Gevangenispopulatie Nederland laag, maar hoge score op voorarrest
STRAATSBURG (ANP) - De gevangenispopulatie in Nederland is laag vergeleken met andere Europese landen. In Nederland zaten vorig jaar 54 mensen per 100.000 inwoners in de gevangenis, volgens dinsdag gepubliceerde cijfers van de Raad van Europa. Alleen in Finland (50) zaten verhoudingsgewijs minder mensen achter de tralies.
Nederland scoort wel hoog in de ranglijst van landen als het gaat om voorlopige hechtenis. Volgens de Europese cijfers zat op 31 januari vorig jaar gemiddeld 25 procent van de totale gevangenispopulatie in voorarrest. In Nederland was dit 43 procent. Alleen in Albanië (57 procent) en Zwitserland (45 procent) zaten relatief meer mensen in voorlopige hechtenis.
In Nederland daalde het percentage gevangenen van 31 januari 2021 tot 31 januari 2022 licht met 0,2 procent, terwijl het gemiddelde aantal opsluitingen met 2,3 procent steeg in landen met meer dan een miljoen inwoners.
Zelfdodingen
Op 31 januari vorig jaar zaten in totaal 981.575 gedetineerden vast in de landen die gegevens aanleverden voor het onderzoek. Dat komt neer op een gemiddelde van 104 gedetineerden per 100.000 inwoners.
Ook Noorwegen, Cyprus, Slovenië en Duitsland behoren tot de landen waar de gevangenispopulatie relatief laag is. De landen met de hoogste opsluitingspercentages op 31 januari 2022 waren Turkije (355 per 100.000 inwoners), Georgië (237) en Azerbeidzjan (217).
In 2021 bedroeg het aantal zelfdodingen gemiddeld 9,4 per 10.000 gedetineerden. Malta staat met 48,9 bovenaan de lijst met de hoogste zelfmoordcijfers in de gevangenissen. In Nederland werden 14 zelfmoorden geteld per 10.000 gedetineerden.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".
7 uur geledenRODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toen er begin 2021 werd gesproken over de invoer van een avondklok, ontbrak een overtuigend verhaal dat die coronamaatregel daadwerkelijk ging werken. Dat zei Hubert Bruls, sinds 2012 burgemeester van Nijmegen en destijds voorzitter van het Veiligheidsberaad, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde in 2020 wel heel snel versoepelingen doorvoeren in het coronabeleid, stelde de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
11 uur geleden