Ggz-organisaties stemmen in met zorgakkoord
AMERSFOORT (ANP) - Leden van de Nederlandse ggz, de vereniging van organisaties die geestelijke gezondheidszorg leveren, stemmen in met de laatste versie van het Integraal Zorgakkoord. De leden zijn unaniem voor ondertekening van het akkoord zoals het nu is opgesteld, maakt de vereniging woensdag bekend.
Eerder op de dag meldde belangenorganisatie voor patiënten in de ggz en hun naasten MIND juist níét in te stemmen met het zorgakkoord, dat tussen verschillende zorgclubs en het kabinet wordt gesloten. In het akkoord, waar al maanden over onderhandeld wordt, staan afspraken over de organisatie van de zorg in de toekomst.
Volgens de Nederlandse ggz geeft het conceptakkoord "concrete ambities en mogelijkheden om de ggz-zorg in Nederland toegankelijk te maken en te houden". Een van de problemen in de geestelijke gezondheidszorg op dit moment is dat er lange wachtlijsten zijn voor mensen die psychische hulp willen. "De Nederlandse ggz verwacht dat ze door de afspraken gemaakt in het integraal zorgakkoord het aantal wachtenden op een behandeling binnen enkele jaren flink kan verminderen", zo stelt de organisatie.
Wachttijd
Ook moet de gemiddelde wachttijd voor geestelijke gezondheidszorg volgens het akkoord worden teruggebracht naar vijf weken. Nu is nog de afspraak dat de behandeling binnen veertien weken na aanmelding begint, aldus de Nederlandse ggz. De nieuwe afspraken zijn volgens de organisatie "goed nieuws" voor mensen die wachten op zorg.
Daarnaast maken de afspraken in het zorgakkoord het volgens de Nederlandse ggz mogelijk om cruciale geestelijke gezondheidszorg overeind te houden. De sector kampt met personeelstekorten en financiële problemen. Die financiële problemen moeten volgens de organisatie "op korte termijn worden opgelost om energie, tijd en geld te hebben" om de plannen uit het zorgakkoord te kunnen uitvoeren.
MIND
Patiëntenorganisatie MIND tekent het zorgakkoord niet, mede omdat de club vindt dat mensen met een laag inkomen worden benadeeld door afspraken over de vrije artsenkeuze uit het akkoord. De Nederlandse ggz wil niet ingaan op die kritiek. "Wij kiezen ervoor om tot het tekenmoment niet op de andere partners te reageren", aldus een woordvoerster.
Andere brancheorganisaties en verenigingen, zoals die van huisartsen en de wijkzorg, hebben het conceptakkoord ook voorgelegd aan hun leden. De uitkomsten van die peilingen worden nog verwacht. Het is de bedoeling dat het Integraal Zorgakkoord voor Prinsjesdag af is.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
4 dagen geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
5 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
1 week geleden