksvertegenwoordiger
De rechtbank komt tot de conclusie dat Van Meijeren zijn positie als volksvertegenwoordiger aanwendde om het publiek, in dit geval ontevreden boeren ten tijde van de boerenprotesten, aan te zetten tot gewelddadige acties.
De rechtbank heeft in het oordeel de context van de uitspraken meegewogen. Van Meijeren deed zijn uitlatingen in een tijd van hevige boerenprotestacties, waarbij ook daadwerkelijk strafbare feiten werden gepleegd. Ook zat Nederland nog in de nasleep van de coronapandemie. Daarnaast benoemde de rechtbank de bestorming van het Capitool in de Verenigde Staten in januari 2021 en de bestorming van het presidentieel paleis in Sri Lanka in juli van dat jaar, wat heeft geleid tot het aftreden van de president.
De positie als volksvertegenwoordiger brengt ook verantwoordelijkheid met zich mee, hoorde Van Meijeren de rechter zeggen. De rechtbank rekent hem aan dat hij opriep "tot gewelddadig protest tegen een overheid waar u nota bene zelf een belangrijk onderdeel van vormt als volksvertegenwoordiger."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp van Buitenlandse Zaken is het met enkele fracties in de Tweede Kamer oneens over de vraag of medische evacuaties uit Gaza nodig zijn. Een aantal partijen wil dat het demissionaire kabinet Gazaanse kinderen naar Nederlandse ziekenhuizen haalt. Veldkamp betwijfelt of dat nodig is.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De gegevens van 266 gevangenen en voormalige gevangenen zijn buitgemaakt door de hackers die data hebben gestolen van mensen die meededen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker bij het laboratorium Clinical Diagnostics. In een brief aan de Tweede Kamer meldt demissionair staatssecretaris Teun Struycken van Rechtsbescherming dat het gehackte laboratorium ook onderzoek deed voor de Dienst Justitiële Inrichtingen. De gegevens zijn buitgemaakt in de periode van 2022 tot 2025.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlands militair transportvliegtuig blijft langer in Jordanië om voedsel en andere hulpgoederen boven de Gazastrook te droppen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het toestel vrijdag zou terugkeren naar Nederland. De Hercules C-130 blijft ook de "komende dagen" op verzoek van de Jordaanse autoriteiten hulp afgooien, aldus demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven staat onder lijsttrekker Eddy van Hijum op de conceptkandidatenlijst van NSC voor de Tweede Kamerverkiezingen. Demissionair minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) maakt de top 3 compleet. De hooggeplaatste kandidaten zijn veelal huidige Kamerleden en bewindspersonen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie wil in de komende tien jaar 20 miljard euro investeren in het bouwen van huizen, staat in het conceptverkiezingsprogramma. Het gaat om 10 miljard euro eenmalig en daarbovenop jaarlijks 1 miljard euro per jaar om woningcorporaties meer mogelijkheden te geven om betaalbare huizen te bouwen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat vrijdag in de ministerraad "nieuwe maatregelen" tegen Israël bespreken, zegt demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp. Hij noemt als voorbeeld een boycot op producten uit illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, maar laat in het midden of de maatregelen nationaal of op Europees niveau genomen moeten worden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Linkse partijen komen later donderdag met een motie van wantrouwen tegen demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp (NSC). De partijen vinden dat Nederland met nationale sancties tegen Israël moet komen, zoals een wapenembargo of een boycot van producten uit illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.
11 uur geleden