Gevechten tussen leger Soedan en RSF verergeren
KHARTOEM (ANP/RTR) - De gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) in Khartoem worden zwaarder. Ondanks gesprekken over een wapenstilstand intensiveert het leger luchtaanvallen en artillerievuur op posities van de RSF. Er zijn raketvuur en explosies te horen, zeggen inwoners van de hoofdstad.
Het zwaartepunt van de gevechten ligt in Khartoem, maar ook in regio’s als Darfur wordt gevochten. De RSF voerde dinsdag aanvallen uit op belangrijke militaire bases van het Soedanese leger. Het leger reageert met luchtaanvallen om de RSF terug te dringen en te voorkomen dat de beweging belangrijke posities rond bijvoorbeeld het vliegveld van Khartoem in kan nemen.
Het leger en de RSF voeren sinds zo’n twee weken gesprekken in de Saudische stad Jeddah over een mogelijk staakt-het-vuren en het opzetten van humanitaire hulp. De partijen zijn het erover eens dat ze moeten voorzien in hulpmiddelen en bescherming van burgers, maar van een wapenstilstand is nog geen sprake.
Humanitaire hulp
Het Rode Kruis heeft dinsdag 17 ton aan hulpmiddelen naar Soedan gebracht. Dankzij een luchtbrug van de Europese Unie kon het Rode Kruis de spullen van Dubai naar de stad Port Soedan aan de Rode Zee vervoeren. De organisatie hoopt de komende dagen meer humanitaire hulp te leveren. Die leveringen zijn niet alleen nodig vanwege het aanhoudende conflict. Overstromingen die het land vaak treffen zijn volgens de hulporganisatie mogelijk ook aanstaande. Het is dus noodzakelijk dat hulpmiddelen op tijd bij Soedanese burgers komen.
Binnen Soedan zijn zeker 700.000 mensen op de vlucht geslagen, nog eens 200.000 hebben het land verlaten. Er zijn al honderden mensen gedood en duizenden mensen gewond geraakt, onder wie veel burgers.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.
22 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
9 uur geledenCHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.
10 uur geledenCHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.
12 uur geleden