Gewezen BBB-kandidaat over nazi-tweets: ik werd steeds moedelozer
DEN HAAG (ANP) - BBB-kandidaat Jasper Rekers, die twee jaar lang een anoniem Twitter-account runde waarmee hij op grote schaal nazi-vergelijkingen maakte en onder anderen politici voor fascist uitmaakte, wilde aanvankelijk juist constructieve kritiek uiten op het coronabeleid. "Ik merkte dat ik steeds hopelozer, moedelozer en zelfs depressiever werd", zegt hij tegen het ANP.
Woensdag werd bekend dat Rekers, die op de dertiende plek van de lijst van de BoerBurgerBeweging (BBB) staat, afziet van zijn eventuele Kamerzetel na confrontatie met zijn onlinegedrag na onderzoek van persbureau ANP. BBB kan hem niet van de lijst halen, noch kan hij hier zelf toe besluiten: deze is al door de Kiesraad goedgekeurd. Hij betuigt spijt van zijn uitlatingen en biedt zijn "nederige excuses" aan, maar zegt dat hij zich de geschreven berichten maar deels herinnert.
Rekers beheerde het anonieme account Verzet op Links tussen december 2020 en december 2022. Hij zag in toenemende mate de "ontwrichting" van het coronabeleid. "Ik stond op het punt te emigreren, ik zag studenten in mijn klas wegkwijnen", aldus de 35-jarige docent aan de Saxion Hogeschool in Enschede.
Steeds bozer
Waar de berichten eerst constructief waren bedoeld, werden die later "steeds bozer" erkent Rekers. "De toon en wanhoop die erin doorklinkt, is veranderd, dat herken ik." Dat hij mensen heeft uitgescholden en met nazi's en fascisten heeft vergeleken, is "ongepast", ziet Rekers nu in. Maar, voegt hij toe, "van sommige tweets kan ik me niet voorstellen dat ik ze heb gestuurd, dat ik op die knop heb gedrukt". Zo werd zorgminister Ernst Kuipers "kindermishandelaar" en "oorlogsmisdadiger" genoemd, D66-fractievoorzitter Jan Paternotte werd met nazi-propagandist Joseph Goebbels vergeleken en moordenaar Marc Dutroux zou "nog fatsoenlijker" zijn dan viroloog Marc van Ranst.
Rekers vreest vooral voor de impact die de onthulling over zijn Twitter-gedrag heeft op zijn carrière en zijn jonge gezin. Naast docent is hij ondernemer. "Ik wil deze periode snel weer vergeten", zegt hij. Dat is volgens hem waarom hij zijn Twitter-historie niet met de BBB heeft gedeeld.
Verzet op Links
Rekers verwijderde het anonieme account Verzet op Links in december 2022. In dezelfde maand startte hij zijn persoonlijke account onder eigen naam en richtte die op de politiek en BBB. Inmiddels zijn meerdere socialmedia-accounts van hem niet meer zichtbaar.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
12 uur geleden