Gevreesde bestrijder 'geweld' Oeigoeren komt naar Hongkong
BEIJING (ANP/AFP) - De hoogste leider van een antiterrorisme-eenheid van de paramilitaire politie in het Chinese Xianjiang, waar de Oeigoerse minderheid wordt onderdrukt, is het nieuwe hoofd van het Chinese leger in Hongkong. Chinese staatsmedia melden dat Peng Jingtang is gepromoveerd tot bevelhebber.
De benoeming komt op een moment waarop er internationaal toenemende zorgen zijn over Hongkong, waar de vrijheden onder invloed van Beijing worden beperkt. Hongkong heeft geen eigen leger, alleen politie, maar in de semi-autonome regio zijn wel Chinese troepen gestationeerd. Dat is geregeld in de basiswet uit 1997, waarin is vastgelegd dat Hongkong binnen China een eigen status en bestuur kent.
Onvrede van de Hongkongse bevolking over de Chinese invloed leidde tot massaprotesten in 2019 en 2020. De deelnemers eisten meer democratie. Beijing zag sommige acties als terrorisme en separatisme, termen die ook worden gebruikt als het om Xinjiang gaat. De centrale regering voerde in Hongkong een nationale veiligheidswet in waarmee activisten harder aangepakt kunnen worden.
Genocide
China wordt door de Verenigde Staten beschuldigd van genocide in Xinjiang op Oeigoeren en andere moslimminderheden, die massaal in kampen worden vastgehouden. Beijing ontkent dat er sprake is van genocide en zegt dat de strenge aanpak in Xinjiang nodig is om een einde te maken aan de islamistisch extremisme en separatisme in de regio.
Uit berichtgeving in Chinese media valt op te maken dat de nieuwe legerbevelhebber in Hongkong, Peng, leiding gaf aan een antiterrorisme-eenheid die in Xinjiang was opgericht voor "behoeften binnen de regio en in heel China". Hij is de opvolger van Chen Daoxiang, die bijna op pensioen gaat. Onder Chens leiderschap werden de troepen in Hongkong zichtbaarder. De Chinese militairen hielpen bijvoorbeeld met schoonmaken na uit de hand gelopen protesten in Hongkong.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
42 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
1 uur geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
4 uur geleden