Gezant VS: Iraanse premie op hoofd Trump is belachelijk
GENÈVE (ANP/RTR) - Een Amerikaanse topfunctionaris noemt het "belachelijk" dat een Iraanse parlementariër een prijs heeft gezet op het hoofd van president Donald Trump. Politicus Ahmad Hamzeh loofde namens de inwoners van de provincie Kerman een beloning van 3 miljoen dollar (2,7 miljoen euro) uit voor de dood van de Amerikaanse leider.
De Amerikaanse gezant voor ontwapening, Robert Wood, heeft geen goed woord over de actie. "Het is gewoon belachelijk. Maar het geeft je een indruk van de terroristische basis van dat regime", reageert hij in Genève. "En dat regime moet zijn gedrag veranderen."
Parlementariër Hamzeh deed het aanbod volgens persbureau ISNA in het parlement. "Namens de inwoners van de provincie Kerman: we zullen 3 miljoen dollar in cash uitbetalen aan degene die Trump om het leven brengt", stelde hij.
Hamzeh zei niet of de Iraanse leiders zijn plan steunen. De politicus komt uit dezelfde provincie als Qassem Soleimani, de machtige topmilitair die begin januari is gedood bij een Amerikaanse droneaanval in buurland Irak. Dat deed de spanning tussen Iran en de VS nog verder oplopen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In Zwitserland is met landelijk een minuut stilte de dodelijke nieuwjaarsbrand in een skibar in Crans-Montana herdacht. Onder meer op het centraal station in Zürich betoonden honderden mensen eer aan de nabestaanden van de veertig doden, van wie velen minderjarig waren. Ook de rol van de brandweer en andere hulpdiensten in het voorkomen van erger leed, kwam voorbij. In heel het land werden kerkklokken geluid. Op de Zwitserse tv-zenders worden de herdenkingsbijeenkomsten integraal uitgezonden.
1 minuut geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni zegt dat een Amerikaanse inval in Groenland "ernstige consequenties" zal hebben voor de NAVO. Ze pleitte tijdens haar traditionele nieuwjaarspersconferentie voor een "aanzienlijke" aanwezigheid van de NAVO in het arctische gebied, inclusief Groenland.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Inwoners van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn opgeroepen "tijdelijk" de stad te verlaten. Door een nachtelijke Russische aanval is een groot deel van de stad zonder verwarming komen te zitten. Die oproep doet burgemeester Vitali Klitsjko, die kort ervoor meldde dat circa de helft van de appartementencomplexen in de Oekraïense hoofdstad was afgesloten van het warmtenet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben plannen voor een mogelijke nieuwe aanval gericht tegen Venezuela teruggedraaid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens het Amerikaanse staatshoofd hangt het besluit samen met de bereidheid tot samenwerking die het Zuid-Amerikaanse land heeft laten zien sinds de operatie waarbij president Nicolás Maduro gevangen werd genomen, begin januari.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Bij een grootschalige aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is de ambassade van Qatar geraakt door een Russische drone. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media. Onduidelijk is hoe groot de schade is. Zelensky sprak lof uit voor de rol die Qatar speelt in de onderhandelingen over krijgsgevangenen.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De nachtelijke drone- en raketaanval op Oekraïne is een "test" voor de Europese Oekraïense bondgenoten en de NAVO. Dat schrijft buitenlandminister Andri Sybiha op X. "Een aanval zo dicht bij de EU- en NAVO-grens is een bedreiging van de veiligheid op het Europese continent en een test van de trans-Atlantische gemeenschap", aldus Sybiha. Bij de aanval werd onder meer de westelijke regio Lviv geraakt, niet ver van de grens met EU-land Polen. Volgens het Kremlin was de aanval gericht tegen onder meer energie-infrastructuur en dronefabrieken.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De grootschalige nachtelijke aanval op Oekraïne is een represaille voor de vermeende Oekraïense aanval op een buitenverblijf van president Vladimir Poetin eind december. Dat stelt het Kremlin. Bij de aanval werd onder meer de moderne, hypersonische Oresjnik-raket ingezet. Doelwit van de aanval waren onder andere de energie-infrastructuur en plekken waar drones werden geproduceerd.
6 uur geleden