Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevechten tussen leger Soedan en RSF verergeren

Gevechten tussen leger Soedan en RSF verergeren

KHARTOEM (ANP/RTR) - De gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) in Khartoem worden zwaarder. Ondanks gesprekken over een wapenstilstand intensiveert het leger luchtaanvallen en artillerievuur op posities van de RSF. Er zijn raketvuur en explosies te horen, zeggen inwoners van de hoofdstad.

Het zwaartepunt van de gevechten ligt in Khartoem, maar ook in regio’s als Darfur wordt gevochten. De RSF voerde dinsdag aanvallen uit op belangrijke militaire bases van het Soedanese leger. Het leger reageert met luchtaanvallen om de RSF terug te dringen en te voorkomen dat de beweging belangrijke posities rond bijvoorbeeld het vliegveld van Khartoem in kan nemen.

Het leger en de RSF voeren sinds zo’n twee weken gesprekken in de Saudische stad Jeddah over een mogelijk staakt-het-vuren en het opzetten van humanitaire hulp. De partijen zijn het erover eens dat ze moeten voorzien in hulpmiddelen en bescherming van burgers, maar van een wapenstilstand is nog geen sprake.

Humanitaire hulp

Het Rode Kruis heeft dinsdag 17 ton aan hulpmiddelen naar Soedan gebracht. Dankzij een luchtbrug van de Europese Unie kon het Rode Kruis de spullen van Dubai naar de stad Port Soedan aan de Rode Zee vervoeren. De organisatie hoopt de komende dagen meer humanitaire hulp te leveren. Die leveringen zijn niet alleen nodig vanwege het aanhoudende conflict. Overstromingen die het land vaak treffen zijn volgens de hulporganisatie mogelijk ook aanstaande. Het is dus noodzakelijk dat hulpmiddelen op tijd bij Soedanese burgers komen.

Binnen Soedan zijn zeker 700.000 mensen op de vlucht geslagen, nog eens 200.000 hebben het land verlaten. Er zijn al honderden mensen gedood en duizenden mensen gewond geraakt, onder wie veel burgers.

Meer uit Buitenland

Trump eist miljarden van fiscus VS om lekken belastingaangiftes

MIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.

42 minuten geleden
Belgen kunnen nationaliteit verliezen bij zware misdrijven

BRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.

42 minuten geleden
Man deed zich voor als FBI-agent om Luigi Mangione te bevrijden

NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.

2 uur geleden
Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

2 uur geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

2 uur geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

5 uur geleden
Celstraf voor hulpsheriff die zwarte vrouw thuis doodschiet

CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.

6 uur geleden