Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevreesde bestrijder 'geweld' Oeigoeren komt naar Hongkong

Gevreesde bestrijder 'geweld' Oeigoeren komt naar Hongkong

BEIJING (ANP/AFP) - De hoogste leider van een antiterrorisme-eenheid van de paramilitaire politie in het Chinese Xianjiang, waar de Oeigoerse minderheid wordt onderdrukt, is het nieuwe hoofd van het Chinese leger in Hongkong. Chinese staatsmedia melden dat Peng Jingtang is gepromoveerd tot bevelhebber.

De benoeming komt op een moment waarop er internationaal toenemende zorgen zijn over Hongkong, waar de vrijheden onder invloed van Beijing worden beperkt. Hongkong heeft geen eigen leger, alleen politie, maar in de semi-autonome regio zijn wel Chinese troepen gestationeerd. Dat is geregeld in de basiswet uit 1997, waarin is vastgelegd dat Hongkong binnen China een eigen status en bestuur kent.

Onvrede van de Hongkongse bevolking over de Chinese invloed leidde tot massaprotesten in 2019 en 2020. De deelnemers eisten meer democratie. Beijing zag sommige acties als terrorisme en separatisme, termen die ook worden gebruikt als het om Xinjiang gaat. De centrale regering voerde in Hongkong een nationale veiligheidswet in waarmee activisten harder aangepakt kunnen worden.

Genocide

China wordt door de Verenigde Staten beschuldigd van genocide in Xinjiang op Oeigoeren en andere moslimminderheden, die massaal in kampen worden vastgehouden. Beijing ontkent dat er sprake is van genocide en zegt dat de strenge aanpak in Xinjiang nodig is om een einde te maken aan de islamistisch extremisme en separatisme in de regio.

Uit berichtgeving in Chinese media valt op te maken dat de nieuwe legerbevelhebber in Hongkong, Peng, leiding gaf aan een antiterrorisme-eenheid die in Xinjiang was opgericht voor "behoeften binnen de regio en in heel China". Hij is de opvolger van Chen Daoxiang, die bijna op pensioen gaat. Onder Chens leiderschap werden de troepen in Hongkong zichtbaarder. De Chinese militairen hielpen bijvoorbeeld met schoonmaken na uit de hand gelopen protesten in Hongkong.

Meer uit Buitenland

Trump: we hebben al gewonnen, maar willen niet te snel vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."

8 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad eist dat Iran stopt met aanvallen Golfstaten

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".

48 minuten geleden
NY Times: Iraanse school waarschijnlijk geraakt door fout VS

NEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.

52 minuten geleden
Meer dan 630 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.

1 uur geleden
Drie broers opgepakt om bom bij Amerikaanse ambassade in Oslo

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.

4 uur geleden
Radicaal-rechtse politicus geïnstalleerd als president Chili

SANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.

4 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op alle havens in de regio

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.

4 uur geleden