Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geweld in Gaza houdt aan: weer nachtelijke beschietingen

Geweld in Gaza houdt aan: weer nachtelijke beschietingen

GAZA/JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het geweld in de Gazastrook ging ook in de nacht van dinsdag op woensdag onverminderd door. Palestijnse militanten vuurden vanuit het gebied raketten af op Israël, dat luchtaanvallen uitvoerde. Internationaal groeit ondertussen de druk om tot een wapenstilstand te komen.

De Israëlische strijdkrachten zeggen dat 's nachts zo'n vijftig raketten zijn afgevuurd door militante Palestijnen. Groepen als Hamas en Islamitische Jihad hebben naar schatting 12.000 projectielen en mortiergranaten in hun arsenaal in Gaza. Dat betekent volgens een legerwoordvoerder dat ze nog "genoeg raketten kunnen afvuren".

Israël bombardeerde 's nachts ook weer op doelen in de dichtbevolkte enclave. Die aanvallen waren gericht op tunnels van de Hamas-beweging, de feitelijke machthebber in het gebied. Daar heeft de lokale infrastructuur door de aanhoudende strijd enorme schade opgelopen.

Burgerdoden

De Verenigde Naties zeggen dat zo'n 450 gebouwen in de Gazastrook zijn verwoest of zwaar beschadigd. Het gaat onder meer om ziekenhuizen, woningen en een toren met kantoren van internationale media. Zo'n 52.000 mensen zijn hun huizen ontvlucht. Zij hebben in veel gevallen een veilig heenkomen gezocht in door de VN gerunde scholen.

Het geweld kost ook het leven aan veel burgers. De autoriteiten in de Gazastrook zeggen dat al 217 Palestijnen zijn omgekomen, onder wie tientallen kinderen. In Israël zou het dodental inmiddels op twaalf staan. Daar kwamen dinsdag ook twee Thai om het leven die op een boerderij werkten in de buurt van de Gazastrook.

Frankrijk liet dinsdagavond weten een wapenstilstand voor te stellen bij de VN-Veiligheidsraad. Daar ging overleg aan vooraf tussen de leiders van Frankrijk, Egypte en Jordanië. "Deze drie landen waren het eens over drie simpele elementen: het schieten moet stoppen, het is tijd voor een wapenstilstand en de VN-Veiligheidsraad moet zich over die kwestie buigen", aldus een officiële verklaring.

Palestijnse bronnen hadden het Israëlische N12-nieuws verteld dat Egypte via "geheime kanalen" al een bestand heeft voorgesteld. De strijd zou donderdagochtend gestaakt moeten worden. Hamas benadrukte in een verklaring dat het nog niet heeft ingestemd met zo'n wapenstilstand.

Meer uit Buitenland

VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Frankrijk: 6 militairen gewond geraakt bij droneaanval Noord-Irak

PARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.

5 uur geleden
Poolse president spreekt veto uit over toegang EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.

5 uur geleden
Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

6 uur geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

7 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

7 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

9 uur geleden