Gezondheidsraad: coronavaccin eerst naar 60-plussers en zieken
DEN HAAG (ANP) - Als er een vaccin tegen corona is, moeten 60-plussers en zieken als eersten worden gevaccineerd. Dat adviseert de Gezondheidsraad voorlopig aan het kabinet.
Er moet een keuze worden gemaakt omdat er niet meteen genoeg vaccin voor iedereen zal zijn. Daarom wil de raad voor alles inzetten op het verminderen van ernstige ziekte en sterfte door het coronavirus en moeten de mensen met de meeste kans daarop als eerste het vaccin krijgen. Het gaat om ongeveer 5 miljoen mensen.
Jonge zestigers hebben al vier tot vijf keer zoveel kans dat corona tot hun dood leidt. Een voordeel bij senioren is dat huisartsen ze kunnen oproepen via het systeem voor de griepprik, aldus de raad. Bij zieken die extra gevaar lopen wordt gedacht aan mensen met problemen aan hart, luchtwegen, longen, mensen die diabetes hebben of een niet goed functionerend afweersysteem en verder mensen met een verstandelijke handicap. Ook zij zijn meestal in beeld bij de zorg. Dat vaccineren toch maanden gaat duren, ligt aan het langzaam beschikbaar komen van het middel, denkt de raad.
Zorgmederwerkers
Binnen de genoemde groepen kan dan ook nog een soort volgorde worden gemaakt, door te beginnen met de 60-plussers met een aandoening en van hen dan weer de oudste groep.
Ook zorgmedewerkers met direct patiëntencontact moeten vroeg in aanmerking komen voor een prik, omdat zij meer risico hebben om besmet te raken. En als een zieke zelf niet gevaccineerd kan worden, zouden zijn of haar mantelzorger met voorrang een inenting kunnen krijgen om de zieke te beschermen. In totaal zou dat om ongeveer 1,5 miljoen verzorgenden gaan.
Meerdere strategieën
Het adviesorgaan zegt dat bij de uiteindelijke keuze ook andere zaken een rol kunnen spelen, zoals continuïteit van de zorg als geheel. Er is gekeken naar wat er nu over de vaccins bekend is en en de aantallen besmettingen. Bij minder besmettingen kan het mogelijk beter zijn om vooral verspreiding van het virus verder te bestrijden. Dan komen ook andere groepen in aanmerking, aldus de raad. Daarbij is het van belang dat een vaccin niet alleen beschermt tegen de ziekte, maar ook tegen overdracht daarvan.
Het advies is voorlopig en kan nog veranderen als meer bekend is over geschiktheid voor verschillende groepen, zegt de raad. Die heeft intussen meerdere strategieën al uitgebreid bestudeerd.
De raad stelde nog dat bij meerdere geschikte vaccins geregistreerd moet worden wie wat heeft toegediend heeft gekregen, al is het maar met het oog op mogelijke bijwerkingen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - PRO Amsterdam en D66 moeten zo snel mogelijk beginnen met onderhandelingen voor een coalitie voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat adviseert verkenner Hendrik Jan Biemond maandag in een verslag van de twee gespreksrondes die hij vorige week met verschillende partijen heeft gevoerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ali B heeft op de laatste dag van zijn zedenzaak aan het gerechtshof gevraagd hem vrij te spreken van verkrachting en aanranding. In zijn laatste woord stelde de rapper met klem dat hij "nooit iemand heeft gedwongen" of iets zonder toestemming heeft gedaan.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Breda schiet opvanginstantie COA te hulp met een tijdelijke noodopvang voor maximaal vijfhonderd asielzoekers. De opvang wordt ingericht in evenementenlocatie Breepark, aan de rand van de Brabantse stad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamil E. heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat. Hij wil weer contact kunnen hebben met zijn familie in Polen. Dat gaat nu moeilijk, omdat E. is aangemerkt als risicogedetineerde. De 40-jarige Pool wil van deze status af en probeert dat af te dwingen via de rechter.
3 uur geledenHOORN (ANP) - De verdachten die zijn aangehouden na de geweldsuitbarsting in Hoorn van zaterdagavond, waarbij een 29-jarige man om het leven kwam, zijn twee minderjarigen en een 18-jarige. De politie laat weten dat ze woensdag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. De drie zitten in volledige beperkingen, wat inhoudt dat ze alleen contact mogen hebben met hun advocaat.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) is begonnen met de bouw van een nieuwe radartoren bij Schiphol. De toren moet over ongeveer een jaar de huidige verouderde radartoren vervangen.
4 uur geleden