Geweld in Afghanistan laait weer op na einde wapenstilstand
KABUL (ANP/AFP) - Het geweld in Afghanistan laaide zondag weer op na het einde van een driedaagse wapenstilstand. Er wordt volgens de autoriteiten gevochten bij Lashkar Gah, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Helmand.
De strijd begon volgens een lokale functionaris in de vroege ochtend. Toen vielen de Taliban controleposten bij de stad aan. De moslimextremisten zeggen op hun beurt dat veiligheidstroepen een operatie waren begonnen. "Geef ons daar niet de schuld van", zei een woordvoerder.
Het bestand van de afgelopen dagen betekende voor Afghanen een welkome onderbreking van het aanhoudende geweld in hun land. De Taliban hadden een staakt-het-vuren voorgesteld dat samenviel met de Eid al-Fitr, het einde van de vastenmaand ramadan. De regering stemde daar snel mee in.
Er vielen vrijdag wel twaalf doden door een bomexplosie in een moskee in hoofdstad Kabul. Terreurgroep Islamitische Staat eiste die aanslag op. Er waren een week eerder ook al tientallen mensen om het leven gekomen bij een aanslag op een school. Het ging vooral om meisjes.
De Taliban en de Afghaanse regering overleggen ook al maanden over een vredesakkoord, maar lijken nauwelijks vooruitgang te boeken. Onderhandelingsteams zaten vrijdag weer om de tafel in Qatar. De regering verklaarde naderhand dat beide partijen het tempo van de onderhandelingen willen opvoeren.
Internationale troepen vertrekken ondertussen na ongeveer twintig jaar uit Afghanistan. De Amerikaanse president Joe Biden wil dat de terugtrekking op 11 september is afgerond. De VS hebben inmiddels een belangrijke luchtmachtbasis in het zuidelijke Kandahar verlaten.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
24 minuten geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
43 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.
1 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
3 uur geledenGENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.
4 uur geleden