Gezant VS gaat in gesprek met Taliban over falende deal
WASHINGTON (ANP/RTR) - De speciale Amerikaanse gezant voor Afghanistan, , is naar Qatar gereisd om te spreken met vertegenwoordigers van de Afghaanse Taliban over de naleving van eerder gemaakte afspraken. Hij zal daarna ook weer naar de Afghaanse hoofdstad Kabul gaan om de regering daar te polsen en erop aandringen dat die ook alles doet om de deal tussen de Taliban en de VS tot een succes te maken.
Volgens Washington wil Khalilzad het met de Taliban hebben over "noodzakelijke stappen" om te komen tot onderhandelingen tussen alle Afghaanse partijen over een weg naar een wapenstilstand en vrede. Hij wil er op hameren dat de VS en de Taliban hebben afgesproken dat er behoorlijk minder geweld zou worden gepleegd en dat er zou worden onderhandeld. De deal lijkt te stranden, omdat er mogelijk wel relatief minder geweld is, maar politiek nog niets wezenlijks uit de overeenkomst is voortgekomen.
Eind februari hebben de Verenigde Staten en de soennitische extremisten van de Taliban met elkaar afgesproken minder geweld te gebruiken. Dan zou na vrijlating van gevangenen of gijzelaars worden onderhandeld tussen de Afghaanse partijen, inclusief de pro-westerse regering.
Taliban
De Taliban zijn voornamelijk soennitische extremisten uit de Pathaanse bevolkingsgroep uit het oosten en zuiden. Die vormen de grootste bevolkingsgroep maar geen meerderheid. Het schrikbewind van de Taliban in de jaren 1996 -2001 is een nachtmerrie voor de meeste andere Afghanen die de gesprekken tussen de Taliban en de VS wantrouwen.
Washington maakte in 2001 met een invasie een einde aan het Talibanregime, maar wil een punt zetten achter de strijd die voor de VS de langste oorlog ooit is geworden.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima is een persoon om het leven gekomen. Zeker 47 anderen zijn gewond geraakt, meldt de Peruaanse minister van Volksgezondheid Juan Carlos Velasco aan lokale media.
28 minuten geledenLIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
2 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".
4 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
6 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
8 uur geleden