Gevechten in hoofdstad Libië na komst rivaliserende regering
TRIPOLI (ANP/AFP) - In de Libische hoofdstad Tripoli zijn gevechten uitgebroken na de komst van een regeringsploeg uit het noordoosten die claimt de wettige regering van het hele land te zijn. De machthebbers in Tripoli bestrijden dit. Milities van beide partijen zijn daardoor dinsdag slaags geraakt. De 'noordoostelijke' regering heeft zich vervolgens teruggetrokken uit Tripoli, naar eigen zeggen om burgers in de stad hevige gevechten te besparen.
Het land verkeert al meer dan tien jaar in chaos en heeft twee regeringen die elkaar bestrijden. De twee belichamen de traditionele verdeeldheid tussen het oosten en het westen van het land. Tripoli ligt in het noordwesten, het hoofdkwartier van de rivaliserende regering is in Tobruk in het noordoosten. Laatstgenoemde partij heeft premier Fathi Bashagha samen met een aantal ministers naar Tripoli gestuurd om er een nieuwe Libische regering te vormen. Bashagha wordt gesteund door de machtige krijgsheer Khalifa Haftar, die zich ‘maarschalk’ laat noemen.
In Tripoli stelt premier Abdulhamid Dbeibah dat hij de wettige en internationaal erkende regering leidt en de macht alleen zal overdragen aan een democratisch gekozen regering. Hij zou volgens een vredesplan uit 2020 van de Verenigde Naties het land leiden tot verkiezingen eind dit jaar, maar hij heeft de stembusgang op de lange baan geschoven. De rivalen uit het noordoosten vatten dit op als het einde van zijn mandaat als regeringsleider. Het vredesplan uit 2020 lijkt hiermee gesneuveld.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
2 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
6 uur geleden