
Gezondheidsraad: coronavaccin AstraZeneca ook voor 65-plussers
DEN HAAG (ANP) - Het coronavaccin van AstraZeneca kan ook worden gebruikt voor 65-plussers. Dat zegt de Gezondheidsraad. Eerder adviseerde de raad om dit vaccin in te zetten tot 65 jaar, maar "recent wetenschappelijk onderzoek laat zien dat het ook bij mensen boven de 65 jaar goed werkt", aldus het adviesorgaan.
De drie vaccins die nu al tegen het coronavirus worden ingezet (Pfizer/BioNTech, Moderna en AstraZeneca) vereisen allemaal een tweede prik om voldoende bescherming te bieden, zegt de Gezondheidsraad verder. De raad adviseert om twee doses te blijven toedienen en de tweede dosis niet verder uit te stellen, iets waar wel discussie over is. Mensen die in het afgelopen half jaar Covid-19 hebben gehad, de ziekte die door het virus wordt veroorzaakt, hebben echter aan één dosis genoeg.
Bij het Pfizer/BioNTech-vaccin komt de tweede prik na ongeveer zes weken, bij Moderna na vier weken en bij AstraZeneca na twaalf weken. Door de tweede prik uit te stellen of helemaal te laten vervallen zouden weliswaar meer vaccins overblijven voor ouderen of hoog-risicopatiënten die nog niet geprikt zijn, maar de Gezondheidsraad vindt dat toch geen goed idee.
"Dat kan namelijk leiden tot onvoldoende bescherming. En onvoldoende bescherming kan leiden tot ziekte en tot het ontstaan en verspreiden van virusvarianten", zegt de raad.
Uit onderzoek blijkt wel dat mensen na een infectie met het coronavirus ten minste een half jaar immuun zijn. Ook blijkt dat één dosis vaccin na zo'n eerder doorgemaakte infectie een flinke verhoging van de opgebouwde antistofniveaus met zich meebrengt.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Voor de tweede keer deze maand zijn afslankpillen uit de handel genomen omdat ze een verboden schadelijke stof bevatten. Ditmaal gaat het om capsules van het merk DULOR, die diverse influencers hadden aangeprezen op sociale media. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft DULOR opgedragen de verkoop te staken.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Corona- en griepinfecties spelen mogelijk een rol bij het terugkeren van kanker bij eerder herstelde patiënten. De virussen blijken in elk geval bij muizen "slapende" borstkankercellen die in de longen terecht zijn gekomen te kunnen heractiveren, rapporteren internationale onderzoekers in Nature.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Studenten die zorgopleidingen volgen, stoppen niet vaker met hun studie dan studenten in andere studierichtingen. De onderwijsinspectie krijgt daar soms signalen over, maar concludeert na eigen onderzoek dat het tegendeel waar is: cijfers laten zien dat studenten die een hbo- of wo-zorgopleiding volgen, juist minder vaak uitvallen dan gemiddeld. Als ze overstappen, kiezen ze vaak voor een andere opleiding binnen de zorg. Ze lopen ook relatief weinig studievertraging op.
3 dagen geledenVEGHEL (ANP) - De falafelmaaltijd van de Jumbo met houdbaarheidsdatum 29-07-2025 bevat per ongeluk geen falafel, maar varkensvlees. De supermarkt roept klanten op het gerecht 'Falafel Libanese Stijl' niet te eten. Ze kunnen het product terugbrengen en krijgen dan het aankoopbedrag terug.
4 dagen geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense farmaceut Novo Nordisk waarschuwt opnieuw voor een lagere groei van de omzet en winst dit jaar. Het bedrijf kampt al maanden met toenemende concurrentie voor zijn populaire diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy. Als gevolg daarvan moest het eerder dit jaar al een winstwaarschuwing afgeven.
4 dagen geledenBAZEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Zwitserse geneesmiddelenfabrikant Roche gaat onderzoeken of een experimenteel medicijn de symptomen van de ziekte van Alzheimer kan vertragen of voorkomen, heeft het bedrijf zondagavond laat bekendgemaakt. Daarbij richt de onderneming zich op mensen die een hoog risico hebben op deze aandoening.
5 dagen geledenMAARSSEN (ANP) - Apotheekketen BENU slaat alarm over een prijsverhoging van de bloedverdunner Eliquis door de Amerikaanse fabrikant Bristol-Myers Squibb (BMS). Hierdoor moeten apothekers het medicijn inkopen voor een hogere prijs dan zorgverzekeraars vergoeden, aldus de organisatie met naar eigen zeggen 345 apotheken.
5 dagen geleden