Gezellige drukte in verschillende steden tijdens Koningsnacht
UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - Op verschillende plekken in het land is het de avond voor Koningsdag al volop feest. In Utrecht is de vrijmarkt begonnen en in Den Haag trekken mensen massaal naar podia in de stad waar optredens worden gehouden.
Een bontgekleurde sliert met veelal prullaria slingert door een groot deel van de binnenstad van Utrecht. Een hele dag, zelfs diep in de nacht, blijven de 'kramen' open. De markt eindigt precies een dag later: donderdag om 18.00 uur.
Al uren voordat de vrijmarkt officieel om 18.00 uur werd geopend, liepen al veel mensen langs de kleedjes. Na het officiële startsein was het gelijk druk. "Ik heb sinds vier uur al goed verkocht", zegt een verkoopster, gehuld in oranje jurk en de Nederlandse vlag op haar wangen.
Voor ieder wat wils
Mensen stallen van alles uit: van kleding, oude boeken en lp's, tot fietsen en ski's. Schieten met een speelgoedpistool op het hoofd van president Poetin van Rusland: 2 euro. Floris tekent voor een euro een draak. Een jongetje vraagt een vrije gift voor het spelen van het Wilhelmus op zijn cello.
Op diverse 'feestpleinen' staat een dansende massa uit z'n dak te gaan. Een beetje bewegen kan geen kwaad. "Let op: het is kouder dan normaal. Kleed je warm aan vanavond", waarschuwde de gemeente nog. Op Koningsdag gaat het feest door. Dan wordt de vrijmarkt aangevuld met een aantal kindermarkten. Ook dan kan er op diverse pleinen worden gedanst.
Podiumoptredens
In Den Haag staan op verschillende plekken, zoals Noordeinde, Hofvijver en Buitenhof, podia waar optredens worden gehouden. Bij het hoofdpodium aan Lange Voorhout is het woensdagavond tijdens een concert van Wies ondanks de kou al gezellig druk. Dit jaar is het aantal plekken waar wordt opgetreden teruggebracht, om het The Life I Live festival in betere banen te leiden, aldus een woordvoerder.
De politie is zichtbaar aanwezig, maar niet anders dan normaal bij een groot evenement in de stad. De sfeer is goed, mensen dragen oranje accessoires en een enkeling is geheel in het oranje uitgedost.
Haagse burgemeester Van Zanen
Ook burgemeester Jan van Zanen is op pad. "Blij dat het droog is. Wel een trieste dag vanwege Paul van Vliet, die vandaag overleed. Tussen het uitreiken van de lintjes door moest ik dat bekendmaken. Hij was een dierbare Hagenees." Voor Van Zanen is het de eerste keer dat hij bij het festival is. "Ik ben blij dat er veel jongeren zijn. En leuk dat er verschillende genres op de diverse podia zijn. Ik verwacht dat het heel lang nog gezellig zal zijn in Den Haag."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
17 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
1 dag geleden