Gevangenispopulatie Nederland laag, maar hoge score op voorarrest
STRAATSBURG (ANP) - De gevangenispopulatie in Nederland is laag vergeleken met andere Europese landen. In Nederland zaten vorig jaar 54 mensen per 100.000 inwoners in de gevangenis, volgens dinsdag gepubliceerde cijfers van de Raad van Europa. Alleen in Finland (50) zaten verhoudingsgewijs minder mensen achter de tralies.
Nederland scoort wel hoog in de ranglijst van landen als het gaat om voorlopige hechtenis. Volgens de Europese cijfers zat op 31 januari vorig jaar gemiddeld 25 procent van de totale gevangenispopulatie in voorarrest. In Nederland was dit 43 procent. Alleen in Albanië (57 procent) en Zwitserland (45 procent) zaten relatief meer mensen in voorlopige hechtenis.
In Nederland daalde het percentage gevangenen van 31 januari 2021 tot 31 januari 2022 licht met 0,2 procent, terwijl het gemiddelde aantal opsluitingen met 2,3 procent steeg in landen met meer dan een miljoen inwoners.
Zelfdodingen
Op 31 januari vorig jaar zaten in totaal 981.575 gedetineerden vast in de landen die gegevens aanleverden voor het onderzoek. Dat komt neer op een gemiddelde van 104 gedetineerden per 100.000 inwoners.
Ook Noorwegen, Cyprus, Slovenië en Duitsland behoren tot de landen waar de gevangenispopulatie relatief laag is. De landen met de hoogste opsluitingspercentages op 31 januari 2022 waren Turkije (355 per 100.000 inwoners), Georgië (237) en Azerbeidzjan (217).
In 2021 bedroeg het aantal zelfdodingen gemiddeld 9,4 per 10.000 gedetineerden. Malta staat met 48,9 bovenaan de lijst met de hoogste zelfmoordcijfers in de gevangenissen. In Nederland werden 14 zelfmoorden geteld per 10.000 gedetineerden.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
1 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
11 uur geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
18 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 dag geleden