Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gezant VS gaat in gesprek met Taliban over falende deal

Gezant VS gaat in gesprek met Taliban over falende deal

WASHINGTON (ANP/RTR) - De speciale Amerikaanse gezant voor Afghanistan, , is naar Qatar gereisd om te spreken met vertegenwoordigers van de Afghaanse Taliban over de naleving van eerder gemaakte afspraken. Hij zal daarna ook weer naar de Afghaanse hoofdstad Kabul gaan om de regering daar te polsen en erop aandringen dat die ook alles doet om de deal tussen de Taliban en de VS tot een succes te maken.

Volgens Washington wil Khalilzad het met de Taliban hebben over "noodzakelijke stappen" om te komen tot onderhandelingen tussen alle Afghaanse partijen over een weg naar een wapenstilstand en vrede. Hij wil er op hameren dat de VS en de Taliban hebben afgesproken dat er behoorlijk minder geweld zou worden gepleegd en dat er zou worden onderhandeld. De deal lijkt te stranden, omdat er mogelijk wel relatief minder geweld is, maar politiek nog niets wezenlijks uit de overeenkomst is voortgekomen.

Eind februari hebben de Verenigde Staten en de soennitische extremisten van de Taliban met elkaar afgesproken minder geweld te gebruiken. Dan zou na vrijlating van gevangenen of gijzelaars worden onderhandeld tussen de Afghaanse partijen, inclusief de pro-westerse regering.

Taliban

De Taliban zijn voornamelijk soennitische extremisten uit de Pathaanse bevolkingsgroep uit het oosten en zuiden. Die vormen de grootste bevolkingsgroep maar geen meerderheid. Het schrikbewind van de Taliban in de jaren 1996 -2001 is een nachtmerrie voor de meeste andere Afghanen die de gesprekken tussen de Taliban en de VS wantrouwen.

Washington maakte in 2001 met een invasie een einde aan het Talibanregime, maar wil een punt zetten achter de strijd die voor de VS de langste oorlog ooit is geworden.

Meer uit Buitenland

Evacuaties in Nieuw-Zeelandse hoofdstad om metershoge golven

WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag enige tijd opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook gold een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.

49 minuten geleden
Evacuaties in Nieuw-Zeelandse hoofdstad om metershoge golven

WELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.

4 uur geleden
Doden bij Russische aanval op Charkiv

CHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.

4 uur geleden
Trump uitgejoeld tijdens volkslied voorafgaand aan NBA-finale

NEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.

4 uur geleden
Noord-Korea en China zeggen banden verder aan te halen

PYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.

4 uur geleden
Hoofdaanklager ICC geschorst om vermeend seksueel wangedrag

DEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.

6 uur geleden
VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

11 uur geleden