
Geweld in Gaza houdt aan: weer nachtelijke beschietingen
GAZA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het geweld in de Gazastrook ging ook in de nacht van dinsdag op woensdag onverminderd door. Palestijnse militanten vuurden vanuit het gebied raketten af op Israël, dat luchtaanvallen uitvoerde. Internationaal groeit ondertussen de druk om tot een wapenstilstand te komen.
De Israëlische strijdkrachten zeggen dat 's nachts zo'n vijftig raketten zijn afgevuurd door militante Palestijnen. Groepen als Hamas en Islamitische Jihad hebben naar schatting 12.000 projectielen en mortiergranaten in hun arsenaal in Gaza. Dat betekent volgens een legerwoordvoerder dat ze nog "genoeg raketten kunnen afvuren".
Israël bombardeerde 's nachts ook weer op doelen in de dichtbevolkte enclave. Die aanvallen waren gericht op tunnels van de Hamas-beweging, de feitelijke machthebber in het gebied. Daar heeft de lokale infrastructuur door de aanhoudende strijd enorme schade opgelopen.
Burgerdoden
De Verenigde Naties zeggen dat zo'n 450 gebouwen in de Gazastrook zijn verwoest of zwaar beschadigd. Het gaat onder meer om ziekenhuizen, woningen en een toren met kantoren van internationale media. Zo'n 52.000 mensen zijn hun huizen ontvlucht. Zij hebben in veel gevallen een veilig heenkomen gezocht in door de VN gerunde scholen.
Het geweld kost ook het leven aan veel burgers. De autoriteiten in de Gazastrook zeggen dat al 217 Palestijnen zijn omgekomen, onder wie tientallen kinderen. In Israël zou het dodental inmiddels op twaalf staan. Daar kwamen dinsdag ook twee Thai om het leven die op een boerderij werkten in de buurt van de Gazastrook.
Frankrijk liet dinsdagavond weten een wapenstilstand voor te stellen bij de VN-Veiligheidsraad. Daar ging overleg aan vooraf tussen de leiders van Frankrijk, Egypte en Jordanië. "Deze drie landen waren het eens over drie simpele elementen: het schieten moet stoppen, het is tijd voor een wapenstilstand en de VN-Veiligheidsraad moet zich over die kwestie buigen", aldus een officiële verklaring.
Palestijnse bronnen hadden het Israëlische N12-nieuws verteld dat Egypte via "geheime kanalen" al een bestand heeft voorgesteld. De strijd zou donderdagochtend gestaakt moeten worden. Hamas benadrukte in een verklaring dat het nog niet heeft ingestemd met zo'n wapenstilstand.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Salvadoraan die in maart ten onrechte uit de Verenigde Staten werd gezet, is weer terug. De deportatie van Kilmar Abrego Garcia vond plaats hoewel een immigratierechter hem in 2019 bescherming tegen deportatie naar zijn thuisland had toegekend.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ruim 10.000 extra militairen nodig te hebben, van wie ongeveer 6000 gevechtssoldaten. "Dit is een daadwerkelijke operationele noodzaak en daarom nemen we alle noodzakelijke stappen", aldus een woordvoerder tijdens een persconferentie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Vier leiders van de extreemrechtse groep Proud Boys hebben het Amerikaanse ministerie van Justitie aangeklaagd. Ze stellen dat hun grondwettelijke rechten zijn geschonden toen ze werden vervolgd voor de bestorming van het Capitool in januari 2021.
5 uur geledenBAMAKO (ANP/BELGA/RTR) - Het Russische huurlingenleger Wagner heeft aangekondigd zich terug te trekken uit het West-Afrikaanse land Mali. "We hebben onze taak volbracht en keren terug naar huis", zegt de groep in een verklaring.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump heeft het Hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het ontmantelen van het ministerie van Onderwijs. Bij goedkeuring komt het onderwijsbeleid vrijwel volledig in handen van de staten en lokale schoolbesturen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil nu niet in gesprek met Elon Musk, een dag na hun publieke ruzie. Trump vertelde tegen de Amerikaanse nieuwszender ABC dat Musk graag met hem wil spreken, maar hij er zelf "nog niet klaar voor is".
9 uur geledenFROSTA (ANP/AFP) - Een Noorse gynaecoloog is vrijdag tot 21 jaar cel veroordeeld voor tientallen verkrachtingen van patiënten tijdens medische onderzoeken. De 55-jarige Arne Bye is in zeventig gevallen schuldig bevonden.
11 uur geleden