Gewezen BBB-kandidaat over nazi-tweets: ik werd steeds moedelozer
DEN HAAG (ANP) - BBB-kandidaat Jasper Rekers, die twee jaar lang een anoniem Twitter-account runde waarmee hij op grote schaal nazi-vergelijkingen maakte en onder anderen politici voor fascist uitmaakte, wilde aanvankelijk juist constructieve kritiek uiten op het coronabeleid. "Ik merkte dat ik steeds hopelozer, moedelozer en zelfs depressiever werd", zegt hij tegen het ANP.
Woensdag werd bekend dat Rekers, die op de dertiende plek van de lijst van de BoerBurgerBeweging (BBB) staat, afziet van zijn eventuele Kamerzetel na confrontatie met zijn onlinegedrag na onderzoek van persbureau ANP. BBB kan hem niet van de lijst halen, noch kan hij hier zelf toe besluiten: deze is al door de Kiesraad goedgekeurd. Hij betuigt spijt van zijn uitlatingen en biedt zijn "nederige excuses" aan, maar zegt dat hij zich de geschreven berichten maar deels herinnert.
Rekers beheerde het anonieme account Verzet op Links tussen december 2020 en december 2022. Hij zag in toenemende mate de "ontwrichting" van het coronabeleid. "Ik stond op het punt te emigreren, ik zag studenten in mijn klas wegkwijnen", aldus de 35-jarige docent aan de Saxion Hogeschool in Enschede.
Steeds bozer
Waar de berichten eerst constructief waren bedoeld, werden die later "steeds bozer" erkent Rekers. "De toon en wanhoop die erin doorklinkt, is veranderd, dat herken ik." Dat hij mensen heeft uitgescholden en met nazi's en fascisten heeft vergeleken, is "ongepast", ziet Rekers nu in. Maar, voegt hij toe, "van sommige tweets kan ik me niet voorstellen dat ik ze heb gestuurd, dat ik op die knop heb gedrukt". Zo werd zorgminister Ernst Kuipers "kindermishandelaar" en "oorlogsmisdadiger" genoemd, D66-fractievoorzitter Jan Paternotte werd met nazi-propagandist Joseph Goebbels vergeleken en moordenaar Marc Dutroux zou "nog fatsoenlijker" zijn dan viroloog Marc van Ranst.
Rekers vreest vooral voor de impact die de onthulling over zijn Twitter-gedrag heeft op zijn carrière en zijn jonge gezin. Naast docent is hij ondernemer. "Ik wil deze periode snel weer vergeten", zegt hij. Dat is volgens hem waarom hij zijn Twitter-historie niet met de BBB heeft gedeeld.
Verzet op Links
Rekers verwijderde het anonieme account Verzet op Links in december 2022. In dezelfde maand startte hij zijn persoonlijke account onder eigen naam en richtte die op de politiek en BBB. Inmiddels zijn meerdere socialmedia-accounts van hem niet meer zichtbaar.
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geleden