Gezondheidsraad: geef zwangere vrouw griepprik
DEN HAAG (ANP) - Zwangere vrouwen zouden de kans moeten krijgen om zich te laten vaccineren tegen griep. Pasgeboren kinderen kunnen namelijk ernstig ziek worden van de griep. Dat risico kan worden beperkt door de moeder te vaccineren. De Gezondheidsraad adviseert om deze groep vrouwen toe te voegen aan het jaarlijkse Nationaal Programma Grieppreventie (NPG).
De zwangere vrouwen zouden de prik moeten krijgen wanneer ze 22 weken of langer in verwachting zijn ten tijde van de jaarlijkse vaccinatieronde. Als vrouwen voor die termijn een prik krijgen, zouden ze minder antistoffen overbrengen op het kindje. Bovendien zou het kind dan pas na de griepperiode geboren worden, waardoor de prik niet veel nut heeft.
Ook mensen met morbide obesitas, mensen met dementie en mensen met implanteerbare gehoorapparaten zouden jaarlijks de griepprik aangeboden moeten krijgen, omdat zij meer risico lopen bij een griepbesmetting. Mensen met zulk overgewicht lopen meer risico door de griep te overlijden of op een intensive care te belanden. Bij mensen met zogeheten cochleaire implantaten kan de griep leiden tot een acute middenoorontsteking en een hersenvliesontsteking. Dementie is ook een risicofactor voor overlijden aan griep.
Mensen met verstandelijke beperking
Mensen met een verstandelijke beperking die niet in een zorginstelling wonen, zouden ook in aanmerking moeten komen voor de griepprik, vindt de Gezondheidsraad. Zij kunnen nu nog geen prik halen, terwijl mensen met een verstandelijke beperking in een zorginstelling dat wel kunnen.
Daarnaast zouden huisartsen de mogelijkheid moeten krijgen om gezinsleden en huisgenoten van mensen die een groot risico lopen, ook uit te nodigen voor de griepprik.
Geen maximale leeftijd
Mensen die door een coronabesmetting ernstige schade aan hun longen hebben opgelopen, moeten ook de jaarlijkse griepprik kunnen krijgen, vindt de raad. Het is namelijk "aannemelijk" dat zij door de schade aan hun longen ook "aanzienlijke ziektelast" kunnen oplopen bij een griepbesmetting.
Het is volgens de raad niet nodig om gezonde kinderen van 6 maanden tot 18 jaar te vaccineren tegen de griep. Het is ook niet nodig om de leeftijdsgrens voor gezonde ouderen te veranderen. Die kan op 60 jaar blijven staan, en er hoeft geen maximale leeftijd te komen.
De meeste mensen krijgen hun griepprik tussen half oktober en eind november. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft dit jaar honderdduizenden griepvaccins meer ingekocht dan vorig jaar.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
2 dagen geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) wil dat mensen die geen bezwaar hebben om na het overlijden organen te doneren daarover in gesprek gaan met hun familie. Ze onderstreept daarmee een oproep van de Transplantatie Stichting in de Volkskrant.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Een vierde persoon is overleden na het westnijlvirus te hebben opgelopen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) raakte deze persoon besmet door een bloedtransfusie. Maar of het virus de oorzaak van het overlijden is, of een kwetsbare gezondheid, is niet duidelijk.
2 dagen geledenLEIDEN (ANP) - Het aantal orgaandonaties is toegenomen sinds de invoering van het systeem waarin iedereen automatisch is geregistreerd, maar die stijging is relatief bescheiden. Onderzoekers van de Nederlandse Transplantatie Stichting en Maastricht UMC+ concluderen dat in een publicatie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het verplichte eigen risico in de zorg stijgt volgend jaar met de inflatie mee naar 400 euro, laat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in zijn begroting weten. De zorgpremie zal 12,50 euro stijgen, denkt VWS, en zal daarmee uitkomen op 169 euro per maand.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds de vorige update van het RIVM op 3 september zijn er negen nieuwe patiënten gemeld die besmet zijn met het westnijlvirus. Het aantal meldingen van mensen die dat virus opliepen, staat hiermee op achttien. In totaal zijn er in 2026 drie patiënten overleden. Vorige week meldde het instituut één dode.
1 week geleden