Gevluchte Afghanen in Kabul keren terug naar hun huizen
KABUL (ANP/AFP) - Duizenden Afghanen die vanwege gevechten hun huizen in het noorden van het land ontvluchtten en terechtkwamen in een tijdelijk opvangkamp in de hoofdstad Kabul, keren terug naar hun woonplaats. Nadat de Taliban eerder dit jaar een groot offensief begonnen en uiteindelijk het hele land veroverden, namen veel inwoners de wijk naar grote steden, waaronder Kabul.
Duizenden van hen belandden in een park in het centrum van de Afghaanse hoofdstad waar ze onder erbarmelijke omstandigheden op de grond of in geïmproviseerde tenten leefden. Een Afghaanse non-gouvernementele organisatie heeft tientallen bussen ingehuurd om ruim duizend gezinnen terug te brengen naar de regio Kunduz.
Volgens een woordvoerster van de ngo krijgen de vluchtelingen bovendien pakweg honderd euro om voedsel te kopen en worden basisvoorzieningen zoals meel. olie, rijst en bonen verstrekt. "We hebben ook plannen voor hun toekomst", aldus de woordvoerster.
De Taliban kwamen in augustus aan de macht na een groot offensief. Door de overwinning is een einde gekomen aan de gevechten, bomaanslagen en luchtaanvallen in het land. De problemen in het land blijven echter groot. De economie ligt in puin, velen verliezen hun baan en een derde van de bevolking dreigt volgens de Verenigde Naties te verhongeren.
Volgens de VN zijn dit jaar ongeveer 635.000 intern ontheemde Afghanen geregistreerd en waren eind 2020 al naar schatting 2,9 miljoen inwoners hun huizen ontvlucht.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
15 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
16 minuten geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa gaat het leger inzetten om de politie in het land te helpen bij het bestrijden van georganiseerde misdaad. Hij noemde dat de meest directe bedreiging voor "onze democratie, onze samenleving en onze economische ontwikkeling".
3 uur geleden