
Gezellige drukte in verschillende steden tijdens Koningsnacht
UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - Op verschillende plekken in het land is het de avond voor Koningsdag al volop feest. In Utrecht is de vrijmarkt begonnen en in Den Haag trekken mensen massaal naar podia in de stad waar optredens worden gehouden.
Een bontgekleurde sliert met veelal prullaria slingert door een groot deel van de binnenstad van Utrecht. Een hele dag, zelfs diep in de nacht, blijven de 'kramen' open. De markt eindigt precies een dag later: donderdag om 18.00 uur.
Al uren voordat de vrijmarkt officieel om 18.00 uur werd geopend, liepen al veel mensen langs de kleedjes. Na het officiële startsein was het gelijk druk. "Ik heb sinds vier uur al goed verkocht", zegt een verkoopster, gehuld in oranje jurk en de Nederlandse vlag op haar wangen.
Voor ieder wat wils
Mensen stallen van alles uit: van kleding, oude boeken en lp's, tot fietsen en ski's. Schieten met een speelgoedpistool op het hoofd van president Poetin van Rusland: 2 euro. Floris tekent voor een euro een draak. Een jongetje vraagt een vrije gift voor het spelen van het Wilhelmus op zijn cello.
Op diverse 'feestpleinen' staat een dansende massa uit z'n dak te gaan. Een beetje bewegen kan geen kwaad. "Let op: het is kouder dan normaal. Kleed je warm aan vanavond", waarschuwde de gemeente nog. Op Koningsdag gaat het feest door. Dan wordt de vrijmarkt aangevuld met een aantal kindermarkten. Ook dan kan er op diverse pleinen worden gedanst.
Podiumoptredens
In Den Haag staan op verschillende plekken, zoals Noordeinde, Hofvijver en Buitenhof, podia waar optredens worden gehouden. Bij het hoofdpodium aan Lange Voorhout is het woensdagavond tijdens een concert van Wies ondanks de kou al gezellig druk. Dit jaar is het aantal plekken waar wordt opgetreden teruggebracht, om het The Life I Live festival in betere banen te leiden, aldus een woordvoerder.
De politie is zichtbaar aanwezig, maar niet anders dan normaal bij een groot evenement in de stad. De sfeer is goed, mensen dragen oranje accessoires en een enkeling is geheel in het oranje uitgedost.
Haagse burgemeester Van Zanen
Ook burgemeester Jan van Zanen is op pad. "Blij dat het droog is. Wel een trieste dag vanwege Paul van Vliet, die vandaag overleed. Tussen het uitreiken van de lintjes door moest ik dat bekendmaken. Hij was een dierbare Hagenees." Voor Van Zanen is het de eerste keer dat hij bij het festival is. "Ik ben blij dat er veel jongeren zijn. En leuk dat er verschillende genres op de diverse podia zijn. Ik verwacht dat het heel lang nog gezellig zal zijn in Den Haag."
Meer uit Binnenland
BORSSELE (ANP) - De Westerscheldetunnel heeft 14,2 miljoen euro overgehouden aan het recordjaar 2024, bijna een miljoen meer dan begroot. De winst valt hoger uit, omdat afgelopen jaar meer voertuigen dan verwacht gebruikmaakten van de 6,6 kilometer lange tunnel tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. In 2019 was het nettoresultaat nog beter, ruim 15 miljoen euro.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de regio Groningen investeren samen 130 miljoen euro in een zogenoemde AI-fabriek, waar bedrijven en kennisinstellingen kunnen experimenteren met kunstmatige intelligentie. Ook Brussel is om een bijdrage gevraagd, waardoor de totale investering op 200 miljoen euro moet uitkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De totale schade door extreem weer bedroeg vorig jaar 280 miljoen euro. Dat blijkt uit de Klimaatschademonitor van het Verbond van Verzekeraars. In 2023 betaalden verzekeraars nog bijna 414 miljoen euro uit door weerschade en in 2022 ruim 955 miljoen euro.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het gaat financieel wat beter met de ouderenzorg, maar het ziekteverzuim bereikte vorig jaar een recordhoogte van 9,4 procent. De hoge uitval van medewerkers kost de sector ongeveer 1,6 miljard euro aan productiviteit, heeft Intrakoop berekend. De inkoopcoöperatie van de zorgsector wijst erop dat het verzuim nergens anders in de zorg zo hoog is. In combinatie met een structureel personeelstekort vormt dit "een grote uitdaging" voor de sector, schrijven de onderzoekers in een jaarlijks rapport.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met in totaal 316.000 immigranten daalde het aantal mensen dat naar Nederland kwam vorig jaar met 19.000. Dat becijfert het CBS. Volgens het statistiekbureau komt dit vooral doordat er minder kennismigranten voor ons land kozen, namelijk 16.000, een daling van 26 procent. Vooral mensen met specialistische kennis uit India bleven weg, maar ook het aantal uit Rusland, Turkije, Zuid-Afrika en China daalde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De N44 is vrijgegeven en daarmee zijn alle rijkswegen die afgesloten waren in verband met de NAVO-top weer open voor verkeer. Dat meldt Rijkswaterstaat donderdagavond.
12 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Halina Reijn is een van de ruim vijfhonderd nieuwe leden van de Academy, de organisatie die elk jaar de Oscars uitreikt. Ook verschillende andere Nederlanders zoals Victoria Warmerdam, Trent, Nina Gantz en Margje de Koning zijn uitverkoren, blijkt uit de lijst die donderdag is gepubliceerd.
13 uur geleden