Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevechten in Nagorno-Karabach gaan door

Gevechten in Nagorno-Karabach gaan door

BAKOE (ANP/DPA) - Azerbeidzjan heeft zijn militaire offensief in de regio Nagorno-Karabach dinsdagochtend voortgezet. Troepen trokken naar de stad Fizuli en vernietigden vier Armeense tanks, volgens het ministerie van Defensie in de hoofdstad Bakoe. Volgens de autoriteiten is een oudere vrouw omgekomen bij een aanval van een Azerbeidzjaanse drone op de binnenplaats van een huis. Drie bewoners raakten gewond.

Azerbeidzjan meldde dat het zondag al zeven dorpen in Nagorno-Karabach had heroverd. Volgens militaire rapporten hebben de Azerbeidzjaanse troepen ook strategisch belangrijke hoogten bereikt in het bergachtige gebied. Strijders uit Nagorno-Karabach hebben naar verluidt zonder succes geprobeerd de posities weer onder controle te krijgen. Het gaat om de de ernstigste gevechten sinds jaren. Er zijn al tientallen doden gevallen. De strijdkrachten van de olierijke republiek Azerbeidzjan zijn vele malen sterker dan die van het verarmde land Armenië.

De secretaris-generaal van de VN, António Guterres, heeft beide partijen opgeroepen de gevechten onmiddellijk te staken. Dinsdag staat de kwestie op de agenda van de VN-Veiligheidsraad.

De regio Nagorno-Karabach, die door Armenië wordt gecontroleerd, maakt volgens het internationaal recht deel uit van het islamitische Azerbeidzjan. In een oorlog na de ineenstorting van de Sovjet-Unie verloor Azerbeidzjan de controle over het gebied. Vandaag de dag wordt het bewoond door christelijke Armeniërs. Armenië vertrouwt op Rusland als beschermende macht, die daar duizenden soldaten en vele wapens heeft gestationeerd. Azerbeidzjan heeft Turkije als bondgenoot.

Sinds zondag zijn na ongeveer 26 jaar wapenstilstand in de regio weer gevechten uitgebroken. Azerbeidzjan heeft sinds de oorlog in de jaren negentig herhaaldelijk aangekondigd de bergregio weer te willen heroveren. Armenië ziet het op zijn beurt als een historisch onrecht dat toenmalig Sovjetleider Josef Stalin de regio ooit aan het overwegend Islamitische Azerbeidzjan toebedeelde.

Meer uit Buitenland

Libanon meldt doden en gewonden door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.

1 uur geleden
Meer arrestaties en gewonden bij voetbalrellen in Parijs

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
Frankrijk wil spoedvergadering VN-Veiligheidsraad om Libanon

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.

2 uur geleden
Maltese Arbeidspartij wint voor vierde keer op rij verkiezingen

VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.

3 uur geleden
Burgemeester Parijse centrumwijk wil verbod feestjes bekerwinst

PARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.

5 uur geleden
Israël kondigt uitbreiding grondoperaties in Libanon aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.

8 uur geleden
Media VS: Trump wil aanpassingen deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.

8 uur geleden