
Gezant VS Witkoff verwacht deze week gesprek Poetin-Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff verwacht dat president Donald Trump deze week nog belt met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Witkoff was afgelopen week zelf nog op bezoek bij Poetin en hoopt dat een telefoongesprek tussen de presidenten een einde aan de oorlog in Oekraïne dichterbij kan brengen.
Witkoff zegt zelf donderdag "positieve discussies" te hebben gevoerd met Poetin. Volgens de gezant accepteert de Russische president de ideeën van Trump over het beëindigen van de oorlog.
Naast het telefoongesprek van de wereldleiders wordt er deze week ook op een lager niveau overlegd. Een team van Amerikaanse onderhandelaars zou met zowel de Oekraïners als de Russen spreken. Zaterdag belden de ministers van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en Sergej Lavrov ook al met elkaar.
De Verenigde Staten deden afgelopen week een voorstel voor een staakt-het-vuren van dertig dagen. Oekraïne is al akkoord, Rusland nog niet.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
9 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.
11 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.
11 uur geleden