Geweerde Khatib houdt mogelijk toch speech, vorm onduidelijk
NIJMEGEN (ANP) - Mohammed Khatib van de omstreden pro-Palestijnse beweging Samidoun houdt maandag mogelijk toch een speech voor studenten en medewerkers van de Radboud Universiteit in Nijmegen. Dat kondigden de protestorganisatie Nijmegen Encampment en initiatiefnemer en universitair docent Harry Pettit zondagavond aan op sociale media. Khatib, die maandag zou spreken op de universiteitscampus, kreeg vrijdag een inreisverbod opgelegd omdat het kabinet zijn komst "zeer onwenselijk" vindt.
Of hij maandag toch fysiek aanwezig zal zijn in Nijmegen of dat hij zijn lezing via een videoverbinding houdt, is onduidelijk. Een woordvoerder van Nijmegen Encampment zegt "alle opties" open te houden, maar het niet precies te weten omdat hij niet betrokken is bij de organisatie van de speech. Het is in ieder geval de bedoeling dat de toespraak onderdeel is van een demonstratie tegen het kabinetsbesluit om Khatib uit Nederland te weren, zegt hij.
De Radboud Universiteit laat zondagavond weten dat zij ook niet weet of Khatib op locatie of online een speech zal geven. "We zijn de ontwikkelingen aan het volgen, maar weten nog niet wat er morgen daadwerkelijk zal gebeuren", aldus een woordvoerder.
Op initiatief studenten
De oorspronkelijke lezing van Khatib was een initiatief van de groep Situating Palestine, waarbij meerdere medewerkers van de Radboud Universiteit zijn aangesloten. Zij hadden hem uitgenodigd om naar de campus te komen voor een "bijeenkomst met een academisch karakter", aldus de universiteit eerder. Wie nu achter de organisatie van de fysieke of digitale toespraak maandag zit, is niet bekend. Universitair docent Harry Pettit, betrokken bij Situating Palestine, heeft de toespraak op X wel aangekondigd, maar meldde later op zondagavond dat hij die niet organiseert. "Dit is een initiatief van Radboud-studenten", liet hij daar in het Engels weten. "Maar ik moedig iedereen aan om zich aan te sluiten."
Khatib zelf is het hele weekend niet bereikbaar voor commentaar. Hij kondigde vrijdag aan naar de rechter te stappen om het inreisverbod aan te vechten, maar bij de rechtbank is vooralsnog geen zaak bekend.
Oproep CJO
Het Centraal Joods Overleg (CJO) riep zondagavond de Radboud Universiteit op om Khatib "geen podium te geven, ook niet langs digitale weg". "Nu is het tijd om te laten zien dat u aan de goede kant staat, aan de kant van weldenkend Nederland, aan de kant van beschaving, niet aan die van terreur en destructie", aldus het CJO in de oproep aan rector magnificus José Sanders van de Radboud Universiteit.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
6 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
10 uur geleden