
Gezondheidsraad: herhaalprik vaccin Novavax mag, maar liever mRNA
DEN HAAG (ANP) - Het meest traditioneel gemaakte coronavaccin, dat van fabrikant Novavax, heeft nog altijd niet de voorkeur van de Gezondheidsraad. Toch zou het wat de raad betreft wel aangeboden kunnen worden als herhaalprik voor mensen die bezwaar hebben tegen zogenoemde mRNA-vaccins, of daar bij een eerdere prik een allergische reactie door kregen.
Hetzelfde advies geldt voor 12- tot 17-jarigen. Ook zij mogen het vaccin aangeboden krijgen van de raad, maar alleen als ze een mRNA-vaccin van Pfizer/BioNTech of Moderna niet zien zitten, of daar slecht op reageerden in een eerdere ronde.
Naar het oordeel van de Gezondheidsraad is het eiwitvaccin van Novavax in elk geval voldoende veilig. De raad noemt het ook "aannemelijk" dat het jongeren zal beschermen tegen ernstige Covid-19 door de omikronvariant van het virus, maar zegt er wel bij dat de gegevens daarover "nog beperkt zijn".
Nog niet helder
Ook de mate waarin een boosterprik van Novavax beschermt tegen ernstige ziekte door omikron is volgens de deskundigen nog niet helder. Het advies aan minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid blijft dan ook om de voorkeur uit te laten gaan naar de vaccins van Pfizer en Moderna.
Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) bracht onlangs ook positieve adviezen uit over het Novavax-vaccin, dat wordt gemaakt van specifieke eiwitten van het virus. Dat is een beproefde techniek. De mRNA-vaccins werken anders: ze gebruiken een stukje genetische code van het coronavirus om het afweersysteem te leren hoe dat eruitziet.
Novavax niet populair
Toen het vaccin van Novavax net op de markt kwam, dachten sommige deskundigen dat het misschien aantrekkelijk zou kunnen zijn voor mensen die sceptisch zijn over de nieuwe technologieƫn achter de vaccins die eerder beschikbaar kwamen. In de praktijk wordt er echter nauwelijks gebruik van gemaakt, bleek eerder uit cijfers van de GGD'en.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland roept het Rijk op te kijken naar snellere procedures voor het uitbreiden van het overvolle stroomnet. Onlangs werd duidelijk dat de uitbreiding van het net in grote delen van het land, waaronder Gelderland, forse vertraging oploopt. Volgens gedeputeerde Ans Mol (BBB) zijn de ruimtelijke procedures voor de bouw van nieuwe hoogspanningsstations vaak lang en ingewikkeld.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Bob heeft besloten om voorlopig uit Nederland te vertrekken om "de veiligheid van m'n gezin en mezelf te waarborgen". Dat schrijft de zanger in een bericht op Instagram. Hij voegt eraan toe dat hij dat doet op advies van de politie.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Behalve voor de hitte geldt er in Nederland op woensdag ook een weerwaarschuwing voor onweer. In de loop van woensdagmiddag is er vooral in de oostelijke helft van het land kans op "enkele stevige onweersbuien", meldt het KNMI.
3 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in het bijzijn van PVV-leider Geert Wilders en FVD-voorman Thierry Baudet gedemonstreerd tegen de komst van een asielzoekerscentrum voor minderjarigen. Enkele honderden mensen hadden zich bij het stadhuis verzameld. Aan burgemeester Sjoerd Potters is een petitie overhandigd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft herkenbare beelden getoond van verdachten van openlijke geweldpleging in Scheveningen in mei, waar toen rellen uitbraken. Het gaat om vier verdachten die zich nog niet hebben gemeld bij de politie, ondanks oproepen daartoe. Eerder werden van hen geblurde beelden getoond.
4 uur geledenUTRECHT/VENLO (ANP) - Een apotheekbedrijf in Venlo mag per direct geen enkel medicijn meer afgeven. Volgens de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zijn er "acute risico's voor de patiƫntveiligheid". Zo'n bevel van de inspectie is heel uitzonderlijk.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De salarissen van medewerkers van universiteiten gaan omhoog. Daarnaast beloven de instellingen dat ze meer doen om het verschil in loon tussen mannen en vrouwen kleiner te maken. Dat staat in een cao, waarover werkgevers en vakbonden een akkoord hebben bereikt.
5 uur geleden