
Geweerde Khatib houdt mogelijk toch speech, vorm onduidelijk
NIJMEGEN (ANP) - Mohammed Khatib van de omstreden pro-Palestijnse beweging Samidoun houdt maandag mogelijk toch een speech voor studenten en medewerkers van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Dat kondigden de protestorganisatie Nijmegen Encampment en initiatiefnemer en universitair docent Harry Pettit zondagavond aan op sociale media. Khatib, die maandag zou spreken op de universiteitscampus, kreeg vrijdag een inreisverbod opgelegd omdat het kabinet zijn komst "zeer onwenselijk" vindt.
Of hij maandag toch fysiek aanwezig zal zijn in Nijmegen of dat hij zijn lezing via een videoverbinding houdt, is onduidelijk. Een woordvoerder van Nijmegen Encampment zegt "alle opties" open te houden, maar het niet precies te weten omdat hij niet betrokken is bij de organisatie van de speech. Het is in ieder geval de bedoeling dat de toespraak onderdeel is van een demonstratie tegen het kabinetsbesluit om Khatib uit Nederland te weren, zegt hij.
De Radboud Universiteit laat zondagavond weten dat zij ook niet weet of Khatib op locatie of online een speech zal geven. "We zijn de ontwikkelingen aan het volgen, maar weten nog niet wat er morgen daadwerkelijk zal gebeuren", aldus een woordvoerder.
Op initiatief studenten
De oorspronkelijke lezing van Khatib was een initiatief van de groep Situating Palestine, waarbij meerdere medewerkers van de Radboud Universiteit zijn aangesloten. Zij hadden hem uitgenodigd om naar de campus te komen voor een "bijeenkomst met een academisch karakter", aldus de universiteit eerder. Wie nu achter de organisatie van de fysieke of digitale toespraak maandag zit, is niet bekend. Universitair docent Harry Pettit, betrokken bij Situating Palestine, heeft de toespraak op X wel aangekondigd, maar meldde later op zondagavond dat hij die niet organiseert. "Dit is een initiatief van Radboud-studenten", liet hij daar in het Engels weten. "Maar ik moedig iedereen aan om zich aan te sluiten."
Khatib zelf is het hele weekend niet bereikbaar voor commentaar. Hij kondigde vrijdag aan naar de rechter te stappen om het inreisverbod aan te vechten, maar bij de rechtbank is vooralsnog geen zaak bekend.
Oproep CJO
Het Centraal Joods Overleg (CJO) riep zondagavond de Radboud Universiteit op om Khatib "geen podium te geven, ook niet langs digitale weg". "Nu is het tijd om te laten zien dat u aan de goede kant staat, aan de kant van weldenkend Nederland, aan de kant van beschaving, niet aan die van terreur en destructie", aldus het CJO in de oproep aan rector magnificus José Sanders van de Radboud Universiteit.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - NSC-vicepremier Eddy van Hijum "keek wel even op" toen hij hoorde dat partijgenoot Aant Jelle Soepboer lijsttrekker wordt van de Fryske Nasjonale Partij (FNP) bij de Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. Of Soepboer tot de verkiezingen in de NSC-fractie kan blijven, wordt nog besproken met het partijbestuur. Maar het lijkt Van Hijum "logisch" als hij zelf opstapt.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de omgeving van Alkmaar, Hengelo en Enschede, Apeldoorn en Helmond worden de komende jaren grote nieuwe woonwijken gebouwd, bevestigt woonminister Mona Keijzer (BBB) na berichtgeving van RTL Nieuws. Deze nieuwe grote bouwlocaties worden toegewezen in de Nota Ruimte, die Keijzer vrijdag bespreekt in de ministerraad.
20 minuten geledenARNHEM (ANP) - Jeroen Rietbergen wordt definitief niet vervolgd in de zedenzaak rond The Voice of Holland waarin hij beschuldigd werd van verkrachting. Daartoe heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden besloten. Zangeres Nienke Wijnhoven startte eerder een artikel 12-procedure om alsnog vervolging af te dwingen.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep queer activisten organiseert de komende weken, in aanloop naar de Pride, een verkiezing om meer straten in Amsterdam naar historische Nederlandse queer personen te vernoemen. Zij lanceren vrijdag een website met acht bekenden uit de Nederlandse queer geschiedenis. Tot de dag van de botenparade, 2 augustus, kan iedereen op de website Loveyourhistory.nl een stem uitbrengen. Onder de genomineerden bevinden zich presentator en theatermaker Jos Brink en zanger René Klijn, die in 1992 op televisie openhartig vertelde over aids en de ziekte zo een gezicht gaf.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Om beter te kunnen bepalen of een hoogzwangere vrouw moet worden ingeleid als ze de baby wat minder voelt, biedt een extra echometing uitkomst. Die betere inschatting zorgt uiteindelijk voor minder complicaties bij de baby. Dat meldt het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zijn er meer plekken waar je op de kwaliteit van het zwemwater moet letten. In 2025 hebben 176 locaties minstens één keer een veiligheidswaarschuwing gekregen. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode nog 111, een stijging van bijna 60 procent. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van Zwemwater.nl.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt vakantiegangers die naar het zuiden van Europa gaan zich goed voor te bereiden. Met bosbranden en heel hoge temperaturen ligt een noodsituatie deze zomer op de loer, stelt de organisatie.
4 uur geleden