Gevolgen grensoverschrijdend gedrag NPO werken bij een derde door
HILVERSUM (ANP) - De mentale en ook fysieke gevolgen van het grensoverschrijdende gedrag dat heeft plaatsgevonden bij de NPO, werken in bijna een derde van de gevallen na lange tijd nog door. Dat concludeert de Commissie-Van Rijn, die het gedrag onderzocht en de uitkomsten ervan donderdag in een rapport presenteerde.
Uit eerder wetenschappelijk onderzoek dat de commissie aanhaalt in het rapport, blijkt dat grensoverschrijdend gedrag schadelijke effecten heeft op personen die ermee te maken hebben. Ook collega's die getuige zijn hebben naderhand last. "Dat werkt door in de werkcultuur wat weer van invloed is op de organisatie als geheel", schrijft de commissie.
De commissie sprak met 190 medewerkers over de klachten. De vaakst genoemde gevolgen van grensoverschrijdend gedrag van medewerkers die er direct mee te maken hadden gaan over mentale klachten. Ruim de helft daarvan slaat op stress, klachten die horen bij angst en daarbij horende lichamelijke klachten. Vaak is sprake van een combinatie van mentale problemen, zoals depressie, een verminderd zelfvertrouwen en angst. Een deel ervaart zwaardere klachten, zoals klinische depressies en PTSS. Enkele medewerkers gaven aan te kampen met gedachten over zelfmoord. Ondervraagden geven ook aan boosheid, schaamte, verdriet en eenzaamheid te ervaren.
Fysieke klachten
Bijna 70 procent van de ondervraagden noemt ook fysieke klachten als gevolg, met burn-out en overspannenheid als vaakst genoemd. Ook slaapproblemen, hoofdpijn en migraine, hartkloppingen, misselijkheid en paniekaanvallen werden gemeld. Medewerkers hebben aangegeven middelen te hebben gebruikt om hiermee om te gaan, zoals alcohol, cocaïne en benzodiazepines, de medicijnengroep die kalmerings- en slaapmiddelen bevat.
Collega's die grensoverschrijdend gedrag van de zijlijn ervaren, kunnen een ander beeld krijgen welk gedrag gewenst is binnen de organisatie en waar de organisatie voor staat, stelt het rapport. Angst en onzekerheid kunnen dan volgen: zijn zij de volgende die aan de beurt komt? Ondervraagden vertelden bijvoorbeeld: "Je wist nooit of iemands kop eraf ging die dag en wie diegene zou zijn". Dit alles leidt uiteindelijk tot verzuim en "zelfs verloop op organisatieniveau", aldus het rapport. Wangedrag kan "afbreuk doen aan de journalistieke kwaliteit en creativiteit", schetst de commissie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft er in de Tweede Kamer voor gepleit dat Rusland verantwoordelijk wordt gehouden voor zijn oorlogsdaden. Hij vroeg Tweede Kamerleden en senatoren om pogingen te steunen om Rusland juridisch rekenschap te laten afleggen. "Gerechtigheid moet centraal staan bij het beëindigen van de oorlog."
29 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Hans Schiffers krijgt dit jaar de prestigieuze Marconi Oeuvre Award. Dat heeft AVROTROS, die de uitreiking van de prijs organiseert, dinsdag bekendgemaakt. De jury roemt Schiffers om het feit dat hij "al vier decennia, onafgebroken, een constante en toonaangevende kracht binnen de Nederlandse radio is".
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaat Peter Plasman, raadsman van de aangeefster in de zedenzaak tegen Marco Borsato, vindt het lastig te verteren dat het Openbaar Ministerie afziet van hoger beroep in de zaak.
47 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het ongeluk op de spoorwegovergang in Oss, dat in september 2018 vier kinderlevens kostte, is niet veroorzaakt door een op hol geslagen Stint. Dat benadrukte advocaat Carry Knoops dinsdag in de inleiding van het pleidooi van het verdedigingsteam op de vijfde zittingsdag in de Stint-zaak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep in de zaak tegen Marco Borsato. Dat heeft het OM dinsdag bekendgemaakt. Justitie verwacht "dat er een zeer kleine kans is dat het hof, bij de behandeling van de zaak in hoger beroep, wel tot een veroordeling zou komen".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het register van de Raad van Europa voor schade geleden in Oekraïne zijn al zeker 86.000 claims binnengekomen. Dat zegt secretaris-generaal Alain Berset in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal asielzoekers in Ter Apel is omhooggeschoten. In de nacht van maandag op dinsdag verbleven 2114 mensen in het aanmeldcentrum. Dat zijn er 146 meer dan de nacht ervoor.
1 uur geleden