GGD: boosterprik 80-plussers in december snelst mogelijke optie
DEN HAAG (ANP) - Het toedienen van boostervaccinaties voor 80-plussers kan niet eerder dan vanaf 6 december, stelt de koepelorganisatie van de gezondheidsdiensten GGD GHOR Nederland. Die datum is de snelst mogelijke optie, zegt een woordvoerster van de organisatie. Bovendien krijgen veel ouderen ook een griepprik in november en er moet twee weken tussen de verschillende vaccinaties zitten.
In de leeftijdsgroep 80-plussers gaat het om bijna 900.000 mensen. De GGD'en bereiden zich al langere tijd voor op "meerdere scenario's" voor het toedienen van de boosterprik, maar het organiseren ervan kan pas sinds het advies van de Gezondheidsraad en het kabinetsbesluit worden afgerond, aldus de woordvoerster. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verstuurt eind november de uitnodigingen aan de mensen die als eerste voor de extra prik in aanmerking komen.
Naast de oudste ouderen kunnen ook bewoners van zorginstellingen zonder medische dienst (zo'n 110.000 mensen) en niet-mobiele thuiswonende ouderen (zo'n 35.000 mensen) met voorrang een boosterprik krijgen via de GGD. Voor deze groepen wordt dat januari, aldus de koepelorganisatie. Vanaf die maand kunnen ook mensen van 60 tot en met 79 jaar zo'n extra prik krijgen. Bewoners van zorginstellingen mét medische dienst worden door de instellingsarts geprikt.
Zorgmedewerkers
Ook zorgmedewerkers die in direct contact staan met coronapatiënten en zorgmedewerkers uit de langdurige zorg krijgen voorrang in de boosterprikcampagne, maar wanneer deze mensen worden geprikt is nog niet duidelijk. Zorgminister Hugo de Jonge zei tijdens de persconferentie over het coronavirus dinsdagavond dat zorgmedewerkers de boosterprik "zo snel mogelijk" aangeboden krijgen.
De Oost-Nederlandse zorgorganisatie Sensire zei woensdag in De Gelderlander dat de boosterprik al eerder dan december aan ouderen gegeven moet worden, maar ouderenbond ANBO vindt het niet problematisch dat het nog een aantal weken duurt. "Ik had zelf ook al gedacht dat het wel begin december zou worden", aldus een woordvoerster. Ook brancheorganisatie voor de ouderenzorg ActiZ stelt niet dat de prik te laat komt. "We volgen de expertise van het RIVM en het ministerie."
De boosterprik is bedoeld om de bescherming tegen het coronavirus te verstevigen. De bescherming van de vaccins tegen onder meer ziekenhuisopname daalt nog niet sterk, maar het kabinet wil de boosterprik al wel "uit voorzorg" gaan toedienen, zo stelde minister De Jonge tijdens de persconferentie.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
2 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
3 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
1 week geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geleden