Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevechten tussen leger Soedan en RSF verergeren

Gevechten tussen leger Soedan en RSF verergeren

KHARTOEM (ANP/RTR) - De gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) in Khartoem worden zwaarder. Ondanks gesprekken over een wapenstilstand intensiveert het leger luchtaanvallen en artillerievuur op posities van de RSF. Er zijn raketvuur en explosies te horen, zeggen inwoners van de hoofdstad.

Het zwaartepunt van de gevechten ligt in Khartoem, maar ook in regio’s als Darfur wordt gevochten. De RSF voerde dinsdag aanvallen uit op belangrijke militaire bases van het Soedanese leger. Het leger reageert met luchtaanvallen om de RSF terug te dringen en te voorkomen dat de beweging belangrijke posities rond bijvoorbeeld het vliegveld van Khartoem in kan nemen.

Het leger en de RSF voeren sinds zo’n twee weken gesprekken in de Saudische stad Jeddah over een mogelijk staakt-het-vuren en het opzetten van humanitaire hulp. De partijen zijn het erover eens dat ze moeten voorzien in hulpmiddelen en bescherming van burgers, maar van een wapenstilstand is nog geen sprake.

Humanitaire hulp

Het Rode Kruis heeft dinsdag 17 ton aan hulpmiddelen naar Soedan gebracht. Dankzij een luchtbrug van de Europese Unie kon het Rode Kruis de spullen van Dubai naar de stad Port Soedan aan de Rode Zee vervoeren. De organisatie hoopt de komende dagen meer humanitaire hulp te leveren. Die leveringen zijn niet alleen nodig vanwege het aanhoudende conflict. Overstromingen die het land vaak treffen zijn volgens de hulporganisatie mogelijk ook aanstaande. Het is dus noodzakelijk dat hulpmiddelen op tijd bij Soedanese burgers komen.

Binnen Soedan zijn zeker 700.000 mensen op de vlucht geslagen, nog eens 200.000 hebben het land verlaten. Er zijn al honderden mensen gedood en duizenden mensen gewond geraakt, onder wie veel burgers.

Meer uit Buitenland

Merz erkent zorgen België over Russisch geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

9 uur geleden
Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

12 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

12 uur geleden
Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

14 uur geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

15 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

18 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

18 uur geleden