Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gezondheidsraad ziet beperkte rol voor coronavaccin van HIPRA

Gezondheidsraad ziet beperkte rol voor coronavaccin van HIPRA

DEN HAAG (ANP) - Het coronavaccin van het Spaanse bedrijf HIPRA kan wat de Gezondheidsraad betreft aan een beperkte doelgroep in Nederland worden aangeboden. De raad adviseert dit eiwitvaccin alleen beschikbaar te stellen aan mensen van 16 jaar en ouder die wel een herhaalprik willen tegen het coronavirus, maar liever geen mRNA-vaccin. Bijvoorbeeld omdat ze daar overgevoelig voor zijn of daar om andere redenen bezwaren tegen hebben.

Aan zwangere vrouwen kan het HIPRA-vaccin beter niet worden gegeven, want daar is nog geen wetenschappelijk onderzoek naar gedaan. In het algemeen houdt de Gezondheidsraad, die het kabinet adviseert over gezondheidskwesties, een voorkeur voor de mRNA-vaccins van Pfizer/BioNTech en Moderna. Die vaccins gebruiken een nagebootst stukje genetische code van het coronavirus om het immuunsysteem te leren hoe dat eruitziet.

Of er een volgende vaccinatieronde tegen het coronavirus komt, moet minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) nog beslissen. Daar bracht de Gezondheidsraad woensdag nog een advies over uit. De raad vindt het een goed idee om mensen van 60 jaar en ouder, zorgpersoneel en mensen met bepaalde medische risico's elk jaar een herhaalprik aan te bieden, bij voorkeur in het najaar. Dan kan zo'n boosterprik eventueel worden gecombineerd met de griepprik.

Veilig middel

Het HIPRA-vaccin is op een vrij traditionele wijze gemaakt, net als dat van Novavax, dat al langer beschikbaar is. Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) keurde het eind maart goed voor gebruik in de Europese Unie. Het mag worden gegeven aan mensen die eerder met de vaccins van Pfizer/BioNTech of Moderna zijn ingeënt.

De Gezondheidsraad ziet het net als EMA als een veilig middel. Het heeft over het algemeen erg milde bijwerkingen. Wel wijzen de kabinetsadviseurs erop dat de praktijkervaring met het vaccin "nog beperkt is". Ook ontbreekt nog informatie over de specifieke werkzaamheid ervan tegen de omikronvarianten van het coronavirus, die al anderhalf jaar de overhand hebben.

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden