Gezant VS gaat in gesprek met Taliban over falende deal
WASHINGTON (ANP/RTR) - De speciale Amerikaanse gezant voor Afghanistan, , is naar Qatar gereisd om te spreken met vertegenwoordigers van de Afghaanse Taliban over de naleving van eerder gemaakte afspraken. Hij zal daarna ook weer naar de Afghaanse hoofdstad Kabul gaan om de regering daar te polsen en erop aandringen dat die ook alles doet om de deal tussen de Taliban en de VS tot een succes te maken.
Volgens Washington wil Khalilzad het met de Taliban hebben over "noodzakelijke stappen" om te komen tot onderhandelingen tussen alle Afghaanse partijen over een weg naar een wapenstilstand en vrede. Hij wil er op hameren dat de VS en de Taliban hebben afgesproken dat er behoorlijk minder geweld zou worden gepleegd en dat er zou worden onderhandeld. De deal lijkt te stranden, omdat er mogelijk wel relatief minder geweld is, maar politiek nog niets wezenlijks uit de overeenkomst is voortgekomen.
Eind februari hebben de Verenigde Staten en de soennitische extremisten van de Taliban met elkaar afgesproken minder geweld te gebruiken. Dan zou na vrijlating van gevangenen of gijzelaars worden onderhandeld tussen de Afghaanse partijen, inclusief de pro-westerse regering.
Taliban
De Taliban zijn voornamelijk soennitische extremisten uit de Pathaanse bevolkingsgroep uit het oosten en zuiden. Die vormen de grootste bevolkingsgroep maar geen meerderheid. Het schrikbewind van de Taliban in de jaren 1996 -2001 is een nachtmerrie voor de meeste andere Afghanen die de gesprekken tussen de Taliban en de VS wantrouwen.
Washington maakte in 2001 met een invasie een einde aan het Talibanregime, maar wil een punt zetten achter de strijd die voor de VS de langste oorlog ooit is geworden.
Meer uit Buitenland
PRETORIA (ANP/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zegt dat de uitnodiging voor zijn land voor een bijeenkomst van de G7 in juni is ingetrokken. Volgens hem heeft gastland Frankrijk die beslissing genomen onder Amerikaanse druk.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt boos te zijn op Iran over de onderhandelingen om de oorlog tot een einde te maken. Volgens de president "smeken" de Iraniërs om een deal, maar zeggen ze publiekelijk alleen "dat ze kijken naar ons voorstel".
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland heeft de oude NAVO-norm voor defensie-uitgaven vorig jaar, toen de deadline verliep, ruim gehaald. Een handvol andere NAVO-landen lukte dat maar ternauwernood, terwijl de lidstaten sinds de top in Den Haag alweer moeten toewerken naar een veel hogere ondergrens. Het afgesproken minimum voor het aandeel dat voor wapens is bestemd, is niet door alle landen nagekomen.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement heeft donderdag de weg vrijgemaakt voor strengere straffen voor illegale migranten en hun mogelijke uitzetting naar zogenoemde terugkeerhubs buiten de EU. De maatregelen, die door mensenrechtenorganisaties worden bekritiseerd, maken deel uit van een aanscherping van Europese immigratieregels als reactie op de druk binnen de lidstaten om migratie in te dammen.
43 minuten geledenTSJELJABINSK (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin verboden voor een aantal streamingplatforms. Volgens de rechter promoot de film terrorisme en "negatieve houdingen" ten opzichte van het Kremlin.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen Israëlische nucleaire installaties in Zuid-Israël bestookt. Dit is volgens de garde onderdeel van de 82e golf van luchtaanvallen sinds Israël eind februari samen met de VS Iran begon te bombarderen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Iedereen die in Rusland wil demonstreren tegen de grootschalige internetverstoringen zal worden opgepakt, dreigt de Russische regering donderdag. Er is in Rusland steeds meer onvrede over de internetbeperkingen die zijn opgelegd door de staat.
1 uur geleden