Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevreesde bestrijder 'geweld' Oeigoeren komt naar Hongkong

Gevreesde bestrijder 'geweld' Oeigoeren komt naar Hongkong

BEIJING (ANP/AFP) - De hoogste leider van een antiterrorisme-eenheid van de paramilitaire politie in het Chinese Xianjiang, waar de Oeigoerse minderheid wordt onderdrukt, is het nieuwe hoofd van het Chinese leger in Hongkong. Chinese staatsmedia melden dat Peng Jingtang is gepromoveerd tot bevelhebber.

De benoeming komt op een moment waarop er internationaal toenemende zorgen zijn over Hongkong, waar de vrijheden onder invloed van Beijing worden beperkt. Hongkong heeft geen eigen leger, alleen politie, maar in de semi-autonome regio zijn wel Chinese troepen gestationeerd. Dat is geregeld in de basiswet uit 1997, waarin is vastgelegd dat Hongkong binnen China een eigen status en bestuur kent.

Onvrede van de Hongkongse bevolking over de Chinese invloed leidde tot massaprotesten in 2019 en 2020. De deelnemers eisten meer democratie. Beijing zag sommige acties als terrorisme en separatisme, termen die ook worden gebruikt als het om Xinjiang gaat. De centrale regering voerde in Hongkong een nationale veiligheidswet in waarmee activisten harder aangepakt kunnen worden.

Genocide

China wordt door de Verenigde Staten beschuldigd van genocide in Xinjiang op Oeigoeren en andere moslimminderheden, die massaal in kampen worden vastgehouden. Beijing ontkent dat er sprake is van genocide en zegt dat de strenge aanpak in Xinjiang nodig is om een einde te maken aan de islamistisch extremisme en separatisme in de regio.

Uit berichtgeving in Chinese media valt op te maken dat de nieuwe legerbevelhebber in Hongkong, Peng, leiding gaf aan een antiterrorisme-eenheid die in Xinjiang was opgericht voor "behoeften binnen de regio en in heel China". Hij is de opvolger van Chen Daoxiang, die bijna op pensioen gaat. Onder Chens leiderschap werden de troepen in Hongkong zichtbaarder. De Chinese militairen hielpen bijvoorbeeld met schoonmaken na uit de hand gelopen protesten in Hongkong.

Meer uit Buitenland

Costa waarschuwt Trump over aanvallen civiele infrastructuur Iran

BRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.

4 minuten geleden
Israël claimt aanval op Iraanse Zuid Pars-installaties

ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".

2 uur geleden
Ministerie: Iran komt later met reactie op voorgesteld vredesplan

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.

4 uur geleden
Iran: inlichtingenchef Khademi gedood bij luchtaanval

TEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.

6 uur geleden
Bron: Iran wil Straat van Hormuz bij bestand nog niet openen

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.

6 uur geleden
Pakistan presenteert plan voor bestand aan Iran en VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.

7 uur geleden
Artemis II-missie bereikt invloedssfeer van de maan

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.

9 uur geleden